První poločas tragický, druhý jak z pohádky. Doma jsme udolali Duklu

Nebe a dudy, tak by se dal popsat výkon obou týmu ve středeční večer. Naprosto dva odlišné poločasy zamíchaly se skórem v předehrávce dvanáctého kola Extraligy mužů mezi Zubřím a Duklou. Tento mač měl i specifický nádech, především pro dukelské Tonara s Hlinkou. Oba totiž ještě v minulé sezóně působili na Valašsku. Stejně specifické utkání tušil i Peter Dávid, který je s Michalem Tonarem velice dobrými přáteli.

1.poločas

Do utkání nastartoval Pražany Petržala, jež působil jako nedobytná tvrz a útočná fáze Zubří připomínala situace u Stalingradu. Co neskončilo v rukách Petržaly, obtisklo brankovou konstrukci. Dukla se navíc mohla v útoku spolehnout na souhru spojek. Oba Březinové a Hlinka byli pro domácí obranu opravdovým oříškem. Navíc se v útoku Zubřanům nevedlo nijak zvlášť. To, co symbolizovalo hru Zubří proti Lovcům nebo Kopřivnici dnes nebylo vidět. K neproměňování šancí se přidala děravá obrana, což se projevilo na střídání v domácí bráně, kdy se v 10. minutě do brány postavil Malina. Pro Duklu přišlo dost velké oslabení, kdy skončil v péči svého maséra Martin Březina kvůli zranění kotníku. Třináct minut po úvodním výhozu si ovšem musel brát svůj druhý time-out Dávid a domácí byli odepsaní. 2:9, takové svítilo skóre na tabuli. Zubří se ale trochu vzpamatovalo. Rychlé tři góly znamenaly naději. Pro Duklu ale hovořil fakt, že se postarali vždy o dva slepené góly, zatímco domácí buď dali gól jeden nebo žádný. Z matematického hlediska to znamenalo, že se Dukla pomalinku dostávala do velkého vedení. Poločas dopadl v prospěch pražského týmu.

2.poločas

Do druhé půle přišlo stejné Zubří, jaké jsme viděli v půli první. 11:21 ve 34. minutě mohlo být pro Duklu dostačujícím potvrzením do té doby tak přesvědčivého výkonu. V tom se ale rozjel všem dobře známý gólostroj Lukáš Mořkovský a přinutil hostujícího Petržalu na nucenou pauzu, kdy uvolnil místo Votavovi. Změna však nepřinesla žádný efekt a Valaši rozjeli demolici, při které se Dukla nemohla nijak bránit. Úplně jiný výkon, než v první půli byl slastí, kterou si dopřávali domácí fandové. Bohužel pro domácí odkulhal z hrací plochy Havran, který do zápasu už nezasáhl. Do varu ani ne z půlky zaplněnou halu dostával svými úžasnými zákroky Mizera, kterému prostě nešlo dát gól. Sedm minut do konce ještě svitla naděje pro Duklu, kdy se prosadil Křístek a zvyšoval na 23:25. Zubří bylo však k nezastavení a řítilo se do neskutečného obratu. Ten se povedl během necelých dvou minut poté. Domácí poprvé v utkání vedli (26:25). Naprosto šílený obrat potvrdil Mořkovský, který navyšoval v závěru na 29:26.

Dalo by se říct, že dnes rozhodovaly úplně odlišné poločasy. Zatímco byla Dukla na koni a zdálo se, že ji nikdo nesesadí, domácí rozpoutali peklo. Poctivý výkon předvedla domácí obrana, kterou jistil Mizera. V útoku se ve druhém poločasu předvedli Mořkovský a Mika. Na straně Dukly to byl Petržala, který držel v první půli Pražany v obrovském náskoku.

12.kolo: HC ROBE Zubří – HC Dukla Praha 29:26 (9:15)

Nejlepší střelci: Mořkovský 8, Mika 5, Mičkal 4/3, Hybner 4 – Hlinka 7, Šůstek 5/1, Blecha a Ježek 4

Sedmimetrové hody: 3/3 – 1/1 Vyloučení v min.: 2:6

Zápis z utkání

Trenér hostujícího týmu, Michal Tonar: “Nejprve gratuluji Zubří k vítězství. Otočilo takto ztracený zápas. I když jsou oba týmy mladé, toto nesmíme dělat. Zubří ukázalo, že jsou dál než my. Nedokážeme se poprat i s dobrým výsledkem. Vedeme o osm gólů a nedokážeme to dotáhnout. Škoda, Zubří nám dalo v prvním poločasu hodně prostoru. My jsme postupně tahali za kratší konec a na konci to byl velký zmar. Možná si odneseme pozitivní věci z prvního poločasu do Evropského poháru. To, co se stalo v posledních patnácti minutách se nesmí stávat. Ať je to mladý kluk nebo třicetiletý zkušený hráč.“

Trenér domácího týmu, Peter Dávid: „Miky to strašně dobře shrnul. Obrovská pecka, že jsme to dokázali otočit. V podstatě jsme měli hodně času na otočení. Potřebovali jsme něco chytit a ubránit. Zranil se Filip Březina a o tom to bylo. Sem jsem přišel hlavně kvůli tomu, jací jsou tady „ogaři“, nikdy se nevzdávají. Chtěl jsem někdy zažít atmosféru Ligy mistrů, dnes se to povedlo. Hodně štěstí v pohárech Dukle.“

Křídlo Dukly, Jan Blecha: “Do zápasu jsme vstoupili dobře a dodržovali jsme pokyny. Bohužel jsme se uspokojili výsledkem. Ukázala se síla Zubří, kdy nám dávali jednoduché góly v akcích 1na1. Nám se zranil Martin, ale to nemění nic na tom, že by se nám neměla takto rozpadnout hra.“

Spojka Zubří, Lukáš Mořkovský: “Obrana byla v prvním poločasu hrozná. Dukla má kvalitní spojky. Pak jsme i začali vlažně druhý poločas. Postupem času jsme náskok Dukly stáhli a bojovným výkonem vyhráli.“