Důležité je nevzdávat se a pořádně na sobě makat, říkají zuberští brankářští talenti

Není novinkou, že se na reprezentačních soupiskách České házené pravidelně objevují jména zuberských házenkářů, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Mezi těmito šikovnými sportovci jsou i brankáři Patrik Hrachovec, který s reprezentací kadetů zazářil na Turnaji olympijských nadějí v Polsku, a Pavel Dufek, který podpořil reprezentaci juniorů v kvalifikaci na Mistrovství světa. Ve dvojrozhovoru s nimi se dozvíte, jak své působení v reprezentaci vnímají nebo jak se jim od letošní sezóny na domácí palubovce trénuje pod vedením nového kouče brankářů Jakuba Krupy.

Kvalitní brankáři byli vždy doménou valašského celku. HC Zubří vychovalo nespočet talentovaných brankářů, kteří chytali nebo chytají jak v Evropě, tak i v dalších týmech české extraligy.

 

Jak jste se dostali na pozici brankáře?

Patrik: V období, kdy jsem s házenou začínal, asi tak do mladších žáků, jsem hrál klasicky v poli. Pak nám ale jednou na turnaji ve Velké Bystřici chyběl brankář, tak jsem se rozhodl, si to vyzkoušet. Zalíbilo se mi to a od té doby chytám.

Pavel: Už odmala jsem byl poměrně vysoký a tehdy ještě v Napajedlích se mě trenérka jednou zeptala, jestli bych to v bráně nechtěl zkusit. Kývnul jsem na to, chytat mě začalo bavit, a tak jsem se rozhodl v tom pokračovat.

Jakou má podle vás brankář v týmu roli?

Patrik: Brankář je určitě důležitým prvkem týmu. Občas se říká, že celá hra stojí právě na gólmanech a výsledek se odvíjí od toho, jak se jim daří. Já si ale nemyslím, že je to jen o nich. Důležitý je celkový týmový duch a za mě osobně je klíčová spolupráce s kluky v obraně.

Pavel: Také si nemyslím, že by celé utkání stálo na brankáři. Do výsledku se promítá práce celého družstva. Někdy se týmu daří a někdy zkrátka ne.

Oba působíte v národních výběrech České reprezentace, Patriku, ty v kategorii kadetů a Pavle, ty v reprezentaci juniorů. Jak toto své působení hodnotíte?

Patrik: Zařazení do kadetské reprezentace je pro mě zatím asi ten největší úspěch. Jsem za tu příležitost moc rád. Díky tomu můžu získávat spoustu cenných zkušeností a nadále se zlepšovat.

Pavel: Jsem rád, že mám tu možnost patřit do české juniorské reprezentace. Myslím, že mě tam dostaly hlavně mé výkony s dorosteneckou reprezentací na evropském šampionátu v Izraeli, který jsme v létě vyhráli, a také mé výsledky v domácí lize. Momentálně máme za sebou s juniory bohužel neúspěšnou kvalifikaci na Mistrovství světa. První utkání s Polskem nám vůbec nevyšlo, nedařilo se nám, dělali jsme chyby a toto zaskočení jsme si přenesli i do druhého utkání s Norskem, které sice bylo o krůček lepší, ale soupeře se nám porazit nepodařilo.

Patriku, tebe na Turnaji olympijských nadějí zařadili jako nejlepšího brankáře do All-star týmu…

Patrik: Za to ocenění jsem neskutečně vděčný, vůbec jsem ho nečekal. Myslím, že tam byli i lepší gólmani, než jsem já. Nějaké zákroky jsem měl, to je pravda, ale hodně mě podrželi kluci v obraně a myslím, že právě díky tomu jsem byl na závěr turnaje zařazen do All-star týmu.

Co byste poradili mladším sportovcům, kteří by se stejně jako vy chtěli dostat do národní reprezentace?

Patrik: Důležité je nevzdávat se, pokud se třeba někdy úplně nedaří. Člověk si musí jít za svým snem, ať to stojí, co to stojí. Pokud člověk na sobě maká, dře na trénincích a dává do toho všechno, tak se ty sny vyplní.

Pavel: Já si myslím, že pokud chce člověk dosáhnout těch nejlepších výsledků, měl by se snažit dělat věci navíc než jen cvičení v rámci tréninků. Tím mám na mysli například extra čas v posilovně či další individuální tréninky.

Od nové sezóny trénuje zuberské brankáře Kuba Krupa, jak se vám s ním spolupracuje?

Patrik: S Kubou mě brankářské tréninky hodně baví. Aktivně se nám věnuje a chce nám pomoct se zlepšovat. Vede nás hodně v herních, taktických aspektech, ale zároveň nám i radí, jak si například vybrat správnou brankářskou obuv.

Pavel: Tréninky s Kubou vnímám velmi pozitivně. Předává nám spoustu svých zkušeností a máme možnost vyzkoušet si nová gólmanská cvičení. Myslím, že je to pro nás všechny brankáře velký přínos.

Jaké jsou vaše vize do budoucna?

Patrik: Já se chci stále soustředit primárně sám na sebe, abych se i nadále herně zlepšoval. Základním plánem do budoucna je, že bych si jednou chtěl určitě zahrát extraligu a také bych rád působil v národní reprezentaci. Pokud by se mi jednou podařilo dostat se do zahraničí, nejraději bych hrál německou Bundesligu.

Pavel: Já bych si též chtěl jednou zahrát v extralize a třeba se dostat i někam do zahraničí. Byl bych rád, kdybych se jednou mohl házenou živit.

 

Rozhovor pro HC Zubří připravila Kamila Krupová

banner2