Ondřej Mika: Mosty pálit nebudu. Na práci Petera chci navázat, ale přidám k tomu svou vizi

Novým trenérem HC ROBE Zubří bude od příští sezóny zkušený zuberský odchovanec Ondřej Mika. I přesto, že o budoucím působení v klubových strukturách mluvil již při svém návratu z Francie, nabídka trenérského postu ho překvapila. „Nečekal jsem to. Počítal jsem spíše s tím, že bych ještě aktivně hrál. Na trénování se ale těším, bude to pro mě nová výzva,“ uvádí. Jakou má Ondra trenérskou vizi a co na jeho novou roli říkají spoluhráči, se dočtete v rozhovoru.

Co jsi říkal na nabídku stát se novým trenér HC ROBE Zubří?

Musím se přiznat, že pro mě nabídka trénovat áčko byla překvapením. Počítal jsem spíše s tím, že bych ještě aktivně hrál. Když se ale Peter Dávid rozhodl v Zubří nadále nepokračovat, vedení mě oslovilo s tím, jestli bych o to měl zájem. Pak už to šlo docela rychle. Nerozhodoval jsem se dlouho. Věděl jsem, že vedení chtělo mít tuto záležitost brzy vyřízenou a také, že kluci v šatně čekají, kdo bude novým trenérem. Chtěl jsem to všem co nejvíce usnadnit a asi za týden, kdy jsem vše důkladně probral s rodinnou a svými nejbližšími, jsem na to kývnul.

Bylo něco, nad čím jsi při svém rozhodování hodně přemýšlel?

Asi to, že jsem chtěl být ještě i nadále aktivním hráčem. Myslel jsem na to, že tímto krokem mi končí éra, kdy jsem hrál házenou řekněme pro zábavu, protože ta trenéřina je daleko náročnější z hlediska míry zodpovědnosti, kompetentnosti, psychického tlaku a tak dále. Proto jsem váhal, kvůli té herní stránce. Ale myslím si, že je to přirozené a potvrdili to i mí přátelé z řad končících sportovců, že ta chuť hrát stejně nezmizí jen tak.

Je nějaká možnost, abys byl hrajícím trenérem?

Ano, někteří to takto praktikují, já toho ale nejsem zastáncem. Teď na konci sezóny jsem měl párkrát možnost vyzkoušet si trénovat a zároveň hrát, ale já jsem takový, že když vím, že budu nastupovat do zápasu, že se na to důkladně připravuji a na trénincích se soustředím na svůj výkon. Proto zastávám názor, že role trenéra a hráče nejdou skloubit tak, abych obě dokázal zastávat na 100 %.

Jaké máš zkušenosti s trénováním?

Je pravda, že zkušenosti mám spíše s mladšími kádry. Ve Francii jsem trénoval děti do 14 let, pak do 16 let. V Zubří trénuji přípravku, takže úplně malé děti. Měl jsem ale možnost vyzkoušet si vypomáhat i u dospělé házené, například Honzovi Bašnému u národního týmu nebo ve francouzském Nantes a Štrasburku v první lize. Takže nějaké zkušenosti mám, ale bude to pro mě i tak velký skok. Doufám, že ta doba, kdy si na sebe budeme s týmem vzájemně zvykat, bude co možná nejkratší.

Momentálně jsi stále hráčem, jsou ale nějaké věci, nad kterými již třeba teď přemýšlíš jako trenér?

Samozřejmě jsou tady okolnosti, které jsem jako nastupující nový trenér musel s vedením řešit dopředu, ale stále mi běží platná smlouva hráče, takže pro kluky jsem pořád ještě spoluhráč. I když samozřejmě v šatně se na toto téma již vydatně vtipkuje a parodované hlášky ze seriálu Okresní přebor jsou na denním pořádku. Ale jak říkám, já jsem zatím stále součástí týmu jako hráč a nedívám se na to tak, že bych měl situaci v klubu nějak významně hodnotit nebo cokoli klukům říkat.

Co na to, že budeš trenér, říkali kluci v kabině?

Někteří byli v šoku, někteří to očekávali, ale vesměs mohu říct, že mě v tom podpořili. Přiznám se, že jsem z toho měl jisté obavy, protože všichni kluci mě zatím znají z jiné stránky. Myslím ale, že ví, jaký jsem byl jako hráč a jak jsem k tréninkovému procesu přistupoval.

Co říkáš na změny v týmu, které vás od příští sezóny čekají?

Kádr se určitě od příští sezóny promění. Odchází dost výrazných členů zuberského týmu, ale myslím, že vedení klubu se snaží na tyto odchody reagovat. Věřím, že pokud se podaří dojednat všechny přestupy nových posil, které jsou v plánu, že budeme mít příští sezónu solidní tým.

Chystáš se pokračovat ve stylu tréninků, jaký tady zavedl tvůj předchůdce Peter Dávid?

Každý trenér má svůj osobitý styl, takže vím, že je několik věcí, které bych chtěl v budoucnu dělat jinak než Peter. Nicméně z jeho práce, kterou tady v Zubří udělal například s mladými hráči a které si moc vážím, budu určitě čerpat. Není to tak, že bych měl v plánu pálit mosty, spíše na něj chci navázat a přidat k tomu svou vizi a dotáhnout věci tam, kam si myslím, že je měl v plánu směřovat i Peter. Máme s vedením takovou vizi, že bychom chtěli tým více stabilizovat, aby tady po každé sezóně nebyly tři, čtyři odchody, ale abychom pro hráče vytvořili podmínky, kdy se budeme společně dívat na horizont minimálně tří let dopředu.

Jak se na trénování těšíš?

Mám z toho respekt a určitě jsem trochu nervózní. Přirovnal bych to k předzápasovému stresu. Bude to zase něco nového. Ale je to pro mě výzva, jak kariérně, tak i po osobní stránce mě to určitě v mnoha ohledech obohatí. Věřím, že to dobře dopadne.

Pro HC Zubří připravila Kamila Krupová