Deník: Říha: Občas se o poločase poštěkáme, ale to je dobře!

Zubří – Je základním stavebním kamenem obrany házenkářů Zubří a měl co dělat, aby domácí tvrz nepadla. Pivot Tomáš Říha byl po sobotní vydřené výhře proti Plzni (24:23) s defenzívou Robe spokojený, problém viděl jinde. „Neměli jsme odvahu v útoku, což se odrazilo na naší hře. Když jsme několikrát po sobě nedali gól, tak pak si ti hráči nevěřili ani v obraně,“ všiml si obranář Říha.

Proč se vám v první půli nepodařilo odskočit oslabenému soupeři?

Někteří hráči nevstoupili do utkání naplno, nebrali ho tak, jak měli. Chyběla nám v některých soubojích odvaha. Zdálo se mi, že v útoku stojíme, nebyla tam žádná kombinace. Nešli jsme do toho tak, jak do toho šli hráči Plzně.

Také po přestávce to byl boj. Souhlasíte?

Celkem brzo jsme to dotáhli, dobře se bránilo. Několikrát po sobě jsme získali v obraně balon, ale zase v útoku jsme nedokázali dát branku. Ve druhé půli jsme dali jen jedenáct gólů a to je prostě na domácí palubovce málo. Na to, že Plzeň přijela s nezkušeným týmem a neměla takovou sestavu jako vždycky, jsme mohli předvést daleko víc.

Nespoléhali jste se na to, že soupeři jednoduše dojdou síly?

Nevím jak ostatní, ale já jsem se na to nespoléhal. Chtěl jsem do nich jít, protože jsme v Plzni prohráli o deset branek. Byl jsem přichystaný jim to vrátit.

Vítězstvím jste se přiblížili nejvýhodnější pozici pro play-off. Je to váš cíl?

Možná je to cíl klubu. Můj cíl je jiný (úsměv).

Jaký?

Já bych chtěl vyhrát titul, stejně jako jsem si to přál minulý rok. Samozřejmě nejlíp by bylo, kdybychom po základní části skončili první. Potřebujeme teď vyhrát náš nejdůležitější zápas v Karviné, protože ten nás může dostat psychicky hodně nahoru. Bude to těžké utkání a pro nás i dobrý test, protože určitě na ni v play-off zase narazíme.

Myslíte?

To už je takový daný zákon, že to tak prostě dopadne (úsměv). Můžeme si alespoň očíhnout tu atmosféru, která tam je. Půlka týmu to ještě nezná.

Na závěr základní části máte těžký los. Je to výhoda před play-off nebo naopak?

Myslím si, že je to spíš výhoda. Budete to pro nás test, nejen Karviná, ale potom i ten domácí zápas s Lovosicemi. Tam bude zase důležité hrát takticky, protože oni hrají pořád to samé. Musíme se připravit na Motla a na styl jejich kombinací, který se liší od ostatních týmů v lize.

Zatím se vám daří ovládat vypjaté koncovky zápasů. Je to příslib pro play-off?

Může nám to jedině pomoct. Kdybychom teď vyhrávali o deset branek, tak by nám to tolik nedalo. Často se teď o poločasech mezi sebou i poštěkáme, ale to je jen dobře (úsměv).

(dj)