V květnu se setkali mladí házenkáři Rosdorfu a Zubří!

Tradice družby mezi městy Rosdorf(Německo) a Zubří(Česko) pokračuje . Konec května (22.-25.5.) byl ve znamení setkání mladých házenkářů . Cílem tohoto setkání bylo nejen srovnání házenkářského umu chlapeckých družstev ,ale i tentokrát ,premiérově, dívčích družstev Lesany Zubří . Kluci a děvčata měli možnost navázat nové kontakty vy měnit si názory ,zkušenosti a samozřejmě české děti se mohly zdokonalit v cizím jazyce .Toto setkání bylo věnováno dětem, dospělý doprovod byl menšinový ale určitě důležitý z hlediska rozšíření družebního styku. Mnozí byli v Zubří poprvé a měli tak možnost poznat jak to děláme s mládeží a vyměnit si s námi Zubřany pár zkušeností.

rosdorf
Projekt „Talent Házená“ působí inspirativně a jak jsem již zmiňoval minule klub MTV Rosdorf se sloučil s klubem MTV Grone a jejich práce je vidět nejen na úrovni chlapecké házené ale i dívčí ,kde se klub nebývale rozrostl, co se členské základny týče. V současnost mají v soutěžích všechny žákovské a dorostenecké družstva. Jejich prezentace je na jejich www stránkách www.hgrg.de .
Cílem č.2 bylo sehrání přátelských utkání .V nich jsme měli možnost oplatit porážky z minulého házenkářského srovnávání v Zubří. Tentokrát přibyly i dívčí boje . Všechna utkání byla brána velmi
prestižně a každý tým chtěl vyhrát. Odveta se zuberským družstvům povedla ,vyhrála většinu utkání.
Začalo to děvčaty kat.D ( tj. mladší žačky) kde zuberský tým vyhrál 25:24. Potom nastoupili chlapci stejné kategorie a zvítězili přesvědčivě 27:17 . Dále to bylo utkání starších žaček kde tentokrát zvítězili hosté z Rosdorfu 18:13. Následovalo velmi dramatické utkání starších žáků kde zvítězilo HC Zubří 25:23. Posledním utkání bylo utkání dívčí ,bylo nad rámec programu (pozvánky na utkání) a utkaly se holky kategorie B+C ( tj. mladší dorostenky doplněné staršími žačkami). Toto utkání skončilo remízou 20:20 . Sobotního sportovní odpoledne se zúčastnilo 118 házenkářů ( 53 z Rodorfu a 65 ze Zubří ) a spousty rodičů a známých nadaných mladých házenkářů. Počasí nám nepřálo ,ale celá akce splnila očekávání . Bylo vidět ( hlavně u děvčat ) prolomení komunikační bariéry a navázání nových přátelství.

Plán návštěvy byl vcelku dodržen.Vzhledem k deštivému počasí byly změny . Ve stručnosti k jednotlivým dnům ( fotografická chronologie pobytu je v příloze této zprávy).
– pátek 22.5.2015 příjezd do Rožnova , místa ubytování. Přivítání panem Mgr. Stanislavem Petruželou- starostou města Zubří .Po obědě krátký odpočinek a následovala prohlídka města Rožnova. Večer byl ve znamení „grilovačky špekáčků“ a navazování kontaktů .Nezapomnělo se na diskuze s tématem nejen házená a starosti kolem ní.
– Sobota 23.6.dopoledne – volný program( pršelo) .Původní návštěva lanového centra“Gibonpark“ se přesunula na neděli.
odpoledne bylo vyhrazeno sportu a bylo se na co dívat ( viz můj komentář výše)

dfwdw
Před zahájením házenkářských utkání byl předán upomínkový předmět týmu MTV
Rosdorf. Byla to ruční keramická socha dvou házenkářů opírající se o míč s nápisem“In Freundschaft“ Rosdorf –Zubří( viz foto v příloze) .Rovněž mládež si předala upomínkové předměty .
Utkání nám zabrala čas asi do 19.30 h a tak krátký zbytek večera se komunikovalo nejen o házené a konzumovalo co nám v restauraci Duel Zubří připravili .
– Neděle 24.5. dopoledne bylo relaxační a po obědě když počasí bylo vcelku slušné tak mládež z Rosdorfu se vyřádila v lanovém centru.
Výlet na Pustevny a Radhošť se nerealizoval vzhledem k mrakům na horách. Proto jsme zvolili destinaci „rozhledna Štramberská trúba“ v obci Štramberk regionu. Je to zajímavé místo s historií a situované na kopečku s dominantou rozhledny .Na místě jsme si prohlídli městečko a vydali jsme se k rozhledně. Pod rozhlednou jsme měli možnost vidět krásnou hornatou krajinu .
Vstup na rozhlednu byl uzavřen. Byli jsme trochu zklamaní protože při prohlížení www stránek před výletem jsme nezaznamenali přehlednou informaci o uzavření rozhledny z důvodu rekonstrukce . Po příjezdu do Rožnova na hotel jsme provedli zhodnocení této akce a naplánovali další spolupráci-návštěvu. Ta by se měla uskutečnit nejdříve v roce 2017 v Rosdorfu.

– Pondělí 25.5. dopoledne došlo před sportovní halou v Zubří k oficiálnímu rozloučení .
Ze strany města Zubří to byl opět pan místostarosta Stanislav Petružela.

Poděkování patří všem sponzorům tohoto setkání bez nichž je těžko organizovat tak velká setkání. Jsou to především : Město Zubří , Česko-Německý fond budoucnosti, a HC Zubří .

Aleš Maceček a Ivan Mičola
organizátoři setkání