Francouzi mají na všechno dost času, směje se Ondřej Mika

Zubří, Nitra – Valašsko vyměnil za Korsiku, za humny měl Beskydy, teď si užívá sluníčka na západním pobřeží turisty oblíbeného francouzského ostrova. Když rozehrávač Ondřej Mika vyhrál loni v květnu se svým milovaným Zubřím mistrovský titul, dostál svým slovům z předsezony a ze Zubří vyrazil na zahraniční štaci. Ve Francii hájí třiadvacetiletý házenkář barvy třetiligového Ajaccia, který vede český kouč Jan Bašný.

Když dostal v březnu dvoutýdenní „opušťák“, vydal se samozřejmě domů. Za rodinou, kamarády a také za přítelkyní Kristýnou Salčákovou. Právě s házenkářkou Veselí nad Moravou se vydal na výlet do Nitry, kde české vicemistryně odehrály předposlední zápas základní části. Vyhrály jen o tři branky (28:25), nicméně roli favorita splnily. „Brankový rozdíl jsem čekal vyšší, ale poslední Nitra se asi nějak zmobilizovala. Domácí tým nepředvedl špatný výkon. Holky z Veselí si po většinu utkání udržovaly několikabrankový náskok a nakonec zvítězily,“ hodnotil utkání Ondřej Mika, který duel sledoval společně s bývalým spoluhráčem ze Zubří Miroslavem Jurkou, který tam byl jako přítel další z hráček Veselí Heleny Štěrbové. Stejně jako Jurka také Mika přítelkyni chválil. „Kristýna odehrála slušný zápas. I když její výkon měl své mouchy, ale to je vždycky,“ usmíval se Mika.

IMG_6549

Jeden z úřadujících českých mistrů Ondřej Mika letos bojuje v dresu Ajaccia ve třetí francouzské lize. Týmu z Korsiky letos postupové plány nevyšly, ambiciózní tým je krátce před koncem sezony na šestém místě.

Tým Ajaccia, ve kterém jsou kromě Miky i další Češi Jaroslav Zemánek a Michal Indrák, vede kouč české ženské reprezentace Jan Bašný. „Je to kvalitní trenér. I on byl jedním z důvodů, proč jsem do Francie šel. I když jsem si myslel, že úroveň soutěže bude horší,“ přiznal Ondřej Mika, jenž v květnu oslaví 24. narozeniny.

Podle něj se česká nejvyšší soutěž s třetí francouzskou ligou jen obtížně srovnávají. „Ve Francii se hraje úplně jinak. Jsou tam lepší spojky než byly v Česku, takže si zvykám na jiný styl hry,“ říká rodák ze Zubří, který věří, že ho angažmá v Ajacciu posune v kariéře ještě dál.

Ondřej Mika si nemusel na francouzském ostrově zvykat pouze na jiný styl házené, ale na zcela odlišný přístup k životu. „To se vůbec nedá srovnat. Ve Francii je neuvěřitelná pohoda a klid. Lidé mají na všechno čas,“ vypráví. „V Zubří jsem byl vždycky první na tréninku a teď? Francouzi chodí patnáct minut po jeho začátku.Všichni jsou v pohodě,“ usmívá se.

Na život u moře a pláže si ale každý rychle zvykne. „Bydlím v turistickém centru, pět minut od moře. Každý z hráčů má svůj menší byt, který nám hradí klub,“ popisuje házenkář podmínky na ostrově Korsika. Ve Francii je o házenou zájem, v pětašedesáti­tisícovém městě má ale před házenou přednost fotbal. „Ajaccio hraje první ligu, takže fanoušci chodí spíše na něj. Naše zápasy navštěvují v průměru tak čtyři stovky diváků,“ dodal Mika.

autor: Libor Kopl