Házenkáři Zubří budou mít zahraničního trenéra, povede je Srb Čelić

Když na konci ledna roku 1998 vyhráli házenkáři Gumáren Zubří svůj jediný zápas v základní skupině Ligy mistrů nad makedonským týmem Jafa Promet Resen, blahopřál jim k vítězství jako trenér poražených Miroslav Čelić. Rodák ze srbského Kruševace se teď na Valašsku usadí na delší dobu. Po patnácti letech od vzájemného utkání se stal novým trenérem Zubří.

S loňským mistrem podepsal smlouvu na jednu sezonu s opcí na další. „Potřebovali jsme dostat do extraligového týmu novou krev. Stavíme na našich odchovancích a chceme, aby rostli,“ vysvětlil člen vedení klubu Jiří Janošek. Jak tomu rozumět? Odpověď je jednoduchá. Předchozí dva trenéři extraligového družstva – Jiří Mika a Jiří Mičola – působili v klubu jako trenéři mládeže a většina hráčů jim prošla rukama v žácích nebo dorostech. „Proto jsme chtěli někoho odjinud,“ potvrdil Janošek.

_MG_2254

Zubří mělo původně zájem o českého trenéra, jenže námluvy s ním nevyšly. Čelić je historicky pátým zahraničním koučem Zubří po ukrajinské dvojici Burcev-Kuřava a Slovácích Papiernikovi s Hargašem. A podle zuberského vedení není ani zdaleka nejdražší. „Jeho trenérský plat odpovídá relaci, na kterou jsme v Zubří zvyklí,“ prohlásil Janošek.

Obavy z jazykové bariéry nemá. „Povídal, že když byl v Itálii, tak byl po dvou týdnech schopný vést trénink v italštině,“ prozradil Janošek. Hodně zkušeností posbíral 52letý Čelić v Německu. Jako asistent působil u bundesligových týmů Milbertshofen a Hameln, naposledy vedl ve třetí německé lize Aschafsleben, mezitím získal s rodným Kruševacem jugoslávský titul. Asistenta zatím určeného nemá a pravděpodobně ho ani mít nebude. Mičolův asistent Kořínek se přesune k mládeži.

Zubří začne přípravu na novou sezonu v půlce července a Čelić se může opřít o prakticky totožný kádr, který skončil letos pátý. Na odchodu je pouze křídelník Aspiridis, jehož by měl nahradit talentovaný levák Zahradníček z Ivančic, který už v Zubří hrál v mládežnických kategoriích. Se stabilizovaným kádrem a novým trenérem si loňský mistr opět troufá na medaili, kterou letos nezískal teprve podruhé za posledních osm let. „A pokud bychom si vybojovali právo účasti v evropských pohárech, tak bychom ho hráli,“ slíbil Janošek.

Klub je finančně zdravější než před rokem a půl, kdy se změnilo jeho vedení. „Teď se můžeme nadechnout.“ Od příštího roku by se přitom stávající rozpočet extraligového týmu tři miliony korun mohl navýšit. Další finance do pokladny by totiž mohly přitéct díky dvěma novým sponzorům. Prostřednictvím manažera Bratislava Iliće, který dovedl do Zubří Čeliće, jedná Zubří se zahraniční firmou, nadějné jsou i námluvy s významnou místní společností.

Zdroj: http://sport.idnes.cz/hazenkare-zubri-povede-srbsky-trener-celi-fir-/hazena.aspx?c=A130601_081257_hazena_par