Deník: Zbývalo vyřídit dva papíry a měl bych slovenské občanství, říká reprezentační navrátilec Číp

Prešov – Dlouhé tři roky čekal na další pozvánku do české reprezentace, nakonec se házenkář Tomáš Číp přece jen dočkal. Zuberský odchovanec přitom uvažoval i o změně občanství. „Brána do české reprezentace je pro mě nyní uzavřená,“ řekl letos v červnu pro Deník levoruký křídelník, který už sedmým rokem válí za slovenský velkoklub z Prešova. To se však změnilo pozvánkou na prosincový dvojzápas se Slovenskem. „Jsem za pozvánku šťastný. Navíc je tu i šance zahrát si na lednovém evropském šampionátu,“ říká nyní 27letý házenkář, který na srazu doplní hned pětici hráčů, kteří prošli zuberským klubem.

Překvapila vás nominace?

O nominaci jsem se dozvěděl zhruba před měsícem, kdy mi telefonoval reprezentační trenér Honza Filip. Už předtím mě informoval spoluhráč Kuba Hrstka, že se mi možná ozvou.

Váhal jste, zda pozvánku přijmete?

Neváhal jsem příliš dlouho. Sice jsem si zrovna vyřizoval slovenské občanství, ale nějak jsem to nedokázal dotáhnout do konce. Možná jsem i trochu čekal, doufal, že by mohl přijít takový telefonát. Jsem šťastný, že to tak nakonec dopadlo.

Víte, co s vámi mají trenéři v plánu?

Dostanu šanci ve dvou přípravných zápasech proti Slovensku. Potom je i šance jet na šampionát, pokud Mirek Jurka nepojede.

Řešili jste s trenérem, proč jste nedostal pozvánku dřív?

Nebavili jsme se o tom. Myslím si, že to není potřeba už rozebírat. Beru to jako minulost. Sám vím, že se teď herně cítím líp, než před třemi lety.

Jak to nyní vypadá se žádostí o slovenské občanství?

Po telefonátu s Honzou Filipem jsem svou žádost zrušil. Ale chtěl bych poděkovat panu Holešovi a Liptákovi, kteří mi ve všem maximálně pomohli. Neviděli v tom žádný problém. Už chybělo opravdu málo, čekalo se jen na poslední jeden, dva papíry potvrzení.

Těšíte se na reprezentační sraz?

Moc se těším. Hrajeme blízko Zubří, tak na zápasy přijede rodina a kamarádi. Snad se všechno podaří. Zatím ještě nevím, kdo přesně ze spoluhráčů z Tatranu proti nám nastoupí, ale určitě mezi nimi bude Dominik Krok, tak toho trošku vyhecuju (úsměv).

Co říkáte na výkony Zubří, které hraje celou sezónu v azylu v Rožnově?

Sleduju je a musím je pochválit. Je to velký rozdíl hrát v Zubří nebo v Rožnově. Zatím to kluci zvládají, tak držím pěsti.

Podobně se daří i vašemu Tatranu Prešov.

Ano, zatím máme velmi slušné výsledky. Hrajeme jiným stylem než minulý rok. Zvládli jsme těžké zápasy doma s Brestem a se Zagrebem. Teď nás čekají podobně těžké zápasy venku, snad i tam uhrajeme nějaké body. Zatím se nám vyhýbají zranění, jen Oli Rabek je dlouhodobě mimo.

Před sezónou k vám přišel nový chorvatský trenér Goluža. Jaký je?

Má vysoké nároky, od každého hráče vyžaduje totální maximum na tréninku, soustředěnost a disciplínu. Každý zápas se rozebírá do posledního detailu, tak abychom už ty chyby neopakovali. Dříve pracoval s hráči jako například Ivano Balić a další.

Jaké máte klubové cíle?

Před sezónou jsme si dali za cíl Ligu mistrů, což bohužel nevyšlo. Tak teď chceme postoupit do skupiny poháru EHF a tam skončit do druhého, postupového místa. V SEHA lize bychom chtěli postoupit do Final four. Jsou to velké cíle, ale všichni věříme, že to můžeme dokázat.

A váš osobní cíl?

Můj osobní cíl je určitě zahrát si na šampionátu. A dostat se do německé Bundesligy (úsměv).

(dj)

** Pozvaní hráči, kteří prošli zuberským týmem, a jejich současný klub:

Tomáš Číp (Tatran Prešov, SVK),

Jakub Hrstka (Tatran Prešov, SVK),