Zubřané jsou v Prešově spokojení, ale boty si musí kupovat sami

Zubří – Ani jeden z nich ještě nezískal v mužské kategorii český mistrovský titul. Ten před dvěma lety je všechny minul, ovšem o to více se jim daří pilně sbírat trofeje u sousedů na Slovensku.  Tři zuberští házenkářští mušketýři v Prešově – brankář Jakub Krupa a křídelníci Tomáš Číp a Jakub Hrstka – vyhrávají v bohatém slovenském klubu jeden titul za druhým a chystají se na další.

„Zisk titulu se v Prešově bere jako povinnost,“ usmívá se gólman Jakub Krupa, který už má na svém kontě s Prešovem šest mistrovských titulů Když před šesti lety gólman Krupa odcházel na východní Slovensko, nevěděl úplně přesně, do čeho jde. „Byl to trochu krok do neznáma. Oproti malinkému Zubří je přece jen Prešov velké stotisícové město, chvilku jsem si musel zvykat, ale je to v pohodě,“ povídá Jakub Krupa, který ve všech šesti svých sezonách v Tatranu slavil zlato.

„Vyhrávat baví samozřejmě pořád, ale to slavení po tolika titulech v řadě už je trochu jiné. Určitě si titul oslavíme, ale není to už tolik o emocích. S tím vítězstvím se prostě počítá a je od nás očekáváno,“ říká 28letý gólman Prešova.

To křídelníci Tomáš Číp s Jakubem Hrstkou jsou proti Krupovi ještě stále benjamínci. Do Prešova přišli o tři roky později, takže mají přesně polovinu titulů. „Pro mě znamenal první titul opravdu moc, byl můj první seniorský. I další dva jsem celkem slavil, ale trošku musím souhlasit s Kubou, že tlak na výsledky je tady obrovský a s titulem v domácí soutěži se prostě počítá,“ vysvětluje okolnosti prešovských titulů Tomáš Číp.

Na rozdíl od Jakuby Krupy se ve svém angažmá v Prešově zatím nedočkal té nejvyšší mety. „Liga mistrů je v klubové házené nejvíc, a do ní jsme se v posledních třech letech, co tu jsem, neprobojovali. To mě moc mrzí a pořád o tom sním,“ přiznává se 24letý Číp. Náplastí na neúčast v Lize mistrů je pro Prešov v posledních letech druhý nejvýznamnější Pohár EHF a také balkánská SEHA liga.

„V ní se potkáváme se skvělými týmy, které hrají i Ligu mistrů. Je to hodně kvalitní soutěž a posouvá nás dopředu,“ pochvaluje si gólman Jakub Krupa SEHA ligu, která ovšem sebou nese i mnoho nepříjemných věcí. „Mnoho zápasů máme strašně daleko, i přes tisíc kilometrů a všechno jezdíme autobusem, což je strašně únavné. Letadlem cestujeme až od patnácti set kilometrů, což byl třeba případ Švédska, ale v SEHA lize jezdíme všechno autobusem,“ vysvětluje gólman Krupa.

V Tatranu Prešov si zuberští odchovanci museli zvyknout na obrovský tlak okolí, které očekává od týmu jen úspěchy. Velkými ambicemi je znám také bohatý majitel Miroslav Chmeliar. „Je to takový svérázný člověk, chce pořád vyhrávat. Když potřebuje, zavolá si někoho z nás a všechno si s ním vysvětlí. Celkově ale moc nechválí, spíše nám dá vědět, s čím třeba není tolik spokojen a co se dá vylepšit,“ usmívá se Jakub Krupa.

On i oba jeho souputníci ze Zubří si ve slovenském klubu museli zvyknout i na specialitku, která není jinde obvyklá.

„Pak Chmeliar razí to heslo, že pokud člověk bere za něco peníze, tak je profesionál. A podle toho se také o sebe musí postarat. Takže třeba teplákovou a nějaké týmové oblečení nafasujeme, ale například sportovní obuv si kupujeme sami, což není moc obvyklé,“ překvapuje Jakub Krupa, jenž po šesti sezonách v Prešově už nyní ví, že příští sezona bude v klubu jeho poslední.

„Nějakou nabídku jsem dostal, ale rozhodl jsem se po příští sezoně už nepokračovat. Chtěl bych zkusit něco jinde v zahraničí. Nějaké náznaky už byly, tak uvidíme, jak to společně s manažery vyřeším,“ prozrazuje Jakub Krupa. To oba mladí křídelníci naopak v Prešově zřejmě zakotví na delší dobu. Čípa i Hrstku, kteří mají v Prešově za sebou už tři sezony, si Tatran pojistil ještě na tři roky. „Mám tam přítelkyni, jsem spokojený, tak jsme se domluvili,“ prozradil Tomáš Číp.

Všichni tři zuberští mušketýři se vždy rádi vracejí domů. „Nezapomínáme, kde nás vychovali a kde jsme doma,“ říká Jakub Krupa. O uplynulém víkendu se Krupa s Čípem účastnili autogramiády na velkém mládežnickém turnaji Festival házené (Jakub Hrstka bojuje s reprezentací o postup na MS v baráži proti Srbsku), kterého se účastnily bezmála tři stovky dětí od sedmi do jedenácti let.

„Vždycky se rádi vracíme domů, za rodinami i za kamarády. Taky nezapomínáme, že jsou tady nejlepší fanoušci,“ shodli se Jakub Krupa s Tomášem Čípem.