Štve mě, že vychováme hráče konkurentům, říká zuberský kouč Mika

Před dvěma lety dovedl extraligové házenkáře Zubří k jejich třetímu mistrovskému titulu, letos z tribuny sledoval jejich trápení ve skupině o záchranu. Přesto považuje sportovní manažer klubu Jiří Mika sezonu z pohledu zuberské házené za úspěšnou.

Šéftrenérovi sportovního centra žactva dělaly radost mládežnické týmy, v nichž vidí budoucnost. „Mladší dorostenci získali titul a vyhráli s přehledem Česko-slovenský pohár. Starší dorostenci byli třetí. Mladší žáci vyhráli Novinářský kalamář a ohromný turnaj ve Schwerinu, kde bylo čtrnáct nejlepších německých mančaftů a Norové,“ chlubí se Mika.

Pojďme ještě chvíli k extraligovým mužům, kteří skončili devátí. Jste hodně zklamaný?

Výsledky k tomu směřovaly od začátku. Zbytečně jsme prohráli některé zápasy. Ve Frýdku jsme přitom vedli o pět, doma s Plzní o osm. Vyhrát oba, byli bychom třeba v šestce. Ale s Plzní se to zlomilo. Přišel velký psychický útlum, ukázalo se, že nemáme v týmu osobnosti. Ale důvodů bylo více.

Zkuste vyjmenovat ty zásadní.

Naděje, které jsme vkládali do trenéra Čeliče a některých hráčů, se nesplnily. Až na brankáře Orsága mezi nimi nebyl nikdo, kdo by kolektiv stmelil do takové míry, že by dokázal vyhrávat těsné zápasy. Dříve jsme je zvládali, teď jsme je prohrávali, a někdy o moc. V týmu byli hráči, kteří mají něco za sebou, i mistrovské tituly, ale k tomu, aby vedli tým, ještě nedorostli, nebo někteří na to možná ani nemají.

V týmu končí Černohorec Trifunovič, který byl nejlepším střelcem. Proč?

Je to velice dobrý hráč, ale angažmá u nás mu nevyšlo. Zuberský duch byl vždycky postavený na kolektivu, a ne na tom, že tady bude jeden hráč, který si bude sám dávat branky.

Do Hranic přestupují Třeštík s Mičkalem. To vás musí štvát, ne?

Nemyslel jsem si, že budeme vychovávat hráče pro konkurenční kluby, které se nevěnují mládeži. Když půjdou do zahraničí, budu jim to rád přát. Ale aby špičkoví hráči odcházeli do jiných extraligových klubů, to mě vždycky mrzí. Tvrdím, že základem zuberské házené musí být mládež. Zabudovávat je do mužského týmu a do reprezentace. Proto máme my nebo Karviná problémy. Máme třináct čtrnáct mládežnických mančaftů, platíme trenéry, cesty. Konkurenční kluby je nemají, nebo minimálně, a ušetřené peníze dají mužům. Podpora je přitom stejná.

Odchody jsou známé. Co posily?

Pokud se nám povede přivést čtyři hráče, s nimiž jednáme, můžeme hrát zase o medaile. Ale nechceme za každou cenu posilovat, aby mladí hráči skončili nebo se vytratili. Pro nás nejsou důležité jenom výsledky. Jsem rád, že jsme dokázali do týmu mužů zabudovat několik velice nadějných hráčů – Kašpárka, Zahradníčka. V kádru se udrželi Douda, Václav. Co je platné, že některá mužstva mají dorostenecké tituly, když se pak hráči v mužích neobjevují.

Nezkusíte už nějaké talenty z mistrovského týmu mladších dorostenců posunout?

Uvažujeme o konkrétních hráčích, že by absolvovali některé tréninky s muži, abychom jim ulehčili přechod do dospělé kategorie. Jako jsme to dělali s předchozími generacemi Říhů, Řezníčků, Hrstků, Krupů, Malinů…

Talentů máte dost, takže o zuberskou házenou se nebojíte…

Obavy budu mít vždycky. Je tady sportovní stránka věci, ale pak další, které souvisí s bohatstvím regionu. Není to výrazně lepší, ale ani horší. Měli jsme daleko větší ekonomické problémy než teď, ale není to tak, že bychom byli schopni přitáhnout zpátky velké sportovní hvězdy.

 Zdroj: http://sport.idnes.cz/zubersky-kouc-mika-po-sezone-die-/hazena.aspx?c=A140609_082946_hazena_rou

banner2