Ivo Tovaryš: Netlačíme na pilu, jdeme trpělivě krok za krokem

Pokud se alespoň okrajově zajímáte o házenou, patrně jste zaznamenali velký a pro mnohé také překvapivý úspěch zuberských házenkářů. Se svým dlouholetým rivalem z Karviné svedli Valaši o prvním čtvrtfinálovém víkendu letošní sezóny extraligy dvě vyrovnaná utkání a může je těšit dosavadní stav série 1:1. Jak hodnotí letošní zuberskou cestu playoff člen vedení HC ROBE Zubří Ivo Tovaryš?

Jste spokojen s vývojem letošní sezóny?

Jak se to vezme. Jsem zklamaný, že jsou kvůli stále trvající pandemii zastaveny mládežnické soutěže a také, že na tribunách nemůžeme přivítat diváky. Co mne naopak těší, je možnost fungování alespoň mužského kádru ve vrcholící extralize. Další nedohraný ročník by pro českou házenou nebyl dobrý.

Co letos považujete za největší zuberské úspěchy?

Odpověď na tuto otázku bych rozdělil na dvě části. Co se týmu týče, jsem velmi rád, že jsme dokázali realizovat příchod Michala Tonara. Svým přístupem a stylem práce k nám dokonale zapadl. Dobrou zprávou jsou také podpisy víceletých kontraktů s mladou generací hráčů a prodloužení spolupráce na další sezónu s ostřílenými matadory. Netlačíme však na pilu, jdeme trpělivě krok za krokem. Jako člen vedení bych zase vyzvedl fungování a aktivitu klubu na sociálních sítích. Tým lidí, který má tuto oblast na starosti, odvádí výbornou práci. Cítím, že do budoucna jdeme správným směrem.

Co říkáte na čtvrtfinálového soupeře – Karvinou?

Před posledním kolem základní části se zdálo, že vyzveme Duklu nebo Plzeň. Nakonec je ale všechno jinak. Baník je zkušený klub. Každoročně okupuje nejvyšší příčky tabulky a konfrontace s ním je vždy výzvou. Já osobně jsem si Karvinou přál. Na domácí scéně pro mě není většího soupeře, a to nejen na hřišti, ale i na tribunách. Podívaná je to vždy elektrizující. Žádný jiný kolektivní halový sport takovou atmosféru nenabídne. O to více mne mrzí, že se letos musíme obejít bez diváků a tudíž i bez této atmosféry.

Jaká byla nálada mezi kluky z týmu, když se dozvěděli, kdo bude jejich první protivník?

Myslím, že to pro ně nebylo žádné překvapení. Někdo by možná raději Duklu, jiný zase Plzeň, no padl Baník. Tak to prostě je. Kvalita první trojky je srovnatelná, takže na výběr stejně moc nebylo. Nicméně náš tým se v posledních týdnech prezentuje zlepšenou formou a mezi kluky panuje pohoda, takže si naopak myslím, že jsme to my, kdo se pro první čtyřku mohl zdát jako tvrdý oříšek.

Kde se zrodila rivalita mezi Zubřím a Karvinou?

Dalo by se říct, že posledních 20 let jsme to právě my a Karviná, kdo na východě republiky hraje v házené prim. Soupeření pramení právě z bojů o přední příčky tabulky nebo o medaile. V neposlední řadě je to také kvůli již zmiňované rivalitě mezi fanoušky, nutno však dodat že velmi korektní!

Jaká byla vaše očekávání od playoff?

Jsem hrozně rád, že jsme se do playoff nakonec probojovali. Pro nás musí být nejlepší osmička každoročním povinným minimem. Na čtvrtfinále jsme se všichni těšili. Do Karviné jsme odjížděli s tím, že chceme překvapit. To se nám povedlo nejen tím nedělním zápasem, kdy jsme dokázali výhru vybojovat po sedmičkách, ale už v sobotu, kdy jsme ukázali, že z Baníku nemáme žádný přehnaný respekt a že se alespoň o to jedno vítězství porveme, a máme ambice jít dál.

V čem je podle vás Karviná silná?

Já vidím hlavní ofenzívní sílu Baníku v souhře spojek a následnou spolupráci s pivotem. Na těchto postech má Karviná opravdu kvalitní hráče. Pokud však musí trio Patzel, Mlotek a Solák prostřídat, jde jejich údernost dolů. Karviná letos, dle mého názoru, příliš širokým kádrem nedisponuje, na rozdíl třeba od Plzně.

Co byste vzkázal týmu do domácí odvety?

Kluci moc dobře vědí, co je o víkendu čeká. Dvě velké bitvy se soupeřem, který po jednom nezdaru určitě zbraně nesloží. Baník je stále favoritem, ale ví, že to s námi nebude jednoduché.  Dal nám přičichnout k výhře, a to byla chyba. Jsem přesvědčený o tom, že chlapi na hřišti nechají vše a o postup se porvou!

Autorka: Kamila Krupová