Mořkovský: Je jedno, kdo je naším soupeřem. Úkol je jasný, musíme ho porazit

Házenkářskou reprezentaci mužů čeká další sraz, který vyvrcholí kvalifikačním utkáním o Mistrovství světa proti Severní Makedonii. V nominaci je také trojice hráčů HC ROBE Zubří, a to Šimon Mizera, Matěj Havran a Lukáš Mořkovský. S posledně jmenovaným, momentálně druhým nejlepším střelcem české extraligy, jsme připravili rozhovor, ve kterém se zajímáme nejen o sraz národního týmu, ale také o postřehy z uplynulého čtvrtfinále letošního Chance play-off.

Čeká tě další sraz s reprezentací, jak se těšíš?

Určitě se těším. Je to zase něco jiného než domácí extraligová scéna. S kluky se vždy rád vidím, po tom měsíci si zase povíme, co je nového. Je to příjemná změna.

Ty jsi měl doposud celkem smůlu, co se reprezentačních srazů týče…

Nějak se mi vyhýbalo štěstí. Poprvé, když jsem byl pozvaný, jsem měl zdravotní problémy, takže jsem na sraz vůbec neodjel a teď naposledy, kdy jsme hráli přípravná utkání se Srbskem, jsem měl zraněný palec a opět jsem nemohl nastoupit. Teď jsem už ale fit, tak doufám, že vše klapne a já se nadcházejícího srazu i kvalifikačního utkání již budu moct zúčastnit naplno.

Přednedávnem převzal národní reprezentaci nový trenér Xavier Sabaté. Jak se vám s ním spolupracuje?

Je to úplně něco jiného, než jsme zažili doposud. Je to trenér, který přichází se zkušenostmi ze zahraničí, je to „španělská škola“. Trochu jsem se bál, jak to bude s komunikací, ale máme překladatele a navíc hodně kluků umí anglicky, takže se vzájemně doplňujeme a myslím, že to postupuje správným směrem.

Jaké konkrétní rozdíly přinesl nástup nového trenéra?

Zaměřujeme se hodně na video rozbory a sledujeme detaily. Všímáme si pozic na hřišti a řešíme naše postavení v rámci centimetrů. Změnila se také strategie obrany. Už nehrajeme klasickou 0:6, ale předsouváme 2 a 5. Myslím si, že si to postupně sedá, na novou taktiku si zvykáme, a to, že jdeme správným směrem, tým ukázal už při přípravných utkáních proti Srbsku.

Co říkáš na vašeho soupeře do kvalifikačního utkání – Severní Makedonii?

Už tehdy, kdy jsme ještě ani nevěděli, jestli budeme hrát proti Rumunsku nebo Severní Makedonii, se v šatně proslýchalo, že to bude tak, jako již několikrát předtím v těchto vyřazovacích zápasech, že budeme hrát se Severní Makedonií. Dalo by se říct, že je to náš tradiční soupeř. Já osobně o tomto protivníkovi moc nevím. Tuším, že za ně stále hraje velmi zkušený levák Kiril Lazarov, ale žádnou jejich konkrétní hru jsem v poslední době neviděl. Tomu se určitě budeme věnovat nyní na reprezentačním srazu, budeme sledovat jejich utkání, jejich styl hry, a to si následně předvedeme také na tréninku. Ve středu 13. dubna pak ve zlínské hale určitě chceme Severní Makedonii porazit.

Se Zubřím za sebou máte povedené čtvrtfinále letošního Chance play-off, jak to zpětně hodnotíš?

Dopadlo to podle našich představ. My jsme hlavně cílili na to vyhrát ta dvě domácí utkání, což se nám podařilo. Ze zápasu v Novém Veselí jsme měli respekt, protože jsme tam v základní části prohráli a nechtěli jsme to podcenit. Tak jsme k tomu i přistoupili. Myslím, že se nám vydařila obrana, která byla podpořená zákroky brankářů, což rozhodlo.

Co zapříčinilo, že i přesto, že první poločas 3. utkání byl hodně vyrovnaný, se nepodařilo Novoveselským převzít otěže?

My jsme nastavili vysoké tempo hry. V průběhu celé té série se nám tak podařilo je uběhat a fyzicky unavit. My jsme do Nového Veselí přijeli s kompletní lavičkou a mohli jsme si dovolit rotovat, což Novoveselští nemohli a celé utkání odehráli v sedmi, osmi hráčích. To pro ně bylo těžké.

V semifinále narazíte na úřadujícího Mistra ČR – Talent tým Plzeňského kraje. Co na to říkáte?

Zatím jsme se o tom v týmu moc nebavili. Ono je to vlastně jedno, jakého budeme mít soupeře. Úkol je jasný, musíme ho porazit. Všichni potenciální protivníci z play-off jsou kvalitními celky a semifinále s Plzní nebude určitě nic jednoduchého. My musíme hrát tu naši hru, držet se taktiky, zvítězit v domácích utkáních, nějaké ty body přivézt nejlépe i z venku a snad se to povede a my postoupíme do finále.

Tebe kromě významných sportovních událostí čeká také jedna životní – maturita. Jak zvládáš skloubit svoji házenkářskou kariéru se školou?

Já už jsem kdysi v nějakém rozhovoru zmiňoval, že nejsem úplně studijní typ a ve škole se řadím spíše mezi lajdáky. Úplně nevkládám velké naděje do toho, že bych tu maturitu v jarním termínu udělal. Celkově je to náročné. Ze školy jezdívám rovnou na tréninky, pak bych se večer měl ještě učit. Navíc právě teď v období maturit hrajeme play-off, takže ta situace není příznivá. Já se chci ale určitě soustředit spíše na házenou, to je moje priorita, protože doufám, že mě právě tento sport bude v budoucnu živit.

Kamila Krupová