Nová sezóna bude pořádný kolotoč. Důležité bude postupovat krok za krokem, říká trenér Dávid

Zuberští házenkáři za sebou mají poměrně náročnou letní přípravu a nyní se chystají na vstup do nové sezóny. Jak trenér Peter Dávid hodnotí výkon mužstva a jak se brankář Jakub Krupa cítí po letech opět na zuberské palubovce, se dočtete ve dvojrozhovoru.

 

Peter Dávid

 

Máte za sebou programově poměrně nabitou přípravu, s kterými soupeři jste se utkali?

 

Celou přípravu jsem chtěl naplánovat tak, abychom se vyhnuli konfrontaci s českými týmy, což se mi nakonec podařilo. Začali jsme dvojutkáním v polském Zabrze, poté jsme vyjeli do Německa, kde jsme poměřili síly mimo jiné také s týmem našeho partnerského města Rosdorf. V srpnu nás čekala domácí utkání proti slovenským týmům – Považská Bystrica a Bojnice, a francouzskému Štrasburku. V plánu jsme měli ještě turnaj ve Slovinsku, který nám bohužel nevyšel. Přípravu jsme zakončili v sobotu 27. srpna domácím utkáním proti polskému Gwardia Opole. Jediné utkání proti českému týmu byl tréninkový zápas pro naše juniory s Hranicemi, kterého se účastnila zejména naše omlazená sestava, které se při jiných utkáních nedostává tolika herních příležitostí.

 

Jak celou přípravu hodnotíte?

 

Přípravu bych hodnotil jako velmi turbulentní. Řekněme, že výsledky z polského Zabrze nebyly ještě zcela směrodatné, takže bych začal naším výjezdem do Německa. Nešťastné bylo, že nás během prvního utkání na naší německé štaci proti Nieder-Rodenu dostihla únava po dlouhé cestě, takže nás soupeř standardně působící v 3. Bundeslize poměrně snadno porazil. Na druhou stranu v dalším zápase, tentokrát proti Kirchzellu, jsme již palubovku ovládli my. Pozitivně hodnotím také to, že i přesto, že jsme utkání proti silnému protivníkovi druhobundesligovému Großwallstadtu nakonec prohráli, měli jsme tam velmi podařenou fázi, kdy jsme z nepříjemného stavu 21:14 dokázali srovnat na 24:24. Srpnové domácí výsledky proti Považské Bystrici a Štrasburku byly velmi nevyrovnané, střídáme dobré fáze s těmi horšími. Ale já doufám, že se to časem ustálí.

 

Jak jste spokojený s výkonem družstva?

 

Už jsem to trochu naznačil, je to sinusoida. Výkon neskutečně skáče z minusu do plusu, není stabilní. Ale na to, aby si to sedlo, máme ještě nějaký čas. My o tom víme, bavíme se o tom a pracujeme na tom společně.

 

Na konci loňské sezóny opustilo tým poměrně hodně zkušených hráčů, jak se vám daří obsadit jejich „role“?

 

Nedokážu určit, kdo z nich nám chybí nejvíce, ale po všech zůstala velká díra a my budeme potřebovat ještě hodně času na to, abychom ji zalátali. Mladí hráči jsou stále ve vývoji, učí se, takže jsme trochu omezení počtem herních variant, které si můžeme dovolit. Obsadit ty posty, které zůstaly po odchozích hráčích, se nám ještě úplně nepodařilo. Odchody zkušených hráčů, ač jsme o nich dopředu věděli, nás poznamenaly.

 

Jak se vám s nově příchozími mladými talenty pracuje?

 

Musím říct, že „broušení diamantů“ nejde tak rychle, jak jsem si představoval a již nyní sahám po těch nejtvrdších nástrojích. Je mi jasné, že mezi dorosteneckou a mužskou kategorií je obrovský rozdíl, a to, jak rychle se tomu hráči dokáží přizpůsobit, je hodně individuální. V podobné situaci byl před dvěma lety i Michal Tonar, kdy do extraligy přišel například Lukáš Mořkovský nebo Matěj Havran. Je to dlouhý proces.

