Příkladná práce s družstvy mládeže

Už v období české házené se v oddílu příkladně pracovalo s mládeží. Dokladem toho je fakt, že kádr pozdějšího ligového celku tvořili hráči, kteří v roce 1956 získali pro Zubří hrdý titul přeborníka ČSR staršího dorostu.

Po přechodu k mezinárodní házené se s žáky a dorostem začalo pracovat hned v roce 1960. A dorost startoval v KP, od roku 1964 v dorostenecké lize, kde Zubří patřilo k nejlepším celkům. V ročníku 1967/68 pod vedením trenéra Zdeňka Melichaříka získali prvenství ve své skupině a ve finále v Detvě vybojovali krásné 2. místo. V ročníku 1970/71 pod vedením J. Pavelky získali ve finále ČSR ve Velké Bystřici stříbrné medaile a ve finále ČSSR v Milevsku končí na 4. místě. O rok později na přeboru ČSR v Klimkovicích získali znovu 2.místo a na přeboru ČSSR v Bardějově pod vedením Jaromíra Novotného velmi cenné medaile za třetí místo. A do třetice v roce 1973 v Otrokovicích na přeboru ČSR vybojovali naši chlapci stříbrné medaile, v Plzni na přeboru ČSSR druhé místo uhájili. V domácím prostředí zvítězila Plzeň před Zubřím, Martinem a RH Bratislavou.

Dorostenci Gumáren Zubří po přátelském utkání s národním družstvem ČSSR v Zubří v roce 1969

 


Družstvo dorostenců, které v roce 1972 obsadilo na přeboru ČSR v Otrokovicích 2. místo a na přeboru ČSSR v Plzni také 2. místo


Velké úspěchy slavili častokráte také zuberští žáci, kteří patřili dlouhou dobu k nejlepším žákovským celkům v republice. V roce 1968 vítězí zuberští žáci na krajském finále v Ostravě a na prvním neoficiálním přeboru ČSSR v Olomouci pod vedením Jaromíra Novotného získali krásné 2. místo za Duklou Praha. Největšího úspěchu pak dosáhli v nás­ledujícím roce 1969, kdy opět pod vedením Jaromíra Novotného se postupně zuberští žáci stali přeborníky okresu, kraje, Moravy a na prvním oficiálním přeboru ČSSR v Pezinoku se stali přeborníky ČSR i ČSSR ! A to bez ztráty bodu před Slavií Zbehy, Lok. Malacky a Duklou Praha. Tento dvojnásobný přebornický titul st. žáků vybojoval kolektiv:

 • Rajmund Dořičák
 • Svatopluk Juříček
 • Jaromír Bumbala
 • Milan Pernica
 • Pavel Dořičák
 • Ladislav Brokeš
 • Svatopluk Pernica
 • Vladimír Dobeš
 • Lubomír Mičkal
 • Zdeněk Randýsek
 • Stanislav Ondřej
 • Zdeněk Krupa

Ještě ve dvou následujících ročnících dosahoval žákovský kolektiv stále pod vedením Jaromíra Novotného mimořádných úspěchů. V roce 1970 vítězí opět na přeboru ČSR před Duklou Praha, ale ve finále přeboru ČSSR v Klimkovicích nezvládli chlapci favorita a skončili překvapivě až na 4. místě. A do písmene se opakovala tato situace v r. 1971, kdy znovu přesvědčivě vítězíme na přeboru ČSR v Třinci, ale ve finále ČSSR v Detvě opět končíme na 4. místě.

Družstvo starších žáků vedené trenérem J. Novotným a vedoucím F. Fiedlerem  na přeboru ČSR v Uherském Hradišti v roce 1970, kde získalo titul Přeborník ČSR


Družstvo starších žáků – Přeborníci ČSR v roce 1971 v Třinci


Ale i tak dlouhá série úspěšných let hovoří víc než výmluvně o vynikající úrovni žákovské házené v Zubří konce 60-tých a počátku 70-tých let minulého století.

Zpracoval: Květoslav Janošek

 

banner2