Vlastislav Navrátil: Prioritou je financování sportu.

Do podzimních parlamentních voleb je jako kandidát na 2. místě TOP 09 ve Zlínském kraji Vlastislav Navrátil – zastupitel z Valmezu a náš klubový fotograf. Zeptali jsme se jej na pár otázek.

Proč ses rozhodl kandidovat?

Proč? Protože si myslím, že to má smysl. Vyzkoušel jsem si v komunální politice, že když člověk něco chce prosadit, tak to jde. Ne hned, ne jednoduše, ale většinou se to podaří. Například zprůhledňování výběrových řízení, zavedení on-line aukcí městského majetku a celkově vyšší transparentnosti fungování městského úřadu. Zatímco dříve se občané ve Valašském Meziříčí neměli skoro šanci dovědět o tom, jak se nakládá s majetkem města, v posledních letech je vše zveřejňováno na stránkách města a ve Zpravodaji a každý občan tak má možnost se do záměru přihlásit a následně kontrolovat výslednou cenu. Jsem rád, že jsem mohl svými návrhy přispět k tomu, že jsme tyto změny, k nevoli některých, navrhli a schválili.

Myslím si, že zrovna transparentnost obecní a státní správy je to, co bych rád prosazoval také ve sněmovně. A myslím, že se to může podařit, protože například Zákon o registru smluv je již připraven a stačí jej pouze projednat a schválit. Jdu do toho proto, že si myslím, že je možné v politice prosazovat správné věci, bez ohledu na stranické zájmy a osobní prospěch. V poslední době se mne také mí známí často ptají, jestli mi to za to stojí. Poslouchám pravidelně řeči o tom, jaký je který politik z mé či jiné strany padouch, proč se s nimi paktuji, že budu za chvíli stejný jako oni, a tak dále. Že v parlamentu stejně všichni sedí, nic nedělají a kradou. Vždy odpovídám, že to cenu má, že vím do čeho jdu a věřím, že mne vysoká politika nezmění.

navratil_vlasta_2481_kopie

Jako každému se mi v politice některé věci líbí a některé ne. Abych mohl podpořit dobré zákony a zároveň zamezit nekalým praktikám, pak se musím hlasitě ozvat. Chci věci měnit k lepšímu, a proto kandiduji. Ze stejného důvodu jsem vstoupil před lety do TOP 09. Rád bych přispěl svými zkušenostmi z komunální politiky a podnikání k prosazení kvalitních zákonů a ke kultivaci politiky. Bylo by dobré, aby se do parlamentu dostalo co nejvíce nových tváří, nezatížených minulými politickými půtkami a dohodami.“

Co je Tvým hlavním cílem v případě zvolení?

„Chci se podílet na navržení a schválení zákonů, které jsou a budou prospěšné a nutné pro občany, jako je například zákon o Registru smluv (všechny smlouvy státu a veřejných institucí by musely být zveřejněny na internetu, jinak by byly neplatné), nebo zrušení praxe takzvaných „přílepků“ k zákonům (aby poslanci nenápadně a na poslední chvíli nepropašovávali do připravovaných zákonů odstavce, které s dotyčným zákonem vůbec nesouvisí).

Další z věcí, které mne trápí a rád bych se jí věnoval je financování sportu s důrazem na sport mládežnický. Investice do sportu a pohybových aktivit těch nejmenších je důležitá.

Rád bych také co nejvíce komunikoval s občany, aby věděli, že mne v případě problémů mohou kontaktovat a já se jim budu snažit pomoci.“

Hodně lidí je současnou politickou situací zklamáno a uvažují, že k volbám ani nepůjdou. Proč by měli přijít?

„Přesvědčit by je mohlo to, že na kandidátkách je spousta nových tváří, kterým se snad podaří změnit politickou kulturu v zemi. A proč bych šel k volbám já? Vadí mi postupné roztahování se komunistů, případně převlečených komunistů a estébáků, nejen v krajích, ale i blízko Hradu.“

Proč by měli voliči dát svůj hlas Vlastislavu Navrátilovi?

„Snad proto, že jsem se vždy snažil k politice přistupovat zodpovědně a že jsem při prosazování svých názorů vždy používal zdravý rozum a myslel na to, jaký vliv může mít mé rozhodnutí na občany a městský majetek. A také proto, že dlouhodobě prosazuji transparentní veřejnou správu a chtěl bych v tom pokračovat i v Parlamentu.“

A jak to bude s focením a Tvou účastí na domácích zápasech Zubří v případě Tvého zvolení do parlamentu?

Focení házené mne baví, vždyť domácí zápasy Zubří fotím už 10 let. Jinak bych to tak dlouho nedělal. Na zápasy budu jezdit pořád a myslím, že i s foťákem, protože bez něj by mne to asi nebavilo. A mimo to zde mám za ty roky spousty známých a kamarádů a ti by mi chyběli.