„Na hřišti se ještě hledám, ale snažím se co nejvíc pochytit od zkušených borců,“ říká mladý talent v dresu Zubří Havran

Nadějný mladý odchovanec Vsetína a Zubří Matěj Havran síly nešetří. Talentovaná spojka pravidelně nastupuje za muže Zubří, Vsetína i dorost Zubří. Matěj, přezdívaný Havry, si vybudoval taky pevnou pozici kapitána dorostenecké reprezentace.

Do kádru mužů Zubří jste přišel až v průběhu sezóny, jak se tam cítíte?

V šatně panuje dobrá nálada a s chlapy je sranda, navíc v týmu je hodně mladých kluků, se kterými se znám z dorostu. Na hřišti se zatím spíše hledám, oproti dorostu je to obrovský skok, ale snažím se pochytit co nejvíc připomínek od zkušených borců. Co se týče získávání zkušeností, je to bomba.

Jak hodnotíte dosavadní výsledky?

Zatím se nám daří, kromě prvního zápasu jsme ve všech extraligových kláních bodovali. Doma jsme bez porážky. Snažíme se držet se toho, co nám říkají Mira Jurka s Řezňou: „Musíme na ně vletět“ a zatím se nám to převážně daří.

Na jaký zápas si asi vzpomenete, když se vám vybaví vaše působení u mužů?

Jako první se mi vybaví určitě zápas v Kopřivnici, kde jsem vsítil svůj první extraligový gól, a kde jsme urvali cenou remízu.

Kdo je podle vás letos hlavní adept na titul?

Nechtěl bych předbíhat, prvních pět míst je velmi vyrovnaných. Samozřejmě bychom si oslavy titulu užili nejradši u nás v Zubří.

V dorostech jste toho zatím moc nenahrál, spíše figurujete v nominaci mužů. Nemrzí vás to trochu z pohledu toho, že byste byl hodně platný v týmu dorostu?

S trenérem dorostu jsem domluvený tak, že pokud se budou zápasy křížit, tak mě vezme v případě, že půjde o horní příčky v tabulce. S dorostem však pořád trénuji a beru ho jako svoji kategorii.

Hrajete i za váš rodný Vsetín, který teď postoupil do první ligy. Jak se vám hraje právě za Vsetín?

Hrát za 3 týmy je složité už jen z hlediska křížení zápasů. Na Vsetín se vždycky rád vracím a postup do 1. ligy je pro místní házenou dřívím do kotle. Kádr je tam hodně mladý, tudíž se tam cítím doma.

Jak hodnotíte prozatímní výsledky Vsetína?

Určitě kladně, i přes pár proher, které můžou mrzet. Problémem je trochu to, že hodně kluků – včetně mě – hraje a trénuje za jiné kluby a se Vsetínem jezdí jen na zápasy a pár tréninků. Nesehranost se pak jasně projeví.

V dorostenecké reprezentaci patříte mezi opory a jste i kapitánem. Co pro vás znamená reprezentovat?

Bytí v reprezentaci si užívám, a že můžu být kapitánem pro mě hodně znamená. Srovnání se zahraniční házenou je taky dost přínosné a určitě motivující. Myslím, že jsem součástí nadějného ročníku.

V létě jste odehráli otevřené mistrovství ve Švédku. Vy jste se ale zranil ve druhém utkání, byl jste hodně naštvaný?

Samozřejmě jsem byl hodně naštvaný. Nešťastným způsobem jsem si zlomil palec a zbytek turnaje odseděl. Hodně mě to mrzí z důvodu, že jsem nemohl nastoupit proti skvělým týmům jako Švédsko, Island nebo Maďarsko. Ale kluci uhráli 6. místo, což můj smutek dost zmírnilo. (úsměv)

Autor Štěpán Krůpa