Házenkářská extraliga nabídne po 13 letech derby Zlína se Zubřím

Dva kluby ze Zlínského kraje v extralize házenkářů mají rozdílné ambice. Zatímco loňský mistr ze Zubří by po roce opět rád promluvil do bojů o medaile, nováček ze Zlína se chce vyhnout starostem se záchranou. Házenkářské derby Poslední vzájemný zápas Zlína (v modrém) se Zubřím vyhrál letos v lednu v Českém poháru nečekaně Zlín. | foto: Luděk Ovesný. Po čtyřech letech budou hrát v nejvyšší soutěži házenkářů dva kluby z východní Moravy. K předloňskému mistrovi ze Zubří přibyl Zlín.

zubri_koprivnice_5611

MF DNES vybrala čtyři body, proč by si fanoušci z regionu neměli nechat letos extraligu uniknout.

 1. Zlínský návrat mezi elitu

Zlín je baštou české házené, posledních 13 let však měl v nejvyšší soutěži pouze tým žen. Muži během této doby dokonce sedm sezon živořili ve druhé lize, než se letos vrátili mezi tuzemskou elitu.

 Kádr házenkářů Zlína

Brankáři: Zdeněk Luňák (37), Miroslav Mahušek (38), Jan Šidlík (18)

Spojky: Rudolf Kafka (20), Jiří Lefan (19), Antonije Pavić (24), Robert Plšek (29), David Poloz (19), Marian Švec (28), Petr Zetík (33)

Křídla: Boris Aspiridis (23), Oliver Balun (18), Pavel Farkaš (21), Jan Šáš (19), Jan Zbranek (22), Martin Žůrek (23)

Pivoti: Tomáš Buček (22), Marek Kočí (25), Svatopluk Pernica (28), Tomáš Vítek (29)

Příchody: Aspiridis (Zubří), Pavić (Železničar Bělehrad), Balun, Šás, Šidlík (z dorostu), Zbranek (hostování Bystřice p/H)

Odchody: Sadowski, Vacula (Bystřice p/H)

Jako suverénnímu vítězi první ligy jim sice unikl v baráži s Kopřivnicí přímý postup o jeden gól, díky rozšíření extraligy zpátky na 12 celků však mohl klub slavit. Historicky druhý československý mistr po Dukle Praha má jediný cíl – záchranu.

„Chceme se vyhnout sestupovým starostem a v co největší míře umožnit našim mladým odchovancům načerpat extraligové zkušenosti, které klub v budoucnu zúročí,“ pronesl člen výkonného výboru Rudolf Kafka.

„Sestoupí Zlín, nebo Přerov,“ zní tip ze Zubří.

 2. Dvě podzimní krajská derby

Když se naposledy střetl Zlín se Zubřím letos v lednu v osmifinále Českého poháru, vyhrál překvapivě tehdejší účastník první ligy 26:24.

 Kádr házenkářů Zubří

Brankáři: Tomáš Janků (22), Daniel Krupa (21), Petr Orság (23)

Spojky: Jakub Douda (19), Michal Dědek (26), Libor Horut (22), Stanislav Kašpárek (17), Jakub Kulišťák (30), Štěpán Randýsek (28), Matěj Šustáček (22), Duško Trifunović (24), Radomír Válek (19), Lukáš Václav (19)

Křídla: Tomáš Mičkal (25), Michal Hub (19), Jan Zahradníček (18), Pavel Přikryl (20)

Pivoti: Tomáš Bechný (29), Marek Třeštík (24), Petr Šlachta (19)

Příchody: Třeštík, Kulišťák (návrat z hostování), Kašpárek, Zahradníček (z dorostu)

Odchody: Aspiridis (Zlín), Večeřa

„Zubří je ale pořád jiná váhová kategorie než my,“ uvědomuje si trenér Zlína Andrej Titkov. Rodák z ruského Krasnodaru dobře ví, o čem mluví. V Zubří žije a také s ním získal v minulém století dva české tituly. Třetí přidal klub z Valašska loni. „Sice neposilovali, ale jsou sehraní a návyky z mládežnických kategorií si hráči přenášejí do týmu dospělých, což zatím ve Zlíně moc nefungovalo,“ prohodil zlínský brankář Zdeněk Luňák, který také působil v Zubří.

Hráčů, kteří oblékali jeho dres, je ale mnohem více – Plšek, Farkaš a na jaře Poloz, Pernica, Aspiridis. Derby, která jsou na programu v září a prosinci, tak mají o náboj postaráno.

 3. Srbská invaze na východ Moravy

Oba kluby zlákaly do svých řad internacionály ze Srbska. Zubří vsadilo na srbského trenéra Miroslava Ćeliće, hru Zlína by měl z postu střední spojky dirigovat Antonije Pavić.  „Je vidět, že má spoustu zkušeností. Může nám hodně pomoci, naučí nás nové věci a třeba zase zaútočíme na medaile,“ řekl o Ćelićovi kapitán Zubří Tomáš Bechný.

„Místo šesti útočných kombinací si jich musím zapamatovat dvacet,“ říká spojka Zubří Dědek

Zatímco v předchozích sezonách mu stačilo naučit se okolo šesti základních útočných kombinací, po příchodu srbského trenéra Miroslava Ćeliće si jich musí rozehrávač extraligových házenkářů Zubří Michal Dědek zapamatovat mnohem více.

„Je jich až dvacet a jsou jiné,“ říká 26letá střední spojka Zubří. „Je to hodně náročné pro všechny a ještě máme co zdokonalovat.“

 Takže změna na postu trenéra je velká?

