Povánoční reprezentační sraz v Zubří

Po půl roce se česká házenkářská reprezentace mužů sešla na přípravném kempu opět v Zubří. Během tří dnů tam nekompletní sestava trénovala zejména na blížící se Mistrovství světa v Egyptě, které tým čeká v lednu. „Kluci se takhle sjeli po hodně dlouhé době, ale můžu říct, že pracují dobře a snaží se rychle vstřebávat všechny pokyny a informace. Od prvního dne srazu jsme udělali krok dopředu,“ zhodnotil první tři tréninky kouč národního týmu Jan Filip.

Tréninky hned po vánočních svátcích nejsou pro hráče snadné. „Vánoce by měly být svátky klidu a míru. Odpočinek je důležitý,“ smál se Stanislav Kašpárek. Místo pohádek se ale reprezentanti dívají na záznamy herních kombinací. „Do tréninkového procesu jsme přímo skočili. Aklimatizace je pro mě proto náročnější,“ uvedl Ondřej Šafránek.

V rámci přípravy odehraje v úterý odpoledne národní sestava přátelské utkání se Slovenskem v Trenčíně. „V zápase si chceme vyzkoušet určité herní strategie a my trenéři také potřebujeme vidět některé hráče v akci,“ řekl Filip. V zuberské ROBE aréně totiž širší nominaci chybí házenkáři z Německa, kteří o Vánocích dohrávali zápasy tamější Bundesligy a k týmu by se měli připojit až po Novém roce. Prostor na hřišti proto v zápase dostanou i mladí talenti z české extraligy, kteří tak mají možnost bojovat o cestu na mistrovství. „Myslím, že nějaká šance, že bych se mohl dostat do výběru, je, teď už záleží pouze na trenérech,“ prozradil zuberský odchovanec, brankář Šimon Mizera. Jako výzvu bere své současné působení také křídelník Šafránek z Plzně. „Každý mezinárodní zápas je pro mě posun, takže Mistrovství světa by byla obrovská zkušenost,“ řekl.

Cílem české házenkářské reprezentace na Mistrovství světa je především postup ze základní skupiny, ve které se utkají se Švédskem, Egyptem a Chile. „Chceme do toho dát maximum. Záleží, jak nám to půjde,“ řekl kouč Filip. V prvním měsíci nového roku národní tým dále čeká také kvalifikační boj o nadcházející EURO s Faerskými ostrovy, který byl z původního termínu odložen kvůli koronaviru.

Že by zuberský extraligový tým přišel v lednu o dva držáky áčkového týmu, kteří jsou nominováni k reprezentaci v Egyptě (Šimona Mizeru a Miroslava Jurku) se fanoušci nemusí bát. Český svaz házené by totiž umožnil případný posun dohrávaných extraligových zápasů, které jsou naplánovány právě na začátek nového roku.

Autorka: Kamila Krupová

Foto: Štěpán Krůpa (celá fotogalerie na FB)