Lukáš Mořkovský a David Mazurek o svých přestupech do zahraničí: Bude to velká výzva, ale těšíme se!

Mezi bleskovými zprávami o výsledcích posledních utkání základní části letošní sezóny házenkářské extraligy byly klubem na začátku března zveřejněny i informace o plánovaných přestupech některých zuberských hráčů. Do zahraničí od července zamíří Lukáš Mořkovský, který bude nově působit v polském Górnik Zbrze, a David Mazurek, který přestupuje do maďarského Csurgói KK. V krátkém rozhovoru jsem se ptala například na to, jak se na nové angažmá těší nebo jaké jsou jejich cíle do závěru sezóny v Zubří.

Jak se zrodila myšlenka vašeho přestupu do zahraničí?

David: Do zahraničí jsem měl možnost přestoupit již minulý rok, ale rozhodl jsem se v Zubří ještě jednu sezónu zůstat. Jelikož jsem jediná pravá spojka, mám možnost se aktivně zapojit hry a myslím, že pro mladého hráče, jako jsem já, je tento prostor v zápasech důležitý. Tuhle sezónu jsem se na palubovce cítil komfortněji a asi i proto si mě začali všímat sportovní agenti, kteří mi následně zprostředkovali nabídku z maďarského Csurgói.

Lukáši, ty přestupuješ do polského Zabrze, kde jste v létě sehráli přípravné utkání. Začal právě tam nějaký dialog o tvém přestupu?

Lukáš: Ne, takto brzo jsme ještě v kontaktu nebyli. Prvotní impuls přišel od reprezentačního brankáře Martina Galii, který mi dal vědět, že by o mě měli v Polsku zájem. Začal jsem o tom přemýšlet, pak jsem se spojil přímo s vedením klubu, pobavili jsme se o možnostech, jaké jsou jejich i moje vize… Mi se to líbilo, tak jsem následně jel do Polska na osobní návštěvu, kde jsem se potkal i s prezidentem klubu.

Měli jste i jiné nabídky než ty, na které jste kývli?

David: Nabídek a možností jet na výkonnostní testy jsem měl více. Když jsem o nich ale uvažoval, viděl jsem, že některé z nich by pro mě znamenaly velký úrovňový skok. I maďarský Csurgói bude výraznou změnou, s tím počítám, ale tento klub mi zkrátka připadal jako nejlepší varianta.

Lukáš: Zájem projevilo více klubů. Oslovili mě například kluby z Německa nebo ze Švýcarska, ale povětšinou už přišly nabídky pozdě, když já už jsem byl rozhodnutý, že půjdu do Polska.

Zvažovali jste nabídky přestupových možností dlouho?

David: Agent mi navrhoval různé týmy a Csurgói mi přišlo jako dobrá volba. Klub o mě projevil velký zájem, a tak jsme postupně začali řešit přestupové podmínky. Vstupními testy jsem prošel, hned na to jsem podepsal smlouvu a již nyní spolupracuji s kondičním trenérem na věcech, které bych ještě měl výkonnostně vylepšit.

Lukáš: Měl jsem rozjednaný jeden přestup do Německa, který ale nakonec nevyšel. Pak jsem se dozvěděl o nabídce z Polska. Ta se mi líbila, jedná se o kvalitní soutěž. Zároveň je to i relativně blízko, zhruba dvě hodiny autem ze Zubří, takže já jsem spokojený.

Jak se na přestup těšíte?

David: Těším se moc. Je to pro mě velká výzva. Jsem realista a vím, že začátky určitě nebudou jednoduché, ale věřím, že to zvládnu. V Csurgói jsem byl předminulý týden na testech. Při té příležitosti jsem měl možnost si prohlédnout halu, zázemí i se trochu projít po okolí a moc se mi tam líbilo.

Lukáš: Čeká mě velká životní změna. V Polsku budu víceméně sám, bez rodiny, občas za mnou bude jezdit přítelkyně. Bude to výzva, ale určitě se hodně těším.

Čeká vás posledních pár měsíců v dresu Zubří. Jaké jsou vaše cíle do konce sezóny?

David: Myslím, že můžu mluvit za všechny, když řeknu, že jsme moc rádi, že jsme zvládli čtvrtfinále proti Dukle. Konec základní části nevypadal moc vítězoslavně, ale teď se cítíme dobře. Jsme mezi nejlepší čtverkou a chtěl bych se rozloučit s medailí na krku.

Lukáš: To že jsme v semifinále je už úspěch, na to, jak sezóna probíhala. Teď už bude záležet na sportovní formě a nastavení v hlavě. Já se chci rozloučit se Zubřím medailí. Co jsem zažil minulý rok po bronzu bylo něco neskutečného. Rád bych si to zopakoval i klidně s tou zlatou.

Kamila Krupová