Deník: Slivovici jsem ještě nezkoušel, přiznala posila Zubří Fitilev

Zubří /ROZHOVOR/ – Výška 203 centimetrů, váha 106 kilogramů. To jsou exkluzivní parametry Alexeje Fitileva, nové posily extraligových házenkářů Zubří. Urostlá spojka přichází z týmu Dinamo Viktor Stavropol, kde na konci předešlého roku rozvázala smlouvu.

Aleksei Fitilev.Foto: DENÍK/archiv

Spolupráce s lídrem české extraligy se zrodila při prosincové návštěvě trenéra Valachů Titkova v Krasnodaru. V Robe talentovaný šutér podepsal víceletý kontrakt. „Je to pro mě nová výzva. Rád bych tady získal titul,“ říká odhodlaně 20letá ruská spojka.

Proč jste skončil v předešlém klubu?
Ve Stavropole se mi nelíbilo. Byly tam problémy s penězi i s trenérem. Dostával jsem málo prostoru na hřišti, tak jsem chtěl odejít. Otec, který nyní trénuje a je mým agentem, hrál s Andrejem Titkovem v Rusku, tak ho zkontaktoval a díky němu jsem v Zubří. Jsem moc rád, že mě tady Andrej vzal.

Jaká byla vaše reakce, když vám otec řekl, že byste mohl jít hrát do České republiky?
Super. Byl jsem nadšený z nové výzvy a z toho, že budu moct pokračovat ve své kariéře v zahraničí.

Co se vám vybavilo jako první ve spojitosti s Českou republikou?
Střed Evropy, Filip Jícha a Jaromír Jágr.

A jak se vám v Zubří líbí?
První dojmy jsou pozitivní. Dobré zázemí, přátelské město i tým mě skvěle přijal. S Krasnodarem se ale Zubří porovnat nedá. Je rozdíl mezi malým městem, ve kterém je šest tisíc obyvatel, a Krasnodarem, kde je téměř milion lidí. Každopádně obě města jsou útulná.

Co říkáte na čtvrteční zápas s Lovosicemi?
Hráli jsme výborně a zaslouženě vyhráli velkým rozdílem. Skvěle fungovala obrana, která soupeři skoro nic nedovolila. Chtěl jsem týmu taky pomoct, ale byl jsem v Česku teprve druhý den, tak jsem zápas musel sledovat z tribuny. Ještě bych rád zmínil podporu fanoušků, atmosféra byla úžasná.

Už umíte nějaká česká slovíčka?
Ano, ne. (smích) Ještě umím ahoj, branka, díky a jak se máš. To je asi vše. Jsem tady teprve pár dní, tak se ještě musím učit. (úsměv)

Po sezoně jste měl přestoupit k Čechovským Medvědům, co se změnilo?
Bylo by to až od příští sezony a mně se nechtělo čekat. Navíc nebylo jisté, zda mě vůbec angažují. Nic konkrétního domluvené nebylo. Za Zubří budu hrát i v příští sezoně. Chci se tady zlepšit a získat s týmem titul.

Jaký je váš házenkářský sen?
Každý chce být v mládí nejlepším házenkářem na světě a zahrát si za THW Kiel (úsměv). Mými vzory jsou Nikola Karabatić, Vasily Kudinov, Mojmir Ilić a Filip Jícha.

Otázka na tělo – už jste ochutnal valašskou slivovici?
Je mi líto, ještě jsem ji nezkoušel. Nejsem fanoušek alkoholických nápojů. (úsměv)

DAVID JANOŠEK, MARTIN BŘENEK

Více ZDE