 

Jaká je v kabině atmosféra?

 

Popravdě po odchodech dlouholetých hráčů a srdcařů jako je Milan Malina, Mira Jurka, a nesmíme zapomenout, že kabinu opustil také masér Petr Kocurek a vedoucí družstva Zbyňa Mizera, není ta atmosféra v šatně taková jako dřív. Ale to je pochopitelné. Všechno to chce čas. Máme mezi sebou hodně nových kluků, kteří si musí najít v mužstvu své místo. I na tomto pracujeme. Absolvovali jsme například velmi vydařený teambuilding, ale nejde to zkrátka tak rychle, že bychom zmáčkli nějaké tlačítko, aby to vše fungovalo.

 

Čeká vás náročný vstup do nové sezóny obzvláště kvůli dvojutkání Evropského poháru v první půlce září…

 

Bude to pořádný kolotoč, ta zátěž bude enormní. Zatím nemyslíme moc dopředu. Důležité bude postupovat krok za krokem, soustředit se na jednotlivá utkání. Zároveň si také musíme uhlídat zatíženost jednotlivých hráčů, abychom na stěžejní zápasy měli připravený dostatečně široký kádr. Ale myslím, že na takové situace jsem si zvykl již minulý rok a dokážu ten program družstva uzpůsobit tak, aby například vytíženější hráči měli den po utkání volnější trénink.

 

 

Jakub Krupa

 

Jak se cítíš v Zubří?

 

Jako doma. Doufal jsem, že se tady na sklonku své kariéry vrátím a to nakonec klaplo. Jsem rád, že tu můžu hrát.

 

Jak hodnotíš přípravu?

 

Program byl poměrně nabitý, těch utkání bylo hodně a výběr soupeřů byl rozmanitý. I přesto, že jsme tak měli dostatek času na to se nějakým způsobem zformovat, najít osu týmu a sehrát se tak, abychom byli dostatečně připravení na novou sezónu, vnímám, že je tam stále prostor na zlepšení spolupráce mezi mnou a obránci. Myslím si ale, že si to postupně sedne. V brance jsem se cítil dobře, a když ještě podpoříme tu vznikající symbiózu mezi mnou a obranou, tak to bude fungovat.

 

Co říkáš na náročný vstup do nové sezóny?

 

Dnes jsem se díval na program a těch utkání je tam ze začátku opravdu hodně, ale já osobně mám výhodu v tom, že jsem hrál sedm let v Prešově a tam jsme hráli třeba 80 utkání za sezónu, takže z toho nejsem vystresovaný. Jsem na to připravený, není to pro mě žádnou překážkou.

 

Jak ses začlenil do týmu?

 

Měli jsme super teambulding, takovou bojovku. To jsme si užili. Jinak si myslím, že mě kluci přijali velmi dobře. Z dob, kdy jsem v Zubří působil dřív, si pamatuji Ondru Miku a Tomáše Mičkala, jinak jsou to vesměs mladí kluci s velkým potenciálem. Jak můj příchod vnímali oni, je otázka na ně, ale já si myslím, že to bylo bez problému.

 

Vnímáš jakožto zkušenější hráč a posila týmu nějaký tlak na tvůj výkon?

 

Ano, trochu to vnímám, ale myslím, že už jsem dost zkušený na to, abych se tím nechal nějak výrazně ovlivnit, aby mě to nějak brzdilo. Samozřejmě chci podávat jen ty nejlepší výkony, protože vím, že to ode mě očekávají nejen fanoušci, ale také spoluhráči. Nechci zklamat.

 

Vytyčil sis nějaké cíle do nové sezóny?

 

Na sezónu se těším moc. Hlavně na fanoušky, protože takovou atmosféru, jako je v Zubří, jsem jen tak někde nezažil. Za svou hráčskou kariéru jsem se naučil to, že není dobré stanovovat si cíle daleko dopředu, ale je lepší se soustředit na každý zápas jednotlivě, pak teprve mohou přijít výsledky. Ale dávat si nějaké závazky, že skončíme na tom a tom místě, a tvořit si tak na sebe tlak je zbytečné.

 

Kamila Krupová

banner2