Kondiční trenér Bambuch: V Zubří je to samý dříč, nikdo neodmlouvá

Za každým úspěšným týmem stojí kvalitní kouč. V Zubří je jedním z nich i kondiční trenér Jakub Bambuch, který se stará o to, aby hráči udrželi dobrý fyzický výkon od začátku sezony až do jejího konce. Co všechno na kluky z extraligy prozradil, se dočtete v rozhovoru.

 

Co obnáší práce kondičního trenéra?

Kondiční trenér má na starost fyzickou kondici hráčů. Měl by kondičně připravit celý tým na sezonu a v jejím průběhu tým udržovat v optimálním výkonnostním a zdravotním stavu.

 

V čem se liší práce kondičního trenéra od toho klasického?

Já se zabývám jen tím, jak na tom jsou kluci fyzicky. Jestli mají výkonnost (sílu, rychlost, vytrvalost a zdraví) a jestli jsou schopní ji udržet po dobu, po kterou potřebují, respektive musí. Hlavní trenér připravuje mužstvo po herní (technicko-taktické) stránce. Jednoduše – já budu kluky trápit v posilovně a Peter na palubovce.

 

Individuální plány se hodně skloňovaly v době pandemie. Co bylo v té době pro hráče nejdůležitější?

U extraligového týmu šlo hlavně o to, aby zůstali v pohotovosti a byli připraveni rychle naskočit do zápasového rytmu. Nikdo nevěděl, co se bude dít. Situace se měnila z týdne na týden.

Individuální plány ale byly důležité hlavně pro mládež. Pro ně byla pauza mnohem delší a strávit skoro celý rok nicneděláním by byla katastrofa. Takže někteří o pauze makali a někteří mají doteď z toho lockdownového gaučingu problém s proleženinami (smích).

 

Na Instagramu jsem viděla, že trénink házenkářů může vypadat i jako příprava na Oktagon…

To bylo třeba udělat ze dvou důvodu. První je, že jsem chtěl, ať si kluci konečně vyzkouší pořádný sport (smích). Druhým důvodem je moje osobní msta všem těm, co mě celý rok na tréninzích štvali. Totiž našli se takoví, kteří mě celou sezonu provokativně vyzývali na boxerský souboj. Tak dostali, co chtěli. Nutno dodat, že když mělo dojít na věc, raději předstírali zranění, a takto zbaběle utekli hrobníkovi z lopaty (smích). Nebylo mi dovoleno je jmenovat. Můžu prozradit jen to, že to byl jeden brankář, co bydlí v Drážkách, a příjmení druhého z nich začínalo na „Mazu“ a končilo na  „rek“.

 

Prozraď nám, jak kluci pracují. Jsou mladí a draví, nebo i odmlouvají, že se jim něco nechce?

Jako trenér mám asi štěstí na svěřence, protože v Zubří to je samý dříč a ještě se nestalo, že by někdo odmlouval. Vůbec nikdy jsem na tréninku nezaslechl:  „Už nemůžu“, „to nejde“, „to je moc těžké“, „chtěl bych vidět, jak bys to zvládl ty, Kubo“, „chci domů“, „Ježiši… Ty už jsi tu zase“ … (smích).

 

Zaslechla jsem, že jsi po ukončení sezony spolupracoval s novým trenérem Dávidem, jaké to bylo?

S Peterem jsme v kontaktu od konce minule sezony, kdy jsme dělali plán přípravy na letošní novou sezonu. Vše fungovalo velice hladce a vypadá to, že se kluci mají na co těšit.

Jak se těšíš na novou sezonu a nového trenéra?

Na sezonu se těším a na spolupráci s Peterem taky. Z naší dosavadní komunikace mám dobrý pocit.

Věřím, že v týmu bude stejně dobrá nálada jako loni s Mikym a že nás sezona bude bavit.

 

Autorka: Kamila Krupová

banner2