Zhodnocení sezóny pohledem Petera Dávida a Štěpána Krůpy

Zuberští házenkáři za sebou mají krušnou sezónu poznamenanou četnými zraněními a dlouhodobými zdravotními komplikacemi řady klíčových hráčů. I přes všechny nepříjemnosti se jim však v závěrečné části zadařilo a v play-off vybojovali krásné 4. místo. Jak uplynulý ročník házenkářské extraligy hodnotí trenér Peter Dávid a brankář Štěpán Krůpa, se dočtete ve dvojrozhovoru.

Jak hodnotíte uplynulou sezónu?

Trenér Dávid: Když bych to vzal úplně od začátku, tak po loňském zisku bronzové medaile jsme byli natěšení a naše očekávání byla velká. Z toho jsme ale velmi brzo vystřízlivěli, protože bohužel celá letošní sezóna byla silně poznamenaná zraněními téměř všech klíčových hráčů. To znamená, že v prosinci naše vize úplně změnily směr a my jsme nakonec byli velmi rádi za to, že jsme se vůbec dostali do play-off, kde se nám nakonec podařilo dostat až do boje o třetí místo. Celkově to tedy hodnotím tak, že vzhledem ke všem okolnostem, které nás tuto sezónu potkaly, byl letošní ročník úspěšný a my jsme v rámci možností se čtvrtým místem spokojení.

Štěpán: Kdybych měl hodnotit jenom základní část, tak to bylo špatné. Pouhé dvě venkovní výhry a remíza s Hranicemi není něco, čím by se měl prezentovat tým, který tradičně působí v play-off. Celkově i s play-off bych ale sezónu zhodnotil jako dobrou. Po tom, s čím jsme se letos potýkali, po všech těch zraněních a nemocech, jsme za 4. místo rádi. Náš cíl před sezónou byl dostat se do semifinále, což se nám podařilo, takže i s ohledem na všechny ty komplikace jsme s výsledkem spokojení. Já osobně jsem za tuto sezónu o to více rád, protože jsem po několika letech na Vsetíně a ve Zlíně dostal v Zubří příležitost a na základě oboustranné spokojenosti jsem se s vedením domluvil na tříleté smlouvě, což je super.

Myslím, že spokojení byli i fanoušci. Na sociálních sítích jsem viděla, že vám nechali vyrobit medaile…

Trenér Dávid: Fanoušci nám tento rok připravili hned několik překvapení. Jednoznačně se mezi ně řadí například jejich reakce na domácím utkání proti Plzni, kdy ke konci hrací doby skandovali a zpívali „Vysoký jalovec“, to byla neuvěřitelná podpora a pěkné gesto i přesto, že jsme v tu chvíli prohrávali tuším 32:38. No, a teď po sezóně si domluvili termín, že by se s týmem chtěli rozloučit a nechali nám vyhotovit speciální medaile. Dali si tu práci a našli si čas, aby nám poděkovali. To je něco úžasného, to se může stát jen v Zubří.

Štěpán: Fanouškům za jejich gesto všichni vřele děkujeme. Bylo to od nich hezké. Jejich podporu jsme vnímali celou sezónu během všech zápasů, obzvláště pak těch, ve kterých se nám úplně nedařilo, ať už to bylo semifinále proti Plzni či utkání o bronz proti Lovosicím. Myslím, že všichni Zubřané, kteří nám chodí fandit, přijali tu nepříznivou situaci takovou, jaká byla, a drželi při nás, za což jim patří velký dík.

Co chybělo k tomu, abyste Lovosice potrápili a ve třetím utkání je porazili?

Trenér Dávid: V těchto rozhodujících momentech nám výrazně chyběly možnosti a varianty hráčského obsazení. Ano, na nějakou dobu jsme dokázali mít hru pod kontrolou, ale abychom ji dokázali dirigovat celých šedesát minut, na to bychom potřebovali více možností hráčských rotací, které jsme kvůli tolika zrněním zkrátka neměli k dispozici.

Říká se, že v play-off je to o brankářích. Cítil jsi ty, Štěpáne, osobně nějaký tlak, obzvlášť když jsi nastupoval proti oponentům jako je Petržala nebo Herajt?

Štěpán: Myslím si, že výkony brankářů rozhodují v play-off každou sezónu. Česká extraliga má hodně kvalitních gólmanů, takže většinou záleží opravdu na té aktuální individuální formě. Já jsem v rámci play-off do brány nastoupil ve druhé půlce druhého a třetího čtvrtfinále proti Dukle. Větší tlak jsem pociťoval v domácím utkání, protože jsme věděli, že to musíme zvládnout. Když už se nám podařilo vyhrát na Dukle, vnímali jsme, že je to obrovská šance, navíc před domácím publikem jsme rozhodně nechtěli prohrát. Věděl jsem, že tu bránu musím zavřít, a to se mi nakonec i povedlo. Co se semifinále týče, tam jsem tak velký tlak nebo nervozitu necítil, protože jsme věděli, že nemáme co ztratit a s tímto přístupem jsem nastupoval i do brány, kde jsem střídal Kubu Krupu. Musím říct, že i když jsme v Plzni prohráli, dostal jsem na můj výkon hodně hezkých a pozitivních zpráv od přátel, rodiny či známých, za což jsem rád. Dokonce i od dlouholetého trenéra brankářů Jirky Miky nebo trenéra Jirky Mičoly ze Zlína. To vždy potěší. V soubojích o třetí místo nám již docházely síly. Navíc se zranil Matěj Havran, který nám výrazně chyběl v obraně.

