Mladší žáci na Prague handball cupu

O Velikonočních prázdninách se uskutečnil již 26. ročník tradičního házenkářského turnaje pro mládež konaný v Praze. Jedná se o jeden z největších házenkářských turnajů v Evropě. Naší mladší žáci ani letos nechyběli.

Tým byl tvořen ročníky 2004 a osou týmu bylo osm kluků ze Zubří doplněno třemi ze Zlína. Na turnaj se odjelo první prázdninový den čili ve čtvrtek 13.4. Po příjezdu do Prahy nás čekalo ubytování na ZŠ ve Vršovicích a poté následoval podvečerní venkovní program. Ten se konal v Havlíčkových sadech. Cílem bylo stmelit partu a protáhnout se po dlouhé cestě.  Na programu byla procházka s pohybovými zábavnými hrami.

V pátek začala sportovní stránka turnaje. Ve skupině jsme měli soupeře z Česka, Maďarska, Francie, Dánska a Německa. Úvodní zápas s týmem z Maďarska byl nejtěžší v celé skupině, jak se později ukázalo. Pro nás byl těžký kvůli tomu, že jsme se na hřišti sehrávali a také byla znát nervozita kluků z prvního zápasu. S druhým zápasem si již kluci poradili s přehledem.

V sobotu následovaly další tři zápasy v základní skupině. Soupeři byli papírově horší než páteční a taky se to potvrdilo. Všechny zápasy jsme zvládli s velkým rozdílem, i když výkon nebyl místy odpovídající naší úrovni. Základní skupinu jsme s přehledem tedy vyhráli a čekali jsme na soupeře pro neděli.

V neděli jsme v tříčlenné skupině, ze které postupuje pouze vítěz do osmifinále, dostali tým z Dánska a Česka (STM Olomouc). První zápas jsme odehráli s dánským soupeřem, který jsme jednoznačně ovládli. Druhý zápas s Olomoucí jsme bohužel remízovali. Tým Olomouce vytáhnul asi od 2. minuty osobní obranu na Pavla Mancla. Zápas byl vyrovnaný, od začátku až do konce, ale převážně jsme to byli my, kteří byli jednou nohou napřed. Bohužel jsme udělali chyby na obraně, které se ukázaly v závěru zápasu jako rozhodující. Asi 20 sekund před koncem dal vedoucí branku náš Pšenica, ale nedokázali jsme ubránit střelu z 9 metrů a inkasovali jsme 3 sekundy před koncem zápasu na konečných 19:19. Podotýkám, že osobní obrana v kategorii mladších žáků mě překvapila a opět se ukázalo, že trenérské ego je víc, než rozvoj mládeže. Trochu smůly jsme měli i v rozlosování, protože Olomouc věděla o kolik musí s dánským týmem vyhrát, a tak s tím soupeřem hrála na svou nejlepší lajnu od začátku až dokonce utkání a dokázala vyhrát větším rozdílem než my, asi o 3 branky. To pro nás znamenalo konec na turnaji. Kluci byli velmi zklamáni, ale taky chtěli na turnaji zůstat až do pondělí a ještě si ho užít.

Je to velká škoda, protože náš tým měl na semifinále, bohužel si musíme odvést zkušenosti do dalších bojů. Také jsme byli jediným týmem v kategorii mladších žáků, který na turnaji neprohrál, proto byla velká škoda, že jsme dál nepostoupili a nemohli si zahrát více kvalitních zápasů. Na druhou stranu kluci zažili srandu a určitě získali plno zážitků a stmelili svou partu, což je nakonec to nejdůležitější.

Velké poděkování patří samotným hráčům za jejich přístup na turnaji, jak ze sportovní stránky, tak z té morální. A za to zaslouží obrovskou pochvalu! Také je potřeba poděkovat rodičům, kteří nás přijeli podpořit do Prahy osobně, nebo nás podporovali od monitorů z domácnosti – děkujeme. Komu bych chtěl ještě moc poděkovat je vedoucí týmu Staňa Skýpala, který měl celou organizaci pod kontrolou a za celý turnaj nenastal ani jeden technický problém, staral se o nás výborně. Také děkuji asistentce Ivě Záviškové za pomocné rady během koučování zápasu, tak taky za vymýšlení programu pro kluky.

Sestava: Kovář Richard, Křivák Jakub, Ondruch Šimon, Hill Adam, Pšenica Marek, Krupa Ondřej, Mancl Pavel, Zeman Martin, Zeman Adam, Mareda Dominik, Báča Tadeáš.

Vedoucí týmu: Skýpala Stanislav

Asistent trenéra: Závišková Iva