Deník: Zuberský Malina: Mám velkou oporu v Orságovi

Zubří – /ROHOVOR/ Vítězný návrat mezi tři tyče slaví zuberský brankář Milan Malina. Důležitými zákroky i dvěma chycenými sedmičkami napomohl k sobotnímu vítězství nad Litovlí (31:22). Na rozdíl od předešlých dvou zápasů, kdy jej v brance zastoupil Petr Orság, chytal Malina od první minuty.

TEN37f4d7_084239_570021

„Je to i jeden z důvodů, proč jsem se vrátil do Zubří. Ta jistota, že když nezachytám já, tak nás Peťa podrží a naopak,“ podotkl zuberský odchovanec, který se před sezónou vrátil z francouzské nejvyšší soutěže.

Výhra byla povinností?

Přesně tak. Byl to náš hlavní úkol, nic jiného bychom před zápasem nebrali. Dařilo se nám v útoku i v obraně. Snažili jsme se to tahat do rychlých brejků, což se povedlo. V důležitých momentech nám zafungovala i obrana.

Po několika zápasové odmlce jste chytal od začátku. Proč ta pauza?

Před zápasem s Frýdkem-Místkem jsem si poranil kotník. Výborně mě ale zastoupil Peťa Orság, který doslova zavřel bránu. Před Litovlí už jsem byl zdravotně v pořádku. Sice se mi v tréninku moc nedařilo, ale dostal jsem důvěru od trenéra, za což jsem rád.

Na konci prvního poločasu dostal červenou kartu váš nejlepší střelec Tomáš Řezníček. Řešilo se to v šatně?

Samozřejmě dostane pokutu. (smích) Taktiku jsme ale kvůli tomu měnit nemuseli. Často na něj soupeři staví osobní obranu, takže jsme zvyklí hrát i bez něj. Je tam pak více místa pro ostatní.

V příštím kole vás čeká poslední Zlín. Co od něj čekat?

Vyměnili trenéra, takže se budou chtít ukázat. Určitě nic nepodceníme. Jsou to pro nás důležité body, protože se chceme dostat v tabulce, co nejvýš. Žádné opory nebudeme šetřit.

Už vyhlížíte možného soupeře pro čtvrtfinále?

Vůbec to neřešíme. Ani jednou jsem v šatně neslyšel, že by někdo říkal, že chce ten či onen tým. Je nám jedno, jestli to bude Jičín, Lovosice nebo Karviná. Snažíme se teď vyhrát každý zápas a neřešit to, na koho pak narazíme. Hlavní náš cíl je, abychom hráli dobře. Když třeba v play-off skončíme čtvrtí, ale budeme vědět, že jsme na hřišti odevzdali všechno, tak nám to nikdo vyčítat nebude.

Jak hodnotíte nová pravidla házené?

Viděl jsem je na internetu a jsem na to zvědavý. Třeba modrá karta, kde ji rozhodčí budou mít? Jestli si našijí třetí kapsu. (smích) Potom je tam třeba pravidlo o šesti přihrávkách při pasivitě. Podle mě bude kvůli tomu házená delší, ale bude záležet i na tom, jak to pojmou rozhodčí. Necháme se překvapit.

Výběr z nových pravidel

Nová pravidla házené

Od letošního srpna začnou platit nová pravidla házené, která přinášejí pět zásadních změn. Rozhodla o tom Mezinárodní házenkářská federace.

1. Úprava pravidla o brankáři jako hráči v poli

Oproti současné úpravě budou moci týmy hrát se sedmi hráči v poli s tím, že sedmý hráč nemusí mít dres v barvě brankáře. Současná varianta s hráčem v dresu brankáře však také zůstává a je na týmu, jakou z variant zvolí. V případě sedmi stejně oděných hráčů však žádný z nich nesmí vstoupit do brankoviště, všichni jsou v roli hráče v poli.

2. Zraněný hráč

Pokud je ke zraněnému hráči na palubovce povolán někdo z lavičky, aby ho ošetřil, musí tento hráč po ošetření opustit hrací plochu. Zapojit se do hry může daný hráč až poté, co jeho tým dokončí třetí útok od doby, kdy odešel ze hřiště. Toto pravidlo se neuplatní v případě, že k ošetření došlo na základě zákroku, po kterém následoval karetní či dvouminutový trest, anebo při ošetřování brankáře po zásahu do hlavy.

3. Pasivní hra

Po signalizaci pasivní hry bude mít útočící družstvo šest nahrávek na to, aby vystřelilo na branku soupeře.

4. Posledních třicet vteřin

Pokud se hráč dopustí v poslední půlminutě zápasu mimořádně nesportovního chování, při kterém soupeři zabrání vystřelit na branku nebo dostat se do vyložené brankové příležitosti, bude vyloučen a navíc bude nařízen sedmimetrový hod, a to ať dojde k provinění kdekoliv na hřišti.

5. Modrá karta

Modrá karta doplní kartu červenou v případě, že se jedná o provinění, po kterém následuje odebrání registrační karty a následné předvolání před disciplinární komisi. Tím dostanou tuto informaciihned diváci, hráči, funkcionáři, média či zapisovatel, a nebude tak docházet k pozdějšímu přehodnocení zákroku.

Zdroj: http://www.hazetnasbavi.cz

DAVID JANOŠEK