O postup do play-off bude boj. Nesmíme nic podcenit, říká Krůpa

Po první polovině letošní extraligové sezóny jsou zuberští házenkáři na osmém místě. Kádr se bohužel stejně jako loni potýká s četnými zraněními klíčových hráčů. I přesto má na kontě velký úspěch v podobě postupu do finále Českého poháru. Jak první pololetí hodnotí trenér Peter Dávid a gólman Štěpán Krůpa, se dočtete ve dvojrozhovoru.

 

Trenér Peter Dávid

Jak hodnotíte první polovinu sezóny?

Vzhledem ke všem těm hromadným, krátkodobým i dlouhodobým zraněním a hráčským výpadkům, které se nám bohužel ani v této sezóně nevyhnuly, jsem rád za to, co jsme s týmem dokázali. Ano, nevyšel nám domácí zápas s Novým Veselím a na venkovních utkáních jsme bodovali jen ve Strakonicích, Frýdku-Místku a částečně v Kopřivnici, ale na druhou stranu se nám povedl postup do finále Českého poháru a třešničkou na dortu bylo i prolomení série s Karvinou. Neřekl bych tedy, že jsem se stávajícím osmým místem spokojený, ale vzhledem k okolnostem jsem rád za to, jak jsme se s tím vším poprali a co jsme z dané situace dokázali vytěžit.

A jak hodnotíte výkon mužstva?

Máme hodně mladý kádr, kluci teprve sbírají své hráčské zkušenosti, takže je pochopitelné, že náš výkon je občas kolísavý a nevyrovnaný. Hodně se to odvíjí od toho, jaká sestava do utkání nastoupí. Například na venkovní zápas do Jičína s námi neodcestovali Matěj Havran, který nám následně neskutečně chyběl v obraně, a Tomáš Randýsek, který zastává důležitou úlohu střední spojky. Doma proti Karviné, kdy jsme již byli téměř kompletní, to bylo něco úplně jiného.

Jak do týmu zapadly nové hráčské posily ze zahraničí?

Kluci do týmu zapadli velmi dobře. Troufám si říct, že se již plně aklimatizovali. Perfektně se s nimi spolupracuje, hráčsky se snaží a posouvají se.

Na co se nyní budete zaměřovat v přípravě po vánoční pauze?

Myslím, že nyní se již všichni těšíme na Vánoce, jak si oddychneme od házené a užijeme si svátky se svými blízkými. Už 3. ledna se již ale vracíme do přípravy, kdy se budeme snažit co nejrychleji dostat do naší herní pohody. V přípravě vždy kombinujeme kondiční/posilovací tréninky s těmi herními – technicko-taktickými. Na to se budeme zaměřovat i v letošní sezóně.

Jaké jsou Vaše vize pro druhou polovinu sezóny?

Bude to náročný půlrok. Kromě extraligových utkání nás čeká také atraktivní finále Českého poháru proti Karviné. Těším se, že se nám do hry po zranění opět vrátí Ondra Mika a Dušan Palát. Bohužel Oli Kaminski a Lukáš Hybner budou i nadále chybět, nejspíše až do play-off. Letošní sezóna je mezi týmy poměrně vyrovnaná a boj o postupové příčky v tabulce bude veliký. My se momentálně nacházíme na hraničním osmém místě. Musíme proto zabrat a získat co nejvíce bodů, abychom si zajistili místo v play-off a dostali se co možná nejdál.

 

Brankář Štěpán Krůpa

Jak bys zhodnotil uplynulou první půli letošní sezóny?

Do sezóny jsme vstoupili dramatickým vítězstvím v moravském derby proti Kopřivnici a následně jsme vyhráli také ve venkovním utkání proti Strakonicím. Po prvních dvou zápasech jsme tak měli plný počet bodů. Bohužel pak nás, stejně jako minulou sezónu, postihla četná zranění a začala se nám bortit sestava. Náš herní výkon tak měl kolísavou tendenci, prohrávali jsme utkání, která jsme měli vyhrát. Do toho přišel smolný los Evropského poháru, který nám jako soupeře do prvního kola přiřadil rozjeté Brno. Před herní pauzou se ale štěstí opět naklonilo na naši stranu a nám se po třinácti letech povedlo postoupit do finále Českého poháru a první polovinu extraligové sezóny jsme zakončili radostným vítězstvím nad Karvinou.

Jak moc je výkon týmu ovlivněn zraněním hráčů?

