Ohlédnutí za juniorským šampionátem v Bulharsku: Spokojení nejsme, cílem bylo finále

V srpnu se Česká juniorská reprezentace mužů účastnila EHF Championship 2021 v Bulharsku, odkud si odvezla bronzové medaile. Třetí místo ale bohužel nestačilo na postup do skupiny A, a tím pádem naše juniorská reprezentace nenastoupí ani na nadcházejícím Mistrovství světa. Své zastoupení mělo mezi reprezentanty také HC ROBE Zubří. Do Bulharska odletěli Lukáš Mořkovský, Pavel Bajer, Štěpán Fiala, David Mazurek a Matěj Havran. V rozhovoru s posledními dvěma jmenovanými jsem zjišťovala, jak to na šampionátu vypadalo a jak jsou kluci s výsledkem spokojeni.

Z Bulharska jste si přivezli bronzové medaile. Jak jste se 3. místem spokojeni?

Matěj: Spokojeni nejsme. Na šampionát jsme jeli s vědomím, že jenom první místo nás posune do skupiny A a zároveň nám umožní startovat na Mistroství světa, které se koná příští rok. To bylo cílem. Chtěli jsme se dostat minimálně do finále a postoupit do Áčka. Ani jedno se nám ale nepodařilo, takže jsme zklamaní.

David: Přijeli jsme tam s tím, že bychom si chtěli zahrát na Mistrovství světa, ale o to jsme přišli. Jak říkal Matěj, jsme zklamaní, protože jsme se nedostali ani do finále šampionátu a nepostoupili ze skupiny B.

První zápas šampionátu přitom dopadl skvěle. Nad Bulhary jste zvítězili o patnáct branek (33:18). Další utkání proti Faerským ostrovům a Bělorusku už byla vyrovnanější…

Matěj: Myslím, že to souvisí s herní kvalitou soupeřů. Bulhraský tým není na takové úrovni jako Faerské ostrovy nebo Bělorusko. Kdybych to měl zhodnotit, utkání proti Faerským ostrovům bylo hodně o hře jeden na jednoho, což bylo ubíjející. Navíc nás zradila i úspěšnost střelby při proměňování jednoduchých šancí. V zápase s Běloruskem, kdy šlo o postup do finále, nás zase zradila koncovka. V 58. minutě to ještě bylo vyrovnané, my jsme ale neproměnili dva proskoky. Ani brankáři se ten den dobře nevyspali, čímž na ně ale nechci nic shazovat. Roli tam sehrálo vícero faktorů a v takových vyrovnaných zápasech rozhodují maličkosti. V jednu chvíli jsme na Bělorusy ztráceli i šest branek, což jsme dokázali stáhnout, ale asi nám ke konci došly síly a my zahodili pár jasných šancí.

Trenér juniorské reprezentace Pauza zmínil, že na šampionátu chyběla týmová souhra.

David: Nechceme se nijak vymlouvat, ale na sehrání a přípravu celkově jsme neměli moc času zejména kvůli koronavirové situaci. Před šampionátem jsme měli jen tři nebo čtyři přípravná utkání a mezinárodní z toho byly jen dvě.

Matěj: Kvůli koronaviru byly celou minulou sezónu zrušeny všechny reprezentační akce, všechny Specializované kempy (SpeKy) a podobně. To se na šampionátu hodně projevilo, protože na podobných akcích systém českých reprezentací stojí.

Vy, jakožto hráči extraligy, máte zkušenosti i s mužskou házenou. Jak se liší úroveň klání české extraligy a juniorských reprezentací?

Matěj: Liší se to tím, že tady hrajeme výhradně proti českým týmům. Česká házená má svůj určitý styl. Na mezinárodní scéně je to jinak, protože každá země házenou pojímá po svém. Rozdílně se hraje na severu, jinak zase na jihu. Při utkáních s reprezentací je těžké se rychle adaptovat na styl soupeře.

David: I výkonnostně se ta úroveň trochu liší. V juniorských reprezentacích často najdeme výkonnostně vycepovanější hráče než u nás v extralize.

Vy jste kvůli šampionátu na několik týdnů vypadli z letní přípravy zuberského týmu. Bude to pro vás nevýhoda nebo naopak plus v tom, že jste si vyzkoušeli hrát proti kvalitním soupeřům na EHF Championship?

David: Takhle ze začátku sezóny bych řekl, že je to spíš nevýhoda. Nově je v týmu Ondra Mika, se kterým nejsme sehraní.

Matěj: Celkově to, že jsme tady chyběli tři týdny v hlavní části přípravy, nás dost omezilo, ale my se s tím popereme.

Autorka: Kamila Krupová

Foto: archiv handball.cz