HC Zubří letos oslaví 90. let od vzniku klubu!

Rok 2016 bude pro náš klub speciální. Již uplynulo 90. let od založení našeho klubu v roce 1926. Tento rok pro Vás chystáme oslavy. O datu akce budete informováni.

Když v roce 2006 oslavila zuberská házená své osmdesátiny. Celých 80 let žije naše Zubří tímto sportem, stovky našich občanů aktivně provozovalo házenou, ať českou či mezinárodní a tisíce našich občanů patřilo a patří mezi příznivce a fandy házené.

Vznik házené má v Zubří své sociální kořeny. Házená měla celkem malé nároky na své provozování. Stačil malý plácek, branka, míč a chuť sportovat. Zubří patřilo mezi chudé valašské obce, jejichž občané hledali obživu v okolních průmyslových centrech (Ostravsko, Jičínsko a Zlínsko). Snad odtamtud si mladí Zubřané přivezli tento sport, který u nás zapustil hluboké kořeny.

Z archivních dokumentů je známo, že v roce 1926 se házená v Zubří hrála. Nejprve živelně, pak také mezi sebou, ale brzy si oddíly změřily síly, kdo je skutečně lepší. A tak jen díky vzpomínkám a zápiskům nejstarších pamětníků nám údaje prozrazují, že zuberští házenkáři hráli v roce 1927 v Krhové proti Orlu. Družstvo bylo složeno ze všech místních oddílů. V roce 1928 se házená představila na okresním veřejném cvičení DTJ a zuberské DTJ sestavilo sedmičku, která začala pravidelně trénovat a hrát. Ve stejném období se čile s tímto sportovním odvětvím pokračo­valo také v Orlu i v Sokole. V roce 1929 začalo DTJ budovat své hřiště U Fojství. Družstvo DTJ Zubří prokázalo svou kvali­tu i v roce 1932, když na turnaji v Krhové získalo titul pře­borníka XX. okresu DTJ Ostravska. Také orelská házená měla velmi kvalitní družstvo a dlouho Orlové ze Zubří soupeřili s Orlem Krhová o nejlepší kolektiv. Sokolská házená měla nej­bližší soupeře v okolí, hlavně v Rožnově, Valašském Meziříčí, ale Zubřané startovali i na turnajích ve vzdálenějších místech.

Kteří hráči patřili k zakladatelům české házené v Zubří?

Za Orel hráli: J. Jurka, Al. Mikulenka, J. Hrachovec, M. Krupa, J. Petrusek, J. Randus, J. Křesala, F. Svak, Pernica, B. Holiš, K. Hofer, B. Švec, St. Tovaryš

foto-10-big

Družstvo OREL Zubří

Zleva Randus J., Petrusek J., Křesala J., Krupa M., Svak F., Hrachovec J., Tovaryš J.

Za Sokol hráli: J. Pernica, J. Polách, J. Macháček, Č. Pernica, V. Žák, L. Daehne, Karel a František Adamcovi, Z. Koláček, Al. Zeman, R. Bumbala, C. Cabák

foto-9-big

Družstvo Sokol Zubří v roce 1933

stojící zleva Bumbala R., Pernica J., Adamec F., Pernica C., Žák V., Koláček Z., Daehne K.
sedící Polách J.