Projevila se hodně. Osobně jsem spokojený. V tréninku máme větší dávky, jsou intenzivnější. Líbí se mi herní projev, který po nás trenér Ćelić chce.

 V čem se nejvíce liší proti předchozí sezoně?

Přijde mi, že se vracíme k mikovské hře (trenér Jiří Mika). Snažíme se více hru roztáhnout a více zapojovat křídla. Také v obraně jsou změny. Bráníme ve třech systémech a bude jich ještě více.

 Už trenérovi rozumíte více?

První dva týdny jsme měli překladatele, teď je komunikace zažitější. Herní pokyny se opakují a zase tolik jich není. Ale je fakt, že dorozumívání není takové jako s českým koučem.

 Je tým silnější než loni?

Potenciál v něm byl i minulý rok, a letos je větší. Mladí kluci zase vyzráli. Síla v mančaftu je. Otázka je, jestli ji dokážeme projevit.

 V přípravě jste poráželi zahraniční soupeře, ale s konkurenty z extraligy jste prohrávali. Čím to?

Nevím. Sám si kladu tuhle otázku. Možná jsme měli proti týmům ze zahraničí větší motivaci. Ale to hlavní důvod nebude. V úterý jsme prohráli ve Frýdku, kde jsme počítali, že vyhrajeme. Zápas jsme brali jako generálku na Duklu. Musíme se na ni lépe připravit.

 Když se mluví o favoritech extraligy, Zubří ve výčtu chybí. Nevadí vám to?

Ne. Pro každého hráče je lepší, když hraje uvolněně, a ne pod tlakem. Pod ním bude Plzeň, Dukla, Hranice…

 Kde by se mohl tým pohybovat?

Cíle zůstávají stejné – postup do šestky, a pak se uvidí.

„Tým je velmi mladý a potřebuje čas pro svůj růst. Přesto věřím, že můžeme ovlivnit boj o horní příčky tabulky,“ pravil Ćelić.

Také Zlín si od srbské akvizice slibuje větší variabilitu a údernost v útočné fázi. „Přináší do hry balkánské prvky házené. Chvíli bude trvat, než se sehraje, ale v extralize se neztratí a bude posilou,“ míní zlínský brankář Luňák.

 4. Nováček chystá akce pro diváky

Zatímco házenkáři Zubří se mohou při domácích zápasech spolehnout na bouřlivé prostředí, Zlín musí o podporu fanoušků bojovat.

„Byli bychom rádi, kdyby chodilo tolik lidí jako na baráž,“ připomněl Kafka, že duel s Kopřivnicí sledovalo tisíc diváků. Zlín však nespoléhá jenom na nováčkovskou euforii. Příznivce chce přilákat na speciální akce. Tak například dresy z prvního zápasu s Plzní půjdou do tomboly, vstupenky s vyobrazeními jednotlivých hráčů se mohou stát součástí sběratelské kolekce.

Zlínský brankář Luňák: Desáté místo bude úspěch

Spolu se spojkou Petrem Zetíkem jsou jedinými dvěma aktivními pamětníky poslední sezony zlínských házenkářů mezi českou elitou.

„Také tehdy jsme byli nováčkem,“ připomíná 37letý brankář Zdeněk Luňák ročník 1999/2000, v němž skončil Zlín předposlední. „Do nově založené česko-slovenské interligy šlo šest prvních týmů, takže jsme spadli.“

 Co si ještě z té doby vybavíte?

Dva roky před postupem tady byl velmi nadějný dorost. Zetík, Bártek, Prokopec, Komínek, všichni pak hráli extraligu. Trénoval nás Honza Novák. Také jsme měli tým postavený na odchovancích. Jedinou posilou byl Jirka Mičola ze Zubří.

 Úroveň extraligy byla vyšší, že?

Většina dobrých hráčů hrála v extralize. Karviná byla plná reprezentantů – Heinz, Galia. Teď každý rok odchází nejlepší do zahraničí. Ale zase je dobré, že dostávají šanci mladí. S Mirou (brankářský kolega Mahušek) jsme čekali hodně dlouho, než si zachytáme extraligu. V osmnácti jsme chodili do Holešova, Napajedel, Bystřice, Kopřivnice.

 Extraligu jste naposledy hrál v Zubří. Počítal jste, že se do ní ještě vrátíte?

Když jsme po podzimu jasně vedli, tak jsme si s Mirou říkali, že bychom si extraligu rádi zachytali. Příležitostí už moc být nemusí.

 Cítíte před startem nervozitu?

Házená není naše zaměstnání, je to koníček. Ale neznamená to, že bych se netěšil. Bude to jiné než v Zubří. Tam jsme měli takový mančaft, že bylo jasné, že budeme hrát o medaile. Ve Zlíně takový tlak nebude.

 Ani na záchranu?

Dvanácté místo by bylo velké zklamání. S tím do extraligy jít nechceme. Kádr na udržení máme.

 Už víte, kdo se postaví jako první do brány.

V osmnácti jsme se prali, kdo bude chytat. Teď už ne. Pro nás je výhodou, že ani jeden nemáme osobní cíle. Vzájemně si přejeme. Jsme rádi, když se daří druhému a nemusíme střídat. Tohle mě hodně uklidňuje. Nedělám mezi námi rozdíl, ani Andrej (trenér Titkov) asi sám neví, kdo bude chytat. Řídí se podle pocitů.

Zdroj:http://sport.idnes.cz/hazenkarske-derby-zlin-vs-zubri-po-13-letech-fki-/hazena.aspx?c=A130905_1973374_hazena_elv

banner2