Zuberská štace po Německu, stihli jsme i partnerskou družbu

Ve 2 hodiny ráno ve středu 27. července od zuberské ROBE arény vyjela zuberská výprava směr Německo. Výprava byla složena z hráčů + realizačního týmu „A“ družstva a delegace z města. Plán byl jednoduchý, ale za to dosti pestrý – sehrát 5 utkání během 5 dnů, a ještě k tomu zvládnout návštěvu partnerského města Rosdorf.

Z pohledu házenkářského to byl veliký příslib pro přípravná utkání, 2x utkání s týmy z třetí bundesligy, 1x druhá bundesliga a jako vyvrcholení akce dokonce pravá Bundesliga. K tomu dostali příležitost naši nováčci v utkání proti Rosdorfu. K tomu se dostaneme v našem povídání posléze.

Den první

Vrátíme se zpět na začátek, po výjezdu ze Zubří se většina autobusu uchýlila ke spánku, zvláště pak hráči, které čekal na konci dne zápas. Plán trasy vedl standardně před Prahu až na Rozvadov a německé hranice.

První zastávkou štace nebyl však hotel nebo hala, nýbrž outletové centrum blízko Erlangenu. V tomto komplexu velkých obchodů jako je Adidas, Nike nebo Puma měla celá výprava možnost nakoupit sportovní vybavení.

Po dvouhodinovém volném programu v outletu se vydal autobus směr Großwallstadt, kde jsme až do pátku měli zázemí. Ubytovali jsme se na Sport hotelu, který slouží i pro německou reprezentaci a některé bundesligové kluby jako tréninkové středisko během přípravy. Výhodou hotelu je to, že do tréninkové haly to mají hráči sotva 10 metrů z recepce. Hala je součástí hotelu, v této hale jsme sehráli ale až třetí zápas štace.

První den patřil zápasu proti Nieder-Roden, zápas se hrál ve městě Rodgau, které je vzdálené 34 km od naší „základny“.

Hodnocení zápasu HSG Nieder-Roden vs. HC ROBE Zubří

Byl to první zápas štace, a na něm se podepsala i dlouhá doba strávená na cestě. Obrana byla neagresivní a v útoku jsme se trápili, jako bychom to nebyli ani my. Sice jsme vedli 4:8, soupeře jsme však do zápasu vrátili svými technickými chybami. Se soupeřem, který se pohybuje v horní části tabulky 3. bundesligy jsme drželi krok. Po polovičatém výkonu jsme nakonec soupeři podlehli 30:27.

Zápas proti Nieder-Roden

 

Den druhý

Druhý den v Německu jsme začali prohlídkou krásného města Aschaffenburg, kde dostal tým volno, poté jsme se všichni přesunuli do největší haly v Aschaffenburgu, která sloužila jako domácí půda Großwallstadtu, kde se dříve hrála bungesliga. S odborným výkladem trenéra Dávida jsme prošli halu, která se dnes však pro účely házené již nevyužívá. Odpoledne jsme se přesunuli do blízkého městečka Kirchzell, kde jsme sehráli další utkání proti týmu ze 3. bundesligy.

Bundesligová hala Großwallstadtu v Aschaffenburgu (kapacita 3800 bez roztažených sedaček, cca. 5000 plná kapacita)

 

Hodnocení zápasu TV Kirchzell vs. HC ROBE Zubří

Oproti prvnímu zápasu náš herní projev vypadal mnohem lépe, sice jsme ještě kupili spoustu chyb, které nebyly nutné, výkon však na výhru stačil. Proti týmu, který se pohybuje ve středu tabulky jsme se odtrhli během druhé půle, výsledkem našeho výkonu bylo vítězství 27:36. V řadách domácího týmu jsme mohli vidět syna Petera Dávida Leona.

Peter a Leon Dávid 

Den třetí

Dopoledne dal realizační tým hráčům neplánovaně volno a program začal až po obědě. Tentokrát jsme se nikam mimo město nepřesouvali a zůstali v Großwallstadtu. Celá výprava se podívala do dalších dvou hal ve městě a poté jsme zamířili k řece Mohan (německy Main), která slouží i k lodní dopravě. Viděli jsme velké dopravní lodě a zdymadlo přímo v akci. Poté se tým přesunul zpět na hotel, respektive do haly v hotelu, kde se sehrál třetí zápas, tentokrát s domácími.

