Deník: Rozhovor – Tomáš Říha

ROZHOVOR / Prokletí posledních dvou sezon budou chtít zlomit extraligoví házenkáři Zubří. Třebaže stejně jako letos vždy skončili druzí po základní části, semifinálové brány nepokořili. Pomoci v sérii na tři vítězství pokořit a vyřadit Frýdek-Místek bude chtít navrátilec a reprezentační specialista na obranu Tomáš Říha.

 

„Vzhledem k vývoji a naší výborné hře v základní části jsem ji moc chtěl vyhrát. Nestalo se tak, proto mým dalším osobním cílem udělat maximum, abychom získali titul. Mám hromadu druhých míst, už jich mám plné zuby. Titul mi ale chybí,“ přiznal 32letý dirigent zuberské defenzivy Tomáš Říha, který kromě zdraví cítí velké odhodlání.

„Až na Dořičáka jsme všichni fit a řádně nažhavení! Jsme schopni porazit kohokoliv, záleží jen, jaký budeme mít den.“

Série na tři vítězství startuje o víkendu (vždy od 18 hodin) v Zubří.

„Bereme jen dvě vítězství. Věřím, že bude plno, stejně jako, že sérii ukončíme v co nejkratším termínu,“ dodal Říha, majitel se Zubřím tří druhých míst a jednoho vítězství v Českém poháru.

Na úvod play-off vás čeká Frýdek-Místek. Měl jste jiné přání?

V závěru ze tří možných variant jsem moc nechtěl Nové Veselí, které vůbec neznám. Z osobního hlediska jsem si přál Jičín, kde hraje můj kamarád Jiří Vítek, to by pak byl souboj. (smích) Každopádně Frýdek-Místek je nejlepší varianta ze všech! Se Slezany hrajeme hodně přáteláků, daří se nám na ně. Snad nás ničím nepřekvapí a vše klapne v postup.

Jaký recept povede k úspěchu?
Hlavně hrát naši hru a nenechat si ji ovlivnit soupeřem. Hodně důležité bude také ubránit Petrovského, v posledním zápase se nám to dařilo. V neposlední řadě bude potřeba údernost naších spojek.

Už máte za sebou více než půl sezony v české extralize, dokážete ji porovnat s předešlým angažmá v Německu?
Je to hodně jiné. Tím, že chodím do práce, tak se té házené nemůžu tolik věnovat. Ale jsem tady doma. Většinu života jsem tady hrál, takže mám k tomu takový vztah, že to tady hraju víc srdcem a štve mě daleko víc, když prohrajeme.

A co úroveň ligy?
Přijde mi, že ta druhá německá liga se hraje víc takticky. Kombinace jsou přesnější, tady se někdy hraje i na náhodu. Je to tam i silovější, jsou tam rychlejší kluci, víc vypracovaní. Navíc je to profesionální liga. Je rozdíl trénovat osmkrát týdně a k tomu třikrát v posilovně, než takhle po večerech.

Co vám nejvíce chybí z Německa?
Chybí mi kamarádi samozřejmě. Já mám strašně rád Německo, takže i ta jejich kultura. Tady mám i méně času na své děti. Tam jsem s nimi mohl chodit na hřiště, mohl jsem se jim víc věnovat, teď na to bohužel není čas.

Měl jste v Německu nějaké oblíbené jídlo, které se vám teď nedostává?
Ani ne. Měl jsem rád třeba Coburgské Bratwurst, takové ty jejich bílé grilované párky. Ale jinak nic extra (úsměv).

A naopak, co vám chybělo v Německu?
Tady si člověk může zajít častěji na točené pivo, což tam moc nešlo. I frgály od babičky mi chyběly.

Po odchodu Řezníčka jste se měl stát novým lídrem týmu, jak vám vyhovuje tato pozice?
Tak já se soustředím hlavně na obranu, takže se snažím to spíš tam dirigovat. Pokouším se kluky trochu navést, aby pochopili třeba tu filozofii, co mě naučili ti nejlepší trenéři z Bundesligy, které jsem měl. Dát jim do toho nějaký systém, ať to funguje i s brankářem.

Jak jste spokojený se spoluprací s dalšími pivoty, se Šlachtou a se Zemanem?
Já si myslím, že to funguje dobře. Štěpán (Zeman, pozn. red.) byl chvíli zraněný, tak se nám tolik nedařilo, ale když jsme tam všichni tři, tak je to super.

Vy sám se v útoku takřka neobjevíte. Je to záměr?
Díky tomu, že hraji jen v obraně, tak mám dostatek sil, abych ji mohl dirigovat celý zápas. Peťa Šlachta se na začátku sezony uvedl v útoku skvěle a doteď dává góly. Štěpán když přijde, tak se mu taky daří. Takže si myslím, že takhle je to v pohodě.

Nemrzí vás, že nedáváte góly?
Vůbec ne. Myslím si, že už nejsem na jejich úrovni, tím, že několik let chodím do útoku jen občas. Vím, že oni jsou na tom líp, chtějí se prosazovat, chtějí hrát někde venku, tak ať hrají.

Jak si zvykáte na nový život, kdy vás živí práce a ne házená?
Pracuji v jedné firmě v Rožnově, která má mateřskou firmu ve Švýcarsku. Můžu denně komunikovat v němčině a strašně mě to baví. Jsem absolutně spokojený (úsměv).

Co reprezentace, čekal jste, že se do ní po sedmi letech vrátíte?
No byl jsem zapomenut, tam někde ve druhé lize (smích). Až když jsem začal hrát proti Danu Kubešovi, který trénuje taky druholigový tým, proti kterému jsme hráli a který jsme porazili, tak si mě všiml a dostal jsem opět pozvánku (smích). Jsem rád, že jsem si tam zase dva roky zahrál a teď už tam budou mít prostor mladší.

Plánujete se v Zubří usadit, nebo ještě vyhlížíte zahraničí?
To by musela přijít extrémně dobrá nabídka, a to si myslím, že už nepřijde (úsměv). Chci se tady usadit, postavit si dům a nechat věci, ať zajedou do těch správných kolejí.

Více ZDE

banner2

You may also like...