Rozhovor s novým svazovým předsedou

Po dvanácti letech má česká házená novou hlavu. „Mám velkou radost, ale taky cítím obrovský závazek. Čeká nás spousta práce,“ říká Aleš Pospíšil – bývalý házenkář, novinář a diplomat byl zvolen v sobotu jako následovník Jaroslava Chvalného. „Náš házenkářský vlak nejede špatným směrem, ale je třeba jet o poznání rychleji a moderněji jej vybavit,“ pomáhá si Pospíšil metaforou. „Musíme být dynamičtější, přesvědčivější. A umět házenou víc prodat.“

pospisil

Kdy jste se rozhodl kandidovat?

Je to skoro přesně na den rok. Půlku života jsem prožil s házenou, chtěl jsem být slavný olympionik a vozit medaile, to se bohužel nepodařilo. Zhruba ve 22 letech jsem si řekl, že se můj život bude ubírat trochu jiným směrem, odjel jsem studovat do USA a potom jsem budoval kariéru v diplomacii a mezinárodních vztazích.

Co vás přesvědčilo k návratu?

Měl jsem obrovské štěstí, že jsem se jako čerstvý čtyřicátník potkal s řadou kamarádů z házené. Ti mě spolu s osobnostmi, k nimž jsme tehdy společně vzhlíželi, trochu popíchli a požádali mě, jestli bych to, co jsem se v životě naučil, použil ku prospěchu házené. Tak jsme si řekli: Půjdeme do toho.

Víte přesně, do čeho jdete?

Nemůžu říct, že dnes znám stav házené úplně od sklepa po půdu, ale obrázek už jsem si udělal. Poslední rok házenou žiju a něco o ní vím.

Jaký největší úkol vidíte?

Mládež, mládež, mládež, to je na prvním místě. Musíme získat mladé kluky a holky a zvýšit členskou základnu, v uplynulých letech bohužel stagnuje. Máme teď úspěchy na nejvyšší úrovni, ale musíme uvažovat v intencích, abychom stejné osobnosti a hvězdy měli za deset, patnáct, dvacet let.

Co další cíle?

Jednou z priorit je být aktivnější na poli házenkářské diplomacie, lobbingu. Směrem dovnitř k politické reprezentaci – musíme ji umět vzít za slovo a vyvíjet rozumný, přátelský tlak, aby pro sport dělala, jen co je možné. Směrem ven pak musíme více komunikovat s mezinárodními házenkářskými strukturami.

A to, že chcete házenou více a lépe prodávat?

Musíme mít silnější PR i marketing. Máte-li kvalitní marketing, přitáhnete více sponzorů a čím více sponzorů, tím více finančních prostředků. Ekonomické zdraví svazu musí mít každý předseda na paměti.

Dá se říct, že pro vás existuje něco jako hlavní problém?

Měl-li bych zmínit jediný, je to komunikace. Ne všechno se podařilo a kde se nekomunikuje, vznikají problémy. Ty mohou vést k tomu, že veřejnost je uváděna trošičku do rozpaků.

Jistě tím narážíte na spory Filipa Jíchy s minulým vedením svazu, které se nedávno řešily veřejně. Co chcete dělat, aby se neopakovaly?

S Filipem se sejdeme v nejbližších dnech. Budu mluvit s ním i s dalšími výraznými osobnosti, ať je to Dan Kubeš, Petr Štochl, David Juříček, Karel Nocar nebo Honza Filip. Ale mluvit chci hlavně o budoucnosti. S Filipem se chci bavit určitě i o formách naší interní komunikace a o tom, co je zapotřebí, aby on i celý nároďák cítili stoprocentní komfort. Aby se mohli soustředit jen na dění na hřišti

Na což si Jícha, ač vedení svazu některé jeho výtky odmítalo, stěžoval. Plus na nedostatečnou komunikaci.

Filip se mnou bude moci komunikovat dnem i nocí, má můj mobil a kdykoli zavolá, tak si ho poslechnu. Totéž budu čekat já od něho. Budeme dělat maximum, abychom se vyhnuli problémům, které by mohly být medializovány.

Mimochodem, Jícha vám už před volbou vyjádřil podporu. Potěšila vás?

Určitě. Podpora lidí, ke kterým vzhlíží celý házenkářský svět, je vždycky posilující. Myslím, že naše představa o budoucnosti české házené je totožná. Teď si to musíme odpracovat. V kanceláři i na hřišti.

Pojďme k dalším záležitostem. Co chystáte hned po svém zvolení?

Zvážíme užší spolupráci se Slováky. Je výhoda, že jejich prezidenta Jardu Holešu dobře znám už z žákovských dob. Chceme naše přátelství maximalizovat ku prospěchu házené. Můžeme začít diskuzi, zda by bylo dobré pořádat společně mistrovství světa, v našem případě v roce 2019. Je to sice daleko, ale třeba Francouzi už ke svému MS 2017 mají kampaň v plném proudu. Nelze dále otálet.

Kdy chcete začít?

Zavolám mu ještě dnes (v sobotu). Začneme se taky bavit tom, aby měla společná ženská WHIL rostoucí úroveň. Či o Československém poháru, který by mohl být nadstavbou nejvyšší mužské soutěže nebo o řadě společných marketingových akcí, budu chtít zřídit československou síň slávy.

Ke konci června vyprší smlouva koučům mužské reprezentace Haberovi s Hudečkem. Jak to budete řešit?

Také jim chci volat co nejdříve. Nejprve jim ještě jednou moc poděkuju za postup, skončit první před Černou Horou a Německem je fenomenální. Pak se zeptám na jejich analýzu současné situace a na to, jak vidí svoji budoucnost. Poté budeme rychle muset udělat dohodu, léto uteče jako voda a na lednové Euro v Dánsku musíme myslet už teď.

Na první pohled se nabízí, aby po úspěšné kvalifikaci pokračovali, ne?

Zeptám se jich, logiku v tom pochopitelně vidím. Ale nejprve budu chtít všechno důkladně analyzovat. Potom si můžeme plácnout a podepsat papír.

Váš předchůdce vedl házenou při zaměstnání, ve volném čase. I vy?

Je to tak. Jsem ředitelem pražské pobočky britské konzultační společnosti. To je moje hlavní pracovní povinnost, pak tady máme dlouhé večery a víkendy pro házenou. Jediný, kdo se trošičku mračí, je tak nyní moje žena, která už mě asi neuvidí vůbec.

Kdo je nový šéf Aleš Pospíšil

Jako házenkářský brankář má za sebou starty za juniorskou reprezentaci, ligu chytal za Bohemians Praha. Poté pracoval jako novinář a diplomat, byl generálním konzulem v New Yorku. V Praze dnes vede pobočku britské globální společnosti, je ženatý a má jednoho syna.

Zdroj: http://sport.idnes.cz/rozhovor-s-novym-sefem-ceske-hazene-alesem-pospisilem-pp8-/hazena.aspx?c=A130629_182913_hazena_mne

banner2