Starším dorostencům letos vládne Zubří

Obdobně suverénně jako v loňském ročníku Dukla Praha vládne nejvyšší dorostenecké soutěži letos Zubří pod vedením Jiřího Miky. Valašský celek ztratil v 17 kolech pouhý bod. Stejně jako v loňském roce Pražané se přitom i Zubří letos opírá o hráče působící v této kategorii první rokem. Tabulce střelců dominuje ostravský Daniel Křístek.

V loňském roce měly dorostenecké nejvyšší soutěže házenkářů dva jasné hegemony, kteří svou výkonost prokázali následně i v měření sil s nejlepšími slovenskými celky. Starší dorostenci Dukly a mladší dorostenci Zubří prostě neměli v ročníku 2015/16 konkurenci. Protože zuberští hráči ročníku 1999 v letošní sezóně postoupili do kategorie staršího dorostu a jádro pražského celku v ní zůstalo, dalo se čekat zajímavé měření sil, do kterého chtělo zasáhnout i Nové Veselí. A předpoklady, že tyto celky budou vládnout tabulce 1. ligy starších dorostenců 2016/17, se potvrdily. Jenže zatímco Dukla s Veselím bojují o stříbrnou příčku zajišťující účast v Česko-Slovenském poháru, možná až překvapivě suverénně za zlatem kráčí svěřenci Jiřího Miky ze Zubří. „Sešla se nám opravdu silná generace, ročník 1999 je kvalitní, navíc kluci se vzájemně vhodně doplnili se staršími hráči, především na křídlech. Že ale povedeme tabulku bez prohry je pro mě velkým překvapením, i když i mezinárodní konfrontace nám potvrdila dobrou výkonnost. Konfrontace a spolupráce s Maďary nám myslím hodně pomáhá,“ říká Jiří Mika, který aktuálně absolvuje stáž ve švédském Ystadu, kde pozoruje model práce s mládeží. Co se týče mezinárodní konfrontace, naráží Mika na lednové konfrontace se špičkami maďarské mládežnické házené, z níž zaujala především výhra 29:21 nad Telekomem Veszprém.

Trenér Jiří Mika si konfrontace a spolupráci s Veszprémem a dalšími maďarskými kluby pochvaluje. V lednu zuberští mladíci porazil vrstevníky ze světového velkoklubu rozdílem 8 branek. Foto: www.hczubri.cz

Kvalitní mezinárodní konfrontaci zažily v zimní pauze i Dukla Praha a Nové Veselí na Sokol Kempa Cupu, který pořádal právě klub z Vysočiny. Dukla na něm v kategorii staršího dorostu došla do finále, kde podlehla důstojným dvoubrankovým rozdílem Füchse Berlin, který v mládežnických kategoriích sbírá i německé mistrovské tituly. V tabulce domácí soutěže je Dukla jako obhájce zlata až třetí se ztrátou šesti bodů na vedoucí Zubří a dvou bodů na druhé Nové Veselí. S tím má sice lepší vzájemnou bilanci, ale pokud se chce i letos probojovat do klání s nejlepšími Slováky o Prezidentský pohár, musí jen doufat, že ve zbylých pěti kolech nasbírá alespoň o zmíněné dva body více než Nové Veselí. To má ale nejtěžší zápasy sezóny za sebou, navíc jako jediné dokázalo obrat suverénní Zubřany alespoň o bod. Naopak Dukla bod ztratila v Lovosicích, které jsou aktuálním soupeřem Nového Veselí. Severočeši jsou v tabulce s 12 body až na 7. příčce, ale dokáží být nebezpeční. V posledních kolech kromě remízy s Duklou uhráli také pozitivní výsledek na půdě Zubří. Prohra o sedm branek, byla pro týmy zajíždějící do Zubří hned druhá nejmírnější v sezóně, po poločase dokonce dělila týmy pouhá branka. Pokud Nové Veselí sobotní duel s mladými Lovci zvládne, bude mít výrazně nakročeno k uhájení druhé příčky – vždyť zbylé čtyři soupeře na podzim drtivým způsobem porazilo a z těchto čtyř zápasů vyšlo s osmi body a skóre 154:87! Celkově mají v soutěži nejlepší defenzívu Zubřané, nejlepší útok pak svěřenci Pavla Pauzy z pražské Dukly – statistiky vstřelených a obdržených branek jsou však v případě Zubří a Dukly zajímavě vyrovnané a bilance obou týmů impozantní. Zubří má po sedmnácti kolech při skóre 584:384 bilanci +200, Pražané pak při celkovém skóre 593:586 dokonce +207 . Oba vzájemné zápasy ale vyzněly pro Valachy, kteří míří za titulem. „Je to hezké a jsme spokojeni, ale je to úspěch dílčí. Důležité bude, jak se postupně budou hráči schopní etablovat v mužské házené, konkrétně v našem extraligovém týmu,“ doplňuje Jiří Mika.

Zubří je letos vládcem 1. ligy staršího dorostu a míří za titulem. Foto: www.hczubri.cz

zdroj: chf.cz