Hodnocení zápasu TV Großwallstadt vs. HC ROBE Zubří

Jeden z nejúspěšnějších týmu Německa stál v pátečním utkání proti našemu áčku. Na straně domácích se ukázal v roli trenéra slavný Chorvat Igor Vori. Do zápasu lépe vstoupil Großwallstadt, během 40 vteřin vedl 2:0, v útoku se nám nedařil nácvik 7na6 a rozdíl mezi druhou bundes a českou extraligou byl znát. Naši borci však nic nevzdali a za stavu 21:14, kdy to vypadalo zle, dokázal tým stav zremizovat (24:24). U nás byla cítit lačnost po vítězství a domácí jsme rozebírali, jak jen to šlo. Zápas přinesl vyhrocené momenty a dost napínavé souboje. Kvalita na domácí straně však zvítězila nad naší krvežíznivostí. V posledních momentech utkání se domácím podařilo vsítit čtyři góly a bylo rozhodnuto (28:24).

Po utkání jsme nasedli do autobusu a přesunuli se do Göttingenu, což je město hned vedle Rosdorfu.

Foto po zápase s Großwallstadtem

 

Den čtvrtý

Hned ráno na nás čekal program se zástupci Rosdorfu. Během procházky jsme měli příležitost prohodit pár slov s našimi přáteli a ti nám ukázali některé části Rosdorfu. Hlavními zastávkami byly monumenty se připomínkami zubersko-rosdorfského přátelství. Hráči i delegace se zastavili i u památníku Květoslava Janoška († 2010), ústřední postavy tohoto partnerství. Následoval společný oběd a odjezd na hotel. Odpoledne patřilo opět házené. Tímto celému Rosdorfu moc děkujeme a těšíme se na další setkání!

Fotky z návštěvy Rosdorfu

 

Hodnocení zápasu MTV Rosdorf vs. HC ROBE Zubří

Zápas využil Peter Dávid jako jakousi prověrku pro mladší hráče. Tento zápas byl pojat jako partnerský a jelikož nepatří Rosdorf mezi týmy kvalitativně srovantelné se Zubřím, byla to ideální příležitost pro méně vytížené hráče. Do zápasu jsme se zprvu dostávali, postupem času jsme však náskok navyšovali, druhou půli pak dokonce opanovali. Náš omlazený kádr tak vyhrál 19:37.

Po zápase připravili zástupci Rosdorfu společné grilování.

Foto po zápase s Rosdorfem

 

Den pátý

V časných dopoledních hodinách zamířila naše výprava směr Erlangen k poslednímu zápasu.

Hodnocení zápasu HC Erlagnen vs. HC ROBE Zubří

Poslední a pátý zápas štace přinesl velkou třešničku na dortu v podobě střetnutí se s bundesligovým týmem. Bylo až potěšující, jak jsme se dokázali soupeře držet a ti, kteří si mysleli, že jsme byli od prvních chvil bezradní, se mýlili. Zápas sice načali domácí, po chvilce jsme ale vedli 4:5. Co se však ale dalo čekat, byl enormní tlak z druhé vlny Erlangenu, který nás naprosto pohltil. Projevila se silová a kondiční připravenost našeho soupeře. Bundesliga je nejlepší liga na světe a Erlangen to potvrzoval. Rychlost, dynamika a trpělivost, to vše nás postupně nutilo dělat chyby a soupeř se dostával do výrazného vedení. Nakonec jsme soupeři podlehli 36:21, zkušenost to byla k nezaplacení. Tímto děkujeme týmu HC Erlagen, že nám umožnil odehrát takto kvalitní zápas.

Foto po zápase s Erlangenem 

 

Po utkání jsme již zamířili zpět do Česka.

Děkujeme za pomoc Česko-německému fondu budoucnosti

Celou tuhle štaci bychom nemohli udělat bez dotace z Česko-německého fondu budoucnosti! Děkujeme také městu Zubří a dalším partnerům. Bez finanční podpory fondu a sponzorů bychom takto náročnou cestu organizovat nemohli.

Česko-německý fond budoucnosti – Wikipedie

 

Za Město Zubří a za HC ROBE Zubří Josef Malina a Štěpán Krůpa

banner2