Deník: Rozstřel byl neregulérní! My teď měníme plán, cíl zůstává, burcuje Ivo Tovaryš!

Zubří – /ROZHOVOR/ Byl přímo u inkriminovaného momentu, který zřejmě ovlivní celou čtvrtfinálovou sérii play-off mezi házenkáři Zubří a Karviné. Zuberský vedoucí týmu Ivo Tovaryš přímo na hřišti při sedmičkovém rozstřelu prvního duelu série opakovaně zdůrazňoval, že jeden hráč nemůže střílet vícekrát, což se přesně v případu karvinského Ivkoviče stalo.  „Jednoznačně a opakovaně jsem delegátovi utkání zdůrazňoval, že není možné, aby jeden hráč střílel opakovaně. Jsem rád, že to následně jen pár hodin po utkání potvrdil i Soutěžní úsek Českého svazu házené,“ říká zuberský vedoucí týmu Ivo Tovaryš.

zubri_karvina_7404

Dle vás tedy nebyl sedmičkový rozstřel regulérní?

Jednoznačně nebyl. Už při sedmičkách na hřišti i potom při rozpravě s rozhodčími a delegátem po utkání jsem na to opakovaně upozorňoval. A měl jsem pravdu, protože svaz pak ještě té noci nařídil opakování sedmiček. Není co řešit, rozstřel nemá platit.

Svazem nařízené opakování sedmiček tedy bylo v pořádku?

Jediné a správné rozhodnutí. Přece nemůže platit branka dosažená hráčem, který na této sedmičce neměl co dělat. Pravidla hovoří zcela jasně!

Rozhodnutí komise zvedlo ze židle činovníky Karviné, kteří tvrdí, že „Zápis podepsali rozhodčí i delegát, utkání je uzavřeno. My jsme chybu neudělali.“ Jak to vidíte vy?

Jako nesmysl! Utkání zdaleka nekončí podpisem zápisu. Z historie známe případy, kdy bylo utkání kontumováno například z důvodu neoprávněného startu hráče, byť byl zápis podepsán. Svádět veškerou vinu na delegáta mi přijde také zcela zcestné. Jeho vina je neoddiskutovatelná, avšak nebyl to on, kdo ukázal opakovaně na Ivkoviče. To bylo rozhodnutí karvinské lavičky. Neznalost neomlouvá a konstatování, že jsou pravidla psaná nepřehledně, loudí na mé tváři úsměv. Všechny týmy měly několik měsíců na to, aby se na opětovně zavedené play off připravily. Zmíněný rozstřel se měl opakovat v neděli, chvíli před zahájením druhého utkání.

Tak se ale nestalo. Karviná k němu odmítla nastoupit. Jak jste se společně s hráči v tomto chaosu vlastně orientovali?

Komise na svém nočním zasedání rozhodla jasně. Opakovat sedmičky. My jsme toto rozhodnutí respektovali. Bohužel se tak nestalo. Tato skutečnost silně ovlivnila i samotné nedělní utkání. Hráči se museli opakovaně rozcvičovat, znovu se nažhavit. A to nikdy není snadné. Důsledkem toho byl fakt, že jsme ve třetí minutě prohrávali 0:4. Toto nám však utkání neprohrálo. Karviná byla důraznější v obraně, kreativnější v útoku. Vyhrála zaslouženě.

O osudu prvního utkání se má rozhodnout ve čtvrtek 2. dubna. Troufnete si odhadnout, jak komise rozhodne?

Nebudu spekulovat. Z mého pohledu je to zcela jasné. Měly se házet sedmimetrové hody. Tak komise rozhodla a všechny zúčastněné strany vyrozuměla písemně. zatímco my jsme byli připraveni, Karviná na ně nenastoupila. K tomu není co dodat.

Bylo těžké se připravovat na sobotu na třetí zápas, když vlastně nikdo neví, jaký je stav série?

Přesně bych rád řekl, že jsme se připravovali na celý víkend, nikoliv jen na sobotu. My zkrátka uděláme všechno proto, abychom v Karviné uspěli. To co jsem ve druhém domácím utkání postrádal, byla u některých hráčů bojovnost. To se nesmí opakovat. Jestliže se v základní části hraje na sto procent, v play off musí hrát na stopadesát. A přesně v tomto duchu musíme v Karviné nastoupit. Přestože nevíme momentálně stav čtvrtfinále, tak či tak bude mít výhodu Karviná.

Jak odhadujete další vývoj série?

Jednou jsem někde četl, že „pokud tvůj plán selže, změň plán, ale nikdy neměň svůj cíl.“ A to přesně vystihuje naši situaci. Změníme plán, ale náš cíl zůstane stejný. Působil jsem i u mistrovského týmu ze sezóny 2011/12, a byť je ten letošní zcela odlišný co do jmen, vítězný duch v něm zůstal. Máme širší kádr než soupeř a věřím, že to také svoji roli sehraje. Jsem optimista, vidím sklenici poloplnou, nikoliv poloprázdnou (smích). Baníkovcům nic nedarujeme a oni to moc dobře vědí.

Více na: http://valassky.denik.cz/ostatni_region/rozstrel-byl-neregulerni-my-ted-menime-plan-cil-zustava-burcuje-ivo-tovarys-20150331.html