Zubří začíná přípravu. S nečekanými posilami i s myšlenkami na medaili

Zubří – Házenkáři Gumáren Zubří v pondělí 15. července startují hlavní fázi přípravy na novou extraligovou sezonu. Pátý celek uplynulého ročníku nejvyšší soutěže do sezony vstupuje pod novým srbským trenérem Miroslavem Ćelićem, s téměř nezměněnou sestavou a především s medailovými ambicemi.

Nejlepší zprávou pro fanoušky Zubří je fakt, že se ani trochu neopakovalo loňské léto, kdy po zisku titulu byl kádr prakticky rozprášen na kusy, když odešlo hned šest klíčových hráčů základní rotace. Tentokrát se na začátku přípravy v Zubří schází téměř identický kádr, který v uplynulé sezoně vybojoval páté místo. Pod smlouvou jsou úplně všichni hráči včetně Michala Dědka, který byl ještě v červnu jediným borcem, který nebyl pod smlouvou. „Prakticky jediným hráčem, který opustil kádr, je křídelník Aspridis, který odešel k nováčkovi soutěže do Zlína. To, že jsme dokázali udržet loňský kádr, je pro nás velmi důležité a věřím, že z toho budeme těžit“ pochvaluje si na prahu nové sezony sportovní ředitel zuberského klubu Jiří Mika.

zubri_lovosice_0156

Zubří nejenže nepřišlo kromě Aspridise o nikoho, ale navíc se i pro boje v nové sezoně posílilo. Na pravém křídle je novou tváří mladíček Jan Zahradníček z Ivančic, který loni hrál za zuberský dorost a nyní tedy dostane šanci v A týmu. Další posilou bude brankář Tomáš Janků, který se vrací z hostování v prvoligové Bystřici pod Hostýnem a vytvoří s Petrem Orságem brankářskou dvojici. Kvarteto letních posil pak doplňují další dva hráči, kteří opustili Zubří letos v zimě a nyní se tedy po půlroce vracejí na místo činu.

„Do přípravy naskočí také pivot Marek Třeštík, který se vrací z hostování v Kopřivnici a spojka Jakub Kulišťák, jenž se vrací z hostování v Přerově,“ prozrazuje poměrně překvapivou informaci Jiří Mika. Zuberské házenkáře nyní čeká podobný scénář jako v minulých letech. Každodenní dřina v hale i venku, po dvou týdnech pak bude následovat tradiční soustředění ve Velkém Meziříčí, které vyvrcholí dvěma zápasy v Rakousku.

„Utkáme se tam s Kremsem a Lincem, což bude jistě velmi kvalitní příprava,“ je přesvědčen Jiří Mika. Kromě dvou duelů s předními celky rakouské nejvyšší soutěže jsou v plánu také další přípravná utkání a také turnaj o Valašský pohár, který se bude hrát v Zubří od 23. do 24. srpna.

„Tentokrát sice nepřijede silný Maribor, ale i tak se mají fanoušci nač těšit. Měl by se tu ukázat například slovenský Hlohovec, celek z maďarské nejvyšší soutěže a asi největším tahákem by měl být izraelský celek Maccabi Tel Aviv, který loni došel až do finále Challenge cupu. I proto bude turnaj pro nás vrcholem přípravného období,“ říká sportovní ředitel klubu.

Extraligové sezona odstartuje v polovině září. Oproti uplynulé sezoně, která se hrála s lichým počtem jedenácti družstev, jeden celek přibyl, a sice vítěz první ligy Zlín. Systém soutěže ale zůstává úplně stejný. Tedy po odehrání dvaadvaceti kol základní části se soutěž rozdělí na dvě šestice, ta první bude hrát o titul a ta horší o sestup. Cílem Zubří samozřejmě nemůže být nic jiného, než zaobstarat si místo v první šestce. V Zubří byly vždycky vysoké ambice a přesně tak tomu bude i tentokrát.

„Podařilo se nám udržet prakticky stejný kádr jako loni, za což jsme rádi. Taková je naše filozofie, tedy vycházet hlavně z naší mládeže. Chceme hrát určitě hodně nahoře a budeme chtít medaili,“ ujistil na prahu nové sezony předseda klubu Jaroslav Dořičák. Sportovní ředitel Mika šéfa klubu doplnil s přáním, aby nová sezona byla především klidnější, než ta uplynulá, ve které se Zubří dostalo do nadstavbové první šestky až v posledním kole základní části.

„Důležitý pro psychickou pohodu bude začátek soutěže. Hlavně ať nejsou v sezoně takové nervy jak tomu bylo loni, když jsme honili první šestku za minutu dvanáct. I když se skoro všechny týmy posilují jako o život, věřím, že náš celek má na to, aby hrál hodně vysoko,“ dodal Jiří Mika.

Změny v kádru Zubří před sezonou 2013–2014

Přišli: Kulišťák (návrat z hostování v Přerově), Třeštík (návrat z hostování v Kopřivnici), Zahradníček (Zubří SCM, dorost), Janků (návrat z hostování v Bystřici pod Hostýnem).

Odešli: Aspridis (Zlín).

autor: Marek Havran