První zápas v Evropském poháru nám vyšel na jedničku! Do odvety si vezeme větší náskok

Zubřané se v evropských soutěžích objevili po dlouhých 9 letech a rovnou v osmifinále. První los jim přisoudil švýcarský St. Gallen, který se ze soutěže odhlásil. Stejný osud čekal Zubří i v dalším kole, kdy po celostátní karanténě na Islandu musel odstoupit i tým Hafnarjordur. Valaši se tak dostali do osmifinále bez jediné odehrané minuty. V sobotu se to konečně zlomilo a mohli si tak zahrát. Soupeř z nedaleké Považské Bystrice byl určitě přijatelným losem. I když se týmy spolu hodně setkávají v rámci přípravných zápasů a znají se, mohly být oba týmy s losem spokojeny.

Když se podíváme na působení Zubří v pohárech z historického hlediska, jejich poslední vystoupení bylo v sezóně 2011/2012 ve Vyzývacím poháru (Challenge cup). Nejprve ve třetím kole narazili na Bosenské Goražde. S nimi nemělo Zubří vetší problémy, a doma zvítězilo 40:26 a následně v Goražde prohrálo jen 31:26, což zaručilo postup. Další kolo se hrálo s portugalským Lisabonem v rámci osmifinále. Doma 11. února porazili Zubřaně své soupeře 26:23. Do odvety v Portugalsku si tak vezli třígólový náskok. Někteří z nás si dobře pamatují, jak zápas dopadl. Po sporném okamžiku v posledních vteřinách jsme bohužel prohráli 25:22 a díky méně nastříleným brankám na hřišti Sportingu jsme nepostoupili. Hořký konec Zubří v Challenge cupu zůstal dodnes pod kůží zuberským fanouškům.

Zpět ale do přítomnosti. Bohužel kvůli koronavirové pandemii muselo být utkání, tak jako všechny ostatní, odehráno bez diváků. Zápas načal největší tahoun Zubří Jurka. Vzápětí srovnával Ivanytsia. Do 7 minuty si vedli lépe domácí, pak se ujali vedení hosté díky Briatkovi. Během prvního poločasu bylo k vidění vyrovnané klání. Žádný z týmu neutekl na větší rozdíl, než plus 1 gól. Svůj tým nastartoval k většímu vedení Mořkovský. Přišel na hřiště a během 4 minut nasázel rychlé 4 branky. Díky jeho gólovému příspěvku vedli domácí 12:10. Jeho spoluhráči vycítili, že se můžou ještě více trhnout, což se povedlo. Do konce prvního poločasu navýšilo Zubří vedení a na tabuli svítilo při odchodu do šaten skóre 16:12.

Druhý poločas načala lépe Považská Bystrica, nicméně Zubří během pár vteřin odpovědělo. Zubří mohlo vzápětí svůj náskok zvýšit, dvěma parádními zákroky se však blýskl gólman hostů Kovačin. Ten držel naděje Bystrice v zápase, byl dokonce jediným brankářem na soupisce hostů. Zubří v útoku začalo ztrácet míče a hosté rychlými útoky ukrajovali z náskoku domácích. Na tento fakt reagoval domácí trenér Tonar oddechových časem v 37. minutě, stav byl 18:15. Stále byla k vidění pohledná házená svědčící o tom, že souboj těchto týmů bude vyrovnanou partií. Zubří budovalo postupně svůj náskok, přesně sehrané akce a dobrá střelecká úspěšnost na jejich straně mohly fanoušky u televizních obrazovek těšit. Naopak na straně Považské to bylo střelecké trápení. Do konce druhé půle se víc závratného nestalo a Zubří si tak připisuje vítězství s velkým brankovým náskokem, který bude do příští soboty hodně potřebovat!

Na zuberské straně svým výkonem rozhodně nikdo nezklamal, obrana byla nepropustná a v útoku vycházely pohledné akce s přesně nacvičenými kombinacemi. Nejvíce gólů zaznamenal na levém křídle Dobeš a na spojce již zmíněný Mořkovský. Pro Zubří může být povzbuzující, že se v kádru i v tabulce nejlepších střelců objevují čím dál více odchovanci z RHC a TCM Zubří.

Odveta na Slovensku je na programu příští týden v sobotu v 18 hodin. Opět se můžete těšit na TV přenos na stanici Sport 2.

1.zápas osmifinále Evropského poháru HC ROBE Zubří – Považská Bystrica 29:22 (16:12)

Nejlepší střelci: Mořkovský a Dobeš 6, Fiala, Jurka a Hlinka 3 – Ivanytsia 7, Jurák, Briatka a Vallo 3

Rozhodčí: Chrzan Adrzej, Janas Michael (POL)

Sedmimetrové hody: 3/3 – 1/1 Vyloučení: 4:6

Trenér hostujícího týmu Václav Straka: „V první řadě chci poděkovat domácím k organizaci zápasu v této nelehké době. Taky chci pogratulovat domácím k výhře. Pro nás je těžké, že jsme prohráli o sedm gólů. Myslím si, že průběh zápasu, kdy to bylo o většinou o čtyři by více vyhovoval do odvety. Souvisí to s množstvím nevynucených technických chyb, které jsme udělali. Domácí to trestali rychlými útoky. Jinak jsem spokojený s obranou, až na konec, kdy nám docházely síly. Musím to přičíst menší rozehranosti a jistotě. My se musíme připravit na další týden na odvetu. Zubří má blíže k postupu a máme týden na to, abychom odstranili nějaké chyby a vymyslet něco na stažení manka.“

Trenér domácího týmu Michal Tonar: „Chci poděkovat všem našim klukům, kteří podali jeden z těch lepších výkonů. Nastupovali jsme trochu s obavami, aby se neopakoval zápas s Jičínem. Ale jsem rád, že jsme zápas zvládli. Dobrý výkon v obraně, 22 obdržených branek je solidní. Trochu nás trápí technické chyby, které byly bohužel na obou stranách. Byl jsem rád za Matěje Šustáčka. Mohl nastoupit po týdnu trénování, dal hře více klidu. V situacích, kdy se to začalo lámat to podržel a kluci ho vnímali. Čeká nás důležitý zápas s Hranicemi. Musíme se taky připravit na příští víkend na odvetu, pevně doufám, že sedm gólů může stačit. Známe se s Vencou už dlouhou dobu, týmy se taky znají. Během toho týdne už není moc co vymýšlet. Rozhodne to, jak se dokážeme zkoncentrovat a namotivovat. Máme dobrý 7-gólový polštář.“

Text: Štěpán Krůpa | Foto: Aleš Mičola