Ze začátku sezóny jsme měli vizi, že budeme stavět na silné základní sestavě podpořené návratem Dušana Paláta a později i Lukyho Hybnera. To se bohužel kvůli opětovnému zranění Dušana, komplikacím u Lukyho a zraněním dalších zkušených hráčů nesplnilo. V týmu máme nicméně hodně mladých hráčů, kteří k nám letos či minulý rok přestoupili z dorostu. Ze začátku trochu tápali a museli se do toho dostat, nyní již však ví, že je to hodně o nich a že se na ně při utkáních spoléháme. Je radost sledovat, jak se zápas od zápasu zlepšují. Příkladem je můj brankářský kolega Pavel Dufek, který, ač ročníkově spadá stále do dorostenecké kategorie, dělá neuvěřitelné pokroky, nebo například Tomáš Randýsek, který se místo zraněného Ondry Miky velmi dobře zhostil role hlavní střední spojky.

Jaká je momentální nálada v týmu?

Myslím, že máme dobrý kolektiv. Noví kluci mezi nás zapadli, jsou společenští, chodíme si spolu sednout třeba na jídlo nebo na pivo… Bogdan se začal učit česky, takže už i hodně rozumí, ale když je třeba, tak jsme tam samozřejmě pro něj a vše mu přeložíme do angličtiny. Dříve jsem pozoroval jistou bariéru mezi námi a mladšími spoluhráči, ale čím dál tím víc je atmosféra v šatně lepší a otevřenější, dokážeme se spolu pobavit a vymýšlíme i různé společné akce. Například, když bylo kvůli počasí zrušeno utkání se Strakonicemi, tak jsme se domluvili, že se sejdeme, zahrajeme si šipky a strávíme tak spolu volný večer. To bylo super.

Jak ty osobně vnímáš svou roli zuberské brankářské jedničky?

Určitě vnímám velkou zodpovědnost, ale snažím se si to nepřipouštět. Myslím si, že mám výhodu v tom, že na rozdíl od jiných kluků, kteří do role brankářské jedničky skočí rovnýma nohama, jsem se já do toho postupně dostával a sedm sezón jsem čekal na příležitost. Když nyní přišla, rozhodl jsem se ji „chytit za pačesy“, jak se říká. Hodně mi pomáhá Kuba Krupa, se kterým jsem odchytal sezónu a půl a který mě na tu pozici postupně připravoval. I nyní se spolu hodně bavíme, radíme se. Mám v něm velkou psychickou oporu, pomáhá mi těžké situace ustát a se svými bohatými zkušenostmi ze zahraničí mi toho může hodně předat.

Momentálně jsi ve výborné formě. Hodně zápasů se vyhrává díky tvým skvělým zákrokům. Máš na to nějaký recept?

Myslím si, že v tom hraje roli více faktorů. Jednak je to tím, že jsem měl možnost chytat v posledních letech i v jiných klubech než jen v Zubří a vyzkoušel jsem si roli brankářské jedničky jak na Vsetíně, tak ve Zlíně. Dále mám hodně svých osobních rituálů, které vždy před utkáním praktikuji a v neposlední řadě je to důkladná brankářská příprava s Jirkou Mikou, který s námi dvakrát do týdne trénuje, za což jsem moc rád a myslím, že je to i na mých výkonech vidět. Hodně mě například naučil v rámci taktické přípravy.

Můžeš nám prozradit některý z tvých předzápasových rituálů?

Nejsou to rituály v pravém slova smyslu, ale spíše jasný harmonogram zápasového dne, který rád přesně dodržuji. Teď v zimě do něj patří ranní otužování, což mě vždy dokáže skvěle nakopnout. Do šatny rád přicházím s velkým předstihem, abych tam byl první, měl klid na přípravu a mohl se na zápas dobře naladit. Také na protažení si nechávám dostatek času.

Nyní vás čeká krátká vánoční pauza, ale hned 3. ledna se vrháte zpátky do přípravy. Jaké jsou plány pro druhou půli sezóny?

Detailní plán přípravy zatím neznám. Vím jen, že nás čeká turnaj v Polsku. Jsme si ale vědomi toho, že do přípravy musíme nastoupit velmi svědomitě. Letošní extraliga je extrémně vyrovnaná, kdy o čtyři postupové pozice bojuje šest odhodlaných týmů. Každé vítězství je teď pro nás důležité, nemůžeme počítat s tím, že bychom v některém z nadcházejících utkání byli jasnými favority. Kromě náročného programu extraligy nás navíc ještě na začátku března čeká i finále Českého poháru, do kterého se Zubří probojovalo po dlouhých třinácti letech. Jsme moc rádi, že se nám to povedlo a na střet s Karvinou se těšíme.

 

Rozhovor připravila Kamila Krupová

banner2