Zubří vs. Karviná: bitva rivalů rozhodne o šestce

Zubří – Neúprosná bitva dvou velkých moravských rivalů. Přesně tak jako za starých časů, kdy spolu oba elitní české týmy svedly nespočet finálových bojů o titul mistra republiky. Takový bude dnešní zápas 19. kola TipGames extraligy házenkářů mezi Zubřím a Karvinou (od 18 hodin).

denik2

Házenkáři Gumáren mají nůž na krku. Pokud v sobotu večer doma nevyhrají, šance na postup do nadstavby o titul budou jen v oblasti teorie a snů Jen role a pozice obou týmů se teď trošičku posunuly v tabulce směrem dolů. Tentokrát nepůjde o střet dvou málem neomezených vládců nejvyšší soutěže, ale o bitvu o to, kdo bude mít pár kol před koncem základní části mnohem blíže do první šestky, která si v nadstavbě zahraje o titul.

Přestože to nebude souboj tak vysoko postavených celků, jak tomu bylo ještě před třemi nebo čtyřmi lety zvykem, jistě nebude o vzrušení a pořádný adrenalin nouze. V souboji dvou moravských rivalů to totiž ani jinak nejde.

„Kluci se vesměs všichni dobře znají, potkávali se v mládežnických soutěžích, navíc souboje Zubří s Karvinou jsou prostě specifické. V těchto zápasech je vždy o extra motivaci postaráno,“ potvrzuje známou věc trenér Gumáren Zubří Jiří Mičola, jenž za sebou sám jako hráč i jako trenér má nespočet těžkých bitev se slezským nepřítelem.

Momentálně, tři kola před koncem základní části, jsou házenkáři Zubří na osmém místě a na Karvinou, která je šestá a drží poslední postupové místo do nadstavby o titul, ztrácejí Valaši tři body. Proto jim povinnost velí jediné – vyhrát!

„Pro nás už je teď každý zápas, jako by byl o všechno. Pokud chceme být v šestce, musíme vyhrát a jiné cesty není,“ uvědomuje si kouč Zubří, jenž bude moci počítat pro souboj s Karvinou s kompletním kádrem. Tedy i s rozehrávačem Šustáčkem, který nastoupil v minulém kole v Přerově poprvé po dlouhé pauze zaviněné zraněním.

„Šustáček se střídal na střední rozehrávce s Dědkem a zvládli to oba celkem solidně. Proti Karviné to bude ještě lepší,“ věří Mičola.

Podle trenéra Zubří bude stačit na postup do šestky vyhrát všechna tři zbylá utkání, tedy s Karvinou, v Brně a doma s Duklou. Jenže ani to by Zubří nemuselo stačit. Valaši ještě budou muset počkat na zaváhání Slezanů, kteří pak ve zbylých dvou kolech hrají doma s Hranicemi a v posledním kole s Jičínem. Na takovéto matematicko-hvězdářské propočty se však v Zubří momentálně nikdo nesoustředí. První na řadě je Karviná a tomu se podřizuje vše. V zuberské kabině zajímá všechny jen plný bodový zisk proti Karviné.

„Nesmíme se dívat na to, že musíme tolik a tolik zápasů vyhrát a naši soupeři musí něco uhrát či neuhrát. Teď musíme jít zápas od zápasu,“ říká odhodlaně kapitán týmu Tomáš Bechný. Podle něj mančaft sílu na tak velký úkol rozhodně má.

„S Plzní jsme si dokázali, že můžeme hrát a vyhrát s každým. Byli jsme už o pět gólů dole, a přesto jsme to zvládli. Z toho musíme vycházet, porazit se dá prostě každý. Pokud chceme být v šestce, a to všichni chceme, musíme pro to udělat všechno. Na začátku je úkol porazit Karvinou,“ říká odhodlaně Bechný.