Petr Hrachovec si role asistenta u švýcarské reprezentace váží: JSEM LEPŠÍ TRENÉR NEŽ DŘÍV!

Ve Švýcarsku platí za trenérskou extratřídu. Dokládají to tři ligové tituly v řadě se Schaffhausenem, průnik mezi evropskou elitu v pohárech včetně Ligy mistrů, dva triumfy v domácí pohárové soutěži. Důkazem postavení Petra Hrachovce ve švýcarské házené budiž jeho asistentská pozice v národním týmu. „Je to pro mě velká čest,“ líčí odchovanec Zubří, který vymýšlí taktiku na Jíchu a spol. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy chce své krajany porazit, ale tuší, že to bude moc těžké.

petr-hrachovec-original

Čeká český celek na konci dubna v Schaffhausenu bouřlivá kulisa?

„Spíš komornější prostředí. Hala má kapacitu čtyři tisíce diváků, přijdou tak 2 až 2,5 tisíce. Naše postupové šance jsou minimální. Museli bychom dvakrát porazit Čechy, abychom se vrátili do hry. Není to nereálné, ale musíme to vidět realisticky. Skupina se vyvíjí tak, že se o druhém postupujícím za Francii rozhodne až v červnu v utkání Makedonie-Česko.“

Jak dobře znáte nejlepšího českého hráče Filipa Jíchu?

„Dvakrát jsme se bavili po telefonu, osobně jsme se nesetkali. Po lidské stránce ho neznám, jen jako sportovce. Stal se nejlepším hráčem světa a kapitánem Kielu, to je obdivuhodné. Uznávám ho právě proto, že je komplexní hráč. Budeme se samozřejmě snažit ho v zápase eliminovat, ale spíš systémově než osobní obranou. Jsou tam kromě Jíchy další hráči, na které si musíme dát v  útoku pozor. Například Horák, Babák.“

Jaké to bude nastoupit proti své rodné zemi?

„Zatím jsem to neřešil, měl jsem dost práce v  klubu a  se školou. Ale určité napětí se před zápasem asi dostaví. Proti Česku budu stát poprvé.“

Sledoval jste protivníka na MS v Kataru?

„Ty poznatky jsou trošku zkreslené, neboť mužstvo nehrálo kompletní. Na začátku turnaje byl nemocný Jícha. Ale Čechy mám celkem podrobně nastudované. Těžko říct, zda se tým pod nový- mi trenéry zlepšuje. Hodnocení šampionátu je dvoustranné. Nepostoupilo se ze skupiny, ale zápasy o Prezidentský pohár nějakou kvalitu měly.“ Proč jste dobrovolně opustil pozici hlavního trenéra? „Předloni jsem skončil v  Schaffhausenu, deset let jsem byl v  intenzivním zápřahu. Hráli jsme Ligu mistrů, postoupili jsme do finále Poháru EHF. Potřeboval jsem zvolnit a  zamyslet se nad budoucností. Říct si, kam chci jít a někam se posunout. Neřešit jen další zápas, sezonu. Hodně jsem o  tom přemýšlel, zapracoval jsem také na psychice koučinku. A  i  když jsem měl nabídky z  Německa, chtěl jsem získat větší jistotu ve Švýcarsku, etablovat se. Jsme tady s  rodinou moc spokojení. Děti chodí do školy, manželka má velice zajímavé zaměstnání. Začal jsem stavět dům, do toho studuji docela prestižní obchodní školu se zaměřením na management. Je v  ní i  dost sportovního marketingu a práva. Letos bych ji měl dokončit. Chci mít širší obzory a  nebýt fixovaný jen na házenou. S  tou školou se tady bez problémů uživím i jinak.“

Co máte v plánu dál?

„Minimálně rok tady zůstanu. Pak se uvidí. Jsem otevřený všemu. Všechno to ale do sebe musí zapadat.“

Nabízí se Německo, že?

„Je fakt, že to je vrchol házenkářské pyramidy. Ale jsem schopen trénovat i jinde. Domluvím se i anglicky. Hodně mi pomohlo angažmá v  Schaffhausenu, kde jsem po skončení hráčské kariéry skočil rovnýma nohama do evropské špičky. Myslím, že jsem ještě lepší trenér než dřív. Kladu důraz na disciplí- nu, rychlý přechod do útoku a  vůbec profesionální chování. Jak přistupuju k házené já, to očekávám i od hráčů.“

Zůstanete ve Švýcarsku natrvalo?

„Zatím se usazujeme tady. Ale ještě nejsem pevně rozhodnutý, kde budeme žít. V Česku máme rodiče, kvůli nim nás to táhne domů.“

KDO JE PETR HRACHOVEC?

• bývalý špičkový házenkář, pravé křídlo Gumáren Zubří

• působil v Německu, bundesligu si zahrál v SG Kronau-Östringen (současný Rhein-Neckar Löwen)

• dnes asistent u švýcarské reprezentace, manažer a asistent v klubu Wintherthur