Deník: Gólman Zubří Orság: Akustika se změnila, teď musí fandit všichni

Zubří – Svými zákroky pomohl k velkému obratu. Petr Orság opět potvrdil pravidlo, jak vyrovnanou brankářskou dvojici mají extraligoví házenkáři Robe Zubří. Tentokrát to byl on, kdo ve druhém poločase lapal střely hráčů Dukly Praha a dokázal tak se spoluhráči otočit sobotní zápas do vítězného konce (29:28). „Jsem rád, že mi to vyšlo a něco jsem chytil. Ale po celou sezonu to máme stejně. Když nezachytám já, zachytá Milan Malina a naopak,“ říká zuberský gólman Orság, jehož tým v průběhu prvního poločasu prohrával až o sedm branek.

Byla o přestávce v kabině bouřka?

Ticho tam samozřejmě nebylo. Musel se zvýšit hlas, aby se to zlomilo. Dostávali jsme po našich chybách jednoduché branky z první vlny. Díky tomu se Dukla dostala do vedení, které si udržela až do konce poločasu. Jsem rád, že to nakonec dopadlo dobře, už jen kvůli fanouškům, kteří se dnešního otevření haly zúčastnili.

Co rozhodlo o zuberském úspěchu?

Po změně stran jsme dali pár branek, já jsem měl nějaký zákrok a hlavně obrana začala výborně šlapat. Byli jsme konečně agresivní, nenechávali jsme jejich spojky střílet z pozic, které jim vyhovovaly. Přerušovali jsme tu jejich první a druhou vlnu, což byla hlavní cesta k úspěchu.

Důležité vítězství, souhlasíte?

Cítil jsem to dneska v kostech, že bychom mohli vyhrát. Před zápasem hrála v kabině kapela AC/DC, kterou měl rád můj kamarád, který na den přesně před rokem umřel. Byl to můj spolupracovník a náš velký fanoušek. Byla to taková symbolika, že by nás shora dnes nenechal prohrát.

Napravili jste si reputaci po předchozí překvapivé prohře ve Strakonicích?

V našem týmu nemůže nikdo hrát na devadesát procent. Takové zápasy, jako dnes, můžeme vyhrát, jen když každý z nás na hřišti odevzdá maximální výkon na hranici svých možností. A možná i za nimi… Když takové výkony budeme podávat, tak můžeme porážet soupeře jako je Dukla a naopak, když je nepodáme, můžeme prohrát s týmem, jako je nováček ze Strakonic.

Jaké jste měl pocity z vaší zrekonstruované haly?

Byl jsem strašně rád, že jsme po těch dlouhých měsících konečně doma. I když děkuji za Rožnov, že jsme nemuseli jezdit někam dál, ale v Zubří jsme prostě doma. Vždycky přijde tisíc diváků, kteří i nyní byli po házená hladoví, a jsem moc rád, že neodešli o poločase domů. Hnali nás za vítězstvím a byli naším dalším hráčem v poli.

Jaké největší změny jste po rekonstrukci zaznamenal?

Akusticky se zvuk méně rozléhá, takže musí fandit celá hala. Už nestačí jenom kotel, je potřeba každého hlasu. Jinak je to paráda, jakou tady máme techniku a povrch hřiště.

Opticky se snížil strop haly, nedělá vám to jako brankáři problém?

Po prvním tréninku jsem si myslel, že mi to bude vadit, ale v dnešním zápase jsem to nijak nevnímal. Ale určitě to na moc velké obloučky do rychlých útoků není (úsměv).

Sledoval jste házenkářské Euro? Co říkáte na výsledek?

Kromě zápasů, kdy jsme byli na tréninku, jsem viděl všechny. Poctivě jsme je doma sledovali i s ženou, která je velký házenkářský fanoušek (úsměv). Klobouk dolů, co naši házenkáři dokázali. Myslím si, že šesté místo je ohromný úspěch pro českou házenou, který se bude zatím těžko opakovat.