Jaká byla po play-off nálada v šatně?

Štěpán: Co se týče nálady v kabině, tak obzvláště po prohrané sérii s Lovosicemi nebyla atmosféra nejlepší. Samozřejmě mezi námi a Lovci existuje rivalita a musím říct, že nás trochu podnítilo to, jak Lovci pojali letošní sezónu jako jejich “Cestu za snem”. Myslím, že to trochu vyhrotili. Nemůžeme jim upřít to, že měli solidní tým, nechyběli jim ani hráči se zkušenostmi ani mladistvá dravost, byli cílevědomí, všechno jim letos sedlo. Oni to věděli, že mají na semifinále, možná i na finále. Po základní části skončili druzí. A právě tomu přizpůsobili i svou propagaci na sociálních sítích, vytvořili si speciální hymnu… Nejvíc nás asi popudilo, když jsme jeli do Lovosic na ten třetí zápas a ještě v autobuse jsme se dozvěděli, že Lovci oznámili oficiální pozápasový oslavný program, autogramiádu hráčů, hudební stage apod. Jako by už bylo vše rozhodnuto. Možná i to nás nakonec vyhecovalo k našemu výkonu, kdy jsme v jedné fázi zápasu vyhrávali o sedm branek. Ale bohužel aktuální situace nám nedovolila, abychom vedení udrželi a sérii ještě prodloužili.

Po letošní sezóně opouští zuberskou lavičku hned několik hráčů, přijdou naopak nějaké posily?

Trenér Dávid: Řešíme podobnou situaci jako loni, kdy jsme taktéž hledali cesty, jak doplníme mezery po odchozích hráčích. V současné chvíli na tom s vedením klubu intenzivně pracujeme a můžu říct, že v rámci příchodů nových zahraničních hráčů se řeší v podstatě již jen detaily. Nic konkrétního ale neprozradím, abych to ještě nezakřiknul. 

Štěpán: Kabina se od příští sezóny obmění poměrně výrazně. Myslím, že teď se ještě nedá říct, jestli posílí či ne, to ukáže čas. Já se ale domnívám, že budeme mít silný kádr. Přijdou k nám kluci jak ze zahraničí, tak z dorostu, kteří sestavu osvěží, zároveň ale zůstává i silné jádro zkušených hráčů jako je Kuba Krupa, Tomáš Mičkal, Ondra Mika, což je velmi důležité. Já už se také bohužel řadím k těm starším, takže naší úlohou bude držet tým pospolu a podporovat týmového ducha, protože přichází hodně nových mladých kluků, které je třeba trochu vycepovat 😄.

Teď vás čeká zasloužené volno, jaké máte plány?

Trenér Dávid: Moc se těším, že konečně po dlouhé době uvidím rodinu, čeká nás velká událost, svatba dcery, takže to je hlavní plán tohoto léta. Samozřejmě nějaká ta dovolená nebo zájezd, ale to už bude spíš spontánní. Jsem rád, že budu moc trávit čas s mými nejbližšími, házenou alespoň na chvíli odložím do kouta.

Štěpán: Já budu dohánět resty, které se mi během sezóny nakupily. Rád si ve volných chvílích vyjedu na kole, zahraju tenis nebo si zajdu na túru nebo zaběhat. Samozřejmě bych co nejvíce času chtěl trávit s Verčou, mou snoubenkou, se kterou teď připravujeme svatbu. Plánujeme si to dost po svém, takže se zařizováním máme hodně práce. Svatbu budeme mít o víkendu před začátkem letní přípravy a jsem moc vděčný za to, že mi klub vyšel při tomto významném životním milníku vstříc a umožnil mi vzít si poté z přípravy týdenní volno na svatební cestu.

Máte již nějaké plány na příští sezónu?

Trenér Dávid: Musím se přiznat, že na další sezónu zatím nemyslím. Já už mám sice volno, ale hráči ještě absolvují silové a kondiční tréninky s Kubou Bambuchem, takže letošní sezóna v podstatě ještě úplně neskončila. Příprava na tu další nám poté začíná 11. července. Na toto období jsem již sestavil přípravný tréninkový i zápasový plán, takže na léto máme cíle jasné, ale dál se zatím nedívám.

Kamila Krupová

banner2