Důležité je věnovat se brankářům každý den, říká Jakub Krupa

Novým trenérem brankářů zuberské házené je od letošní sezóny Jakub Krupa. Sedmatřicetiletý gólman se zkušenostmi ze Slovenska, Polska, Francie, Španělska, Rumunska a Jižní Korey se nyní v Zubří věnuje všem věkovým kategoriím nadějných sportovců od mladších žáků po extraligové mužstvo.

„Myšlenka toho, že by byl Kuba jedním z koučů, se zrodila při ladění podmínek přestupu. Jeho angažování vidíme jako další krok kupředu v rámci rozšíření našeho trenérského štábu, který se již teď řadí k těm nejkvalitnějším v České republice,“ říká sportovní ředitel HC ROBE Zubří Josef Mazáč.

Jakub Krupa za svou sportovní kariéru prošel mnoha významnými evropskými kluby, vyzkoušel si také angažmá v Asii. „Nejraději vzpomínám na své působení ve Španělsku. V klubu BM. Logroño La Rioja, za který jsem hrál, měli vše dobře nastaveno, organizace fungovala skvěle a celkově přístup týmu i lidí okolo byl hodně profesionální,“ vzpomíná gólman Jakub Krupa. Po roce ve Španělsku ale přišla zuberskému odchovanci lukrativní nabídka z rumunské CSM București, která ho v jeho brankářské kariéře posunula zas o něco dál. „Silně mi utkvěl v paměti a nejvíce mi předal trenér, který byl během mého působení v Bukurešti i mým dobrým kamarádem, Mario Blažević z Bosny a Hercegoviny. Ten spolupracoval i s hráči z Bundesligy, které následně trénoval v reprezentaci, takže vše, co mě učil, bylo výběrem toho nejlepšího ze světového brankářského trendu,“ uvádí Krupa.

Moderní techniky tréninku, které měl Krupa možnost poznat, chce nyní předávat mladým házenkářům. „Důležité je věnovat se brankářům každý den. Když já jsem vyrůstal, většinou byly gólmanské tréninky jednou týdně, kdy jsem jen stál v brance a chytal velké množství střel. V zahraničí jsem zažil to, že jsme trénovali sice kratší časový úsek, ale v bráně a v kontaktu s míčem jsme byli denně,“ říká. Zaměření a metody užité v tréninku už poté záleží na individuální potřebě gólmana. „Důležité je určitě jednak cvičení nohou, jelikož brankáři při hře neustále ve střehu pulzují na špičkách, a jednak cvičení reflexu, zlepšování postřehu a zkracování reakční doby,“ vysvětluje Krupa.

Nový trenér brankářů navazuje na dřívější práci Jiřího Miky, který se doposud věnoval dorosteneckým kategoriím a trénoval také v rámci tělesné výchovy na základní škole, kde to tak i zůstane. „Vzájemná kooperace mezi Jirkou Mikou a Kubou umožní, aby na sebe tréninkové jednotky na základní škole a následně v klubu kontinuálně navazovaly,“ říká Mazáč. Také Krupa se na spolupráci se svým někdejším trenérem těší. „Spolupráci s panem Mikou považuji za správnou cestu. I já jsem pod jeho vedením házenkářsky vyrůstal a jeho práce si moc vážím. Zároveň ale vidím, že se trendy za tu dobu posunuly dál a jelikož jsem měl možnost vyzkoušet si je na vlastní kůži v zahraničí, rád bych se o ně podělil a předal je mladým nadějným brankářům, kterých v Zubří pár je. Myslím si, že kombinace tradičního přístupu a letitých zkušeností pana Miky s mými postřehy a vizemi funguje dobře,“ dodává Krupa.

Také vedení klubu je s nastavením tréninkového procesu spokojeno. „Kuba již s brankářskými tréninky začal a odezva od samotných gólmanů je pozitivní. Jelikož má dlouhodobější smlouvu, mluvíme tady o víceleté brankářské koncepci, která je pro klub krokem vpřed,“ dodává Mazáč.

 

Článek připravila Kamila Krupová

banner2