Návrat do tréninkového procesu, rozhovor s Dušanem a Markem

Po měsíční pauze se extraligoví házenkáři HC ROBE Zubří opět vrátili na hřiště. Zatím v hale pouze trénují, první zápas by je mohl čekat o víkendu. To, že se pouze kondiční příprava nedá s komplexními tréninky srovnat, potvrdila mladá posila áčkového týmu Dušan Palát i jeho zkušený spoluhráč Marek Hlinka. Co říkají na možný restart sezóny a odstoupení švýcarského týmu z poháru EHF?

Těšili jste se na to, až se zase sejdete na hřišti?

Dušan: Myslím si, že na to, až zase začneme trénovat, jsme se těšili všichni. Celá parta.

Marek: Těšil jsem se velmi. Už to bylo dlouho. Měsíc jsme trénovali individuálně. Jediné, co jsme mohli, bylo běhat do lesa nebo cvičit doma v obyváku.

Jak jste vnímali domácí přípravu? Měli jste dostatečný prostor a podmínky?

Marek: Dovolili nám si z posilovny, která je v hale, rozebrat náčiní na cvičení. Kondiční trenér nám potom posílal plány, které jsme plnili, takže jsme cvičili podle toho a nějak se to dalo.

Dušan: Bylo to nudnější než trénovat v hale s kluky. Ale podmínky mi vyhovovaly. Dostali jsme plán od kondičního trenéra a i náčiní jsme měli k dispozici.

Dá se to srovnat s tím, jak trénujete v hale?

Dušan: Je to nesrovnatelné. Čím déle jsem byl doma, tím víc jsem ztrácel motivaci trénovat. O to horší to bylo, že nebylo jasné, kdy se na hřiště zase vrátíme. Je lepší, když jsme v kolektivu a vzájemně se k výkonu motivujeme.

Marek: Děláme kolektivní sport, takže je to o něčem jiném, když se setkáme všichni spolu a trénujeme s balónem. Spolupráce mezi hráči je při tréninku důležitá. To se nedá srovnat s tím, když si jdu sám zaběhat.

Jsou teď tréninky náročné?

Marek: Trenér se to snaží rozjet postupně, abychom po tak dlouhé době neriskovali zranění. Většinou začínáme kondiční složkou a potom přecházíme na házenou. Tréninky jsou sice delší, ale příští víkend už by nás měl čekat zápas, takže nic jiného nezbývá. Musíme se snažit všechno dohnat.

Dušan: Tréninky jsou teď delší než obvykle. Najíždíme zpátky na kondici, víc běháme. Také ale pracujeme s balónem, což je po tom měsíci třeba.

Na co se při tréninzích zaměřujete?

Marek: Řekl bych, že tréninky jsou dost komplexní, hlavně abychom přišli do kontaktu s míčem a abychom se zase sehráli. Důležitá je ale i kondice. Je to dost náročné teď za jeden týden všechno dohnat.

Dušan: Snažíme se hodně rozehrávat s balónem, protože to nemáme v ruce. Myslím, že nyní budeme pilovat obranu, vyzkoušíme si signály a všechny věci, které se týkají hry.

Svaz nyní jedná o restartu sezóny a první zápasy by se mohly odehrát už příští víkend. Je to optimální po takové pauze?

Marek: Myslím, že všechny kluby jednají v nejlepším zájmu, aby hráči byli dostatečně připravení a aby se to dalo zvládnout.

Dušan: To je hodně individuální. Pro mě osobně je ten týden dostačující a myslím, že všichni jsou na zápasy natěšení, takže alespoň budeme dravější. Byli bychom rádi, kdyby se už začalo hrát.

Kdyby to vyšlo, pravděpodobně by se hrálo bez diváků. Nemůže vás tohle nějakým způsobem ovlivnit?

Dušan: Vliv to určitě mít může. Máme skvělé fanoušky, nejlepší v lize. Hodně nám pomáhají a drží nás nejen doma, ale často i na venkovních zápasech.

Marek: Na jaře jsme si to bez diváků nevyzkoušeli. Tehdy se soutěž rovnou stopla. Myslím si, že ti diváci k tomu patří, a to ve všech sportech. Ale chápu, že by to mohlo být riziko pro jejich zdraví a v současné době se to jinak bohužel udělat nedá.

Co říkáte na odstup Švýcarů z poháru EHF?

Marek: Samozřejmě mě to mrzí, protože to byla možnost setkat se s dalším evropským týmem, porovnat si síly a získat další zkušenosti. Na druhou stranu se to podle mě dalo čekat, že některé kluby nebudou ochotny fungovat a za takto přísných podmínek se to ne všude bude dát zrealizovat.

Dušan: Těší mě, že jsme postoupili. Na druhou stranu mě mrzí, že jsme ztratili příležitost si zahrát s hráči ze Švýcarska a porovnat se s jinou ligou. Pro nás mladé hráče to mohla být super zkušenost.

Autor: Kamila Krupová