Rozhovor: Zubřany čeká první utkání Evropského poháru po devíti letech a rovnou v osmifinále

HC ROBE Zubří se po devíti letech kvalifikovalo do zápasů Evropského poháru. Kvůli koronaviru ale mužstvo doposud postupovalo bez boje. Švýcarský St. Gallen i islandský FH Hafnarfjordur, kam měli Valaši v dřívějších kolech zamířit, totiž ze soutěže odstoupili. V sobotu 13. února ale Zubřani doma přivítají tým z Povážské Bystrice, se kterým se utkají v osmifinále poháru. Vítězstvím v tomto kole mohou Zubřani dosáhnout jejich historicky nejlepšího umístění v rámci Evropské soutěže. Jak se na zápasy těší a co od nich očekávají, hodnotí v rozhovorech trenér Michal Tonar a křídelník Pavel Přikryl.

Michal Tonar

Pár dní jste byl mimo hřiště kvůli covidu19. Jak se cítíte?

Myslím a doufám, že jsem z toho nakonec vyvázl ve zdraví. Po konzultaci s lékařem jsem si karanténu sice ještě o jeden den prodloužil, ale nyní se již vracím do tréninkového zápřahu.

 

První utkání, které vás po návratu čeká, bude Evropský pohár. Jak se těšíte?

Povážská Bystrica je známý soupeř, dvakrát jsme se s ním potkali i v přípravě. Myslím si ale, že náboj Evropského poháru dokáže zápas ozvláštnit a kluci se na něj určitě těší. Minulá dvě kola se kvůli restrikcím odehrála tzv. u zeleného stolu. Teď máme možnost se s protivníkem konečně setkat i na hřišti a mít u toho balón v ruce.

 

Váš postup turnajem jste v minulosti označil za nešťastný, proč? Mrzelo vás hodně odstoupení dřívějších soupeřů?

Pro každého sportovce je potupné, když v turnaji postupuje bez boje. Všechny sportovní záležitosti, které se řeší od stolu, jsou nešťastné. Chceme si svou pozici uhrát. Doufám, že se za těch posledních pár dní již nic nezmění a plánovaný dvojzápas se uskuteční.

 

Jaké jsou vaše osobní zkušenosti se zápasy Evropského poháru?

S Plzní jsem pár zápasů v rámci Evropského poháru odehrál. S nadsázkou můžu říct, že jsme se ale nikdy tak daleko nedostali. Atraktivita soupeřů vždy dodá zápasům ten správný náboj.

 

Čím se liší pohárový zápas od toho extraligového?

Asi ničím zásadním. Je tady možnost setkat se se zahraničním soupeřem, byť Povážskou Bystrici úplně za zahraničního soupeře nepovažujeme, budou to pískat zahraniční rozhodčí, a také se dbá na jisté formality, které musí zápas Evropského poháru mít. Bohužel se vše hraje bez diváků, takže důležitý prvek – atmosféra, která by pohárovému zápasu slušela, bude chybět. Kluci možná budou mít v hlavě, že se jedná o důležité utkání, ale na oko to bude vypadat jako běžný tréninkový zápas.

 

Jak jste spokojen s losem? Byla možnost potkat se s týmem například ze Švédska, z Ruska…

S ohledem na koronavirovou situaci se jedná o ten nejrozumnější los, který nám mohl padnout. Když se podíváme na ty předcházející – švýcarský St. Gallen a islandský FH Hafnarfjordur, tak do Švýcarska bychom snad nějak dojeli, ale na Island by to bylo finančně náročnější. V tuhle chvíli jsme s losem spokojeni. Do Povážské Bystrice to máme blízko a také situace je v našich zemích dost podobná, takže to dokážeme zorganizovat tak, aby se to odehrálo.

 

Jaká jsou vaše očekávání?

Máme výhodu, že tuhle minisérii začínáme doma, takže určitě bych si přál vyhrát a nejlépe s co největším brankovým rozdílem, abychom do té odvety mohli nastupovat s klidem. Ale po tom, co kluci zahráli v Jičíně, se budeme muset nastartovat k lepšímu výkonu, který jsme předváděli na začátku roku. Za ten týden očekávám zlepšení úplně od všech hráčů. Teď máme pár tréninků na to, abychom zpytovali svědomí a vrátili se k tomu, jak jsme hráli před tím. Myslím si ale, že jelikož tým Povážské Bystrice už známe a v přípravných zápasech se nám ho dokonce podařilo porazit, nebude to nic extrémního a kluci zase najdou svou optimální formu, která nás dovede k vítězství.

 

Pavel Přikryl

Jak se na osmifinálové zápasy těšíte?

Určitě se těšíme! Pro mě osobně to bude první zkušenost s Evropským pohárem, protože jsem do týmu nastoupil rok po tom, co se takové soutěže Zubří účastnilo naposled. V sestavě je teď také hodně mladých kluků, pro které to bude taktéž nová a skvělá zkušenost, takže si myslím, že se těšíme opravdu všichni.

 

Mrzelo vás odstoupení dosavadních soupeřů?

Jednalo se o velmi atraktivní mančafty, takže je velká škoda, že jsme se s nimi nemohli potkat, ale na druhou stranu by to bylo náročné a těžko říct, jestli bychom se do osmifinále vůbec dostali.

 

Když bylo Zubří naposledy v Evropské soutěži, taktéž se probojovalo do osmifinále. Vy nyní máte možnost dosáhnout na nejlepší výsledek v zuberské historii…

Pro nás je to velká motivace. Máme jedinečnou možnost být u toho největšího pohárového úspěchu. Doufám, že se nám podaří dostat se dál a zahrát si třeba ještě s někým dalším a atraktivnějším.

 

Máte za sebou poměrně náročný nástup do nového roku, pohárový zápas bude letos vaším šestým. Necítíte únavu?

Nemyslím si. Je sice pravda, že jsme toho odehráli více, ale teď máme týden na to se dát dohromady. Jsme mladý tým, takže únava by na nás neměla být znát.

 

Povážská Bystrica si nějaká utkání poháru odehrála. Jsou podle vás ve výhodě?

Tím, že už nějaké zápasy odehráli, mají před námi malý náskok. Pro nás to bude krok do neznáma. Na druhou stranu si nemyslím, že by to byl soupeř, se kterým bychom si nevěděli rady a že by zkušenostmi z dřívějších zápasů nad námi získal nějakou výraznou převahu. S Povážskou Bystricí se již známe například z přípravných zápasů. Pro nás to bude nová zkušenost s pohárem, nikoli však s protivníkem.

 

Jaká jsou vaše očekávání?

Já si myslím, že není nemožné, abychom postoupili dál. Troufám si říct, že je reálná šance, abychom je porazili, pokud se nám podaří podat ty lepší výkony, které jsme letos zatím předvedli. Povážskou Bystrici jsme v přípravě porazili hned dvakrát, a to jsme se hodně střídali, aby si to na hřišti vyzkoušeli úplně všichni. Když se na ně dobře připravíme, budeme se soustředit a podáme dobrý výkon, mohlo by to dopadnout dobře.

 

Autorka: Kamila Krupová

banner2