iDNES: Chci si konečně zahrát bundesligu, říká házenkářský reprezentant Říha

 Dříve byl Tomáš Říha doplňkovým hráčem házenkářské reprezentace. Teď zuberský odchovanec šéfuje její obraně i defenzivě německého Coburgu.
Český házenkář Tomáš Říha.

V Německu kroutí šestou sezonu, ale nejkvalitnější házenkářskou soutěž planety si ještě nezahrál. Letos to může Tomáš Říha změnit. Jeho Coburg drží třetí postupové místo.

„Nakoupili se hráči. Klub dělá všechno pro to, abychom se tam dostali. Ale ještě máme před sebou devatenáct zápasů a bude to až do konce napjaté,“ vyprávěl 31letý pivotman ze Zubří po sobotním zlínském postupu do baráže o mistrovství světa.

V Coburgu vám končí smlouva. Jak to vypadá s novou?
Do dvou týdnů se dozvím, jestli zůstanu, nebo se budu stěhovat. Žádné náznaky nemám.

Chcete pokračovat?
Rád bych si poprvé v životě zahrál bundesligu.

Máte záložní plán?
Ne. Pokud by to nevyšlo, můžu jít v Německu někam jinam, nebo se vrátit do Česka. Je milion variant. Mám rodinu, dvě děti. Všechno se orientuje na ně. Ale jednou se chceme vrátit do Zubří.

Jak se cítíte v Coburgu?
Je to krásné město se 40 tisíci obyvateli. Navíc bohaté. Máme úplně novou halu. Sponzoruje to obrovská pojišťovna. Ve městě je první liga volejbalu, basketbal, ale házená je nejpopulárnější a chodí na nás běžně dva a půl tisíce lidí. Přes Vánoce nebo když se hrají derby, tak je komplet plná hala.

Předtím jste hrál ve Schwerinu v bývalém východním Německu. Je to rozdíl proti Coburgu?
Coburg je bohatší, je tam nízká nezaměstnanost. Ve Schwerinu šlo vidět, že se vylidňuje. Lidi se stěhovali do měst, kde jsou univerzity, práce. Ale i Schwerin je pěkné město.

Jak jste vytížený?
Mám stejnou pozici jako v nároďáku. Chodím do obrany, do útoku máme dva jiné pivoty. Jednoho ze Švédska, druhého dobrého z Německa. Pokud jsou zranění, tak zaskakuju. Mým prvořadým úkolem je šéfovat obraně, organizovat ji.

Jaká je kvalita druhé bundesligy?
Není to sranda. Hodně se zvedla. Jsme schopni porážet i bundesligové týmy. V poháru jsme zdolali Wetzlar a s Kielem jsme prohráli o tři branky. Coburg si získal jméno. Trénuje nás dlouholetý asistent z nároďáku Německa Jan Gorr. Má kontakty, takže v přípravě hrajeme s první ligou – a jde to vidět.

V Německu jste šest let. Jak se za tu dobu změnila druhá liga?
Je tam strašně moc mančaftů, momentálně 21. Minden a Erlangen spadly a mají chlapy, kteří hrávali stabilně první ligu. To je rozdíl. Od nás dolů je to vyrovnané. Když máte špatný den, můžete prohrát u posledního.

V reprezentaci jste po delší pauze. Překvapilo vás to?
Když se mi ve druhé lize dařilo, tak jsem si říkal, že bych byl za pozvánku rád. Jsem v pozici, že s Honzou Landou řídíme defenzivu. Je to úplně jiné než kdysi. To jsem byl doplňkový hráč. Generace kluků, se kterými jsem se potkával v Německu, už tady pomalu není. Když jsem byl v reprezentaci naposledy, byla tady samá hvězda.

Zdroj:http://sport.idnes.cz/hazena-riha-c86-/hazena.aspx?c=A160119_090713_hazena_rou

banner2

You may also like...