Deník: Pivot Zubří: V kabině jsme také měli souboj Zemana s Drahošem

ROZHOVOR / I přes ohromný úspěch při návratu domů na něj žádné slavobrány ani oslavy nečekaly. „Přijetí bylo krásné, ale nic slavnostního,“ směje se zuberský házenkář Štěpán Zeman, který přispěl k zisku senzačního 6. místa národního týmu na nedávno skončeném evropském šampionátu v Chorvatsku.

„Ale obrovskou podporu jsem po celou dobu cítil nejen na dálku, byli jsme ve spojení. Kromě toho, že rodina s tetičkami a strejdy společně sledovali naše zápasy u televize, dokonce osobně přijeli na duely se Španěly a Německem,“ poznamenal 20letý pivot, jenž na ME v 6 zápasech zaznamenal 5 střel a dal dva góly – Španělsku a Slovinsku. „Jsem maximálně spokojen, o podobném úspěchu jsem při odjezdu na tuto mou první velkou akci ani nedoufal. Byla to pohádka,“ rozplýval se po svém sobotním návratu domů Štěpán Zeman.

Stihl jste už vůbec vyrovnání nejlepšího českého výsledku na ME oslavit?
Střídmě. V pátek po posledním zápase s Chorvatskem jsme měli s vedením společnou večeři, lehkou oslavu. Už ale v sobotu v devět ráno jsme se vraceli, osobně domů do Zubří jsem se autem z Brna dostal až večer!

Na který zápas budete nejvíce vzpomínat?
Rozhodně na senzační výhru nad olympijskými vítězi Dány, která nás nastartovala a pomohla k postupu z velesilné skupiny. Tolik emocí a radosti jsem ještě nezažil, obrovský úspěch. Snad jen titul se Zubřím může tento okamžik překonat. (úsměv)

Jak jste spokojen se svými výkony?
Co se týče prostoru, tak maximálně! Jsem vůbec rád, že jsem mohl v Chorvatsku být. V útoku jsem mohl asi hrát trochu lépe, ale v obraně to nebylo špatné. Stále mám však na čem pracovat!

Čím vás šampionát obohatil?
Především zkušenostmi z těžkých zápasů. Ověřil jsem si, že se dá hrát s každým a porazit každého. Věřím, že s odstupem času mi tyto zkušenosti pomohou.

V národním výběru bylo hned šest odchovanců Zubří. Znali jste se předtím všichni osobně?
S Kubou Hrstkou a Čípem jsme se minuli. Ale v kabině jsme vůbec neřešili, kdo odkud je. Je fajn, že nás zde bylo tolik Zubřanů, ale bavili jsme se všichni stejně.

Musel jste si kvůli šampionátu brát dovolenou či se omluvit ve škole?
Protože studuji druhým rokem Vysokou školu báňskou v Ostravě, obešlo se vše bez oficiální omluvy. Ale nějaké ústupky bych potřeboval. Kvůli házenkářským povinnostem jsem nestihl udělat žádnou z pěti naplánovaných zkoušek v předtermínu a nyní jsou přede mnou poslední dva týdny. Snad budou profesoři shovívaví a vyjdou mi vstříc. Na šampionátu totiž bylo minimum času věnovat se něčemu jinému než házené.

Sobotní los pro postup na nadcházející MS 2019 vám přisoudil v přímém souboji Rusko. Je to těžký soupeř?
Jeden z nejtěžších! Z druhého koše jsme si totiž nepřáli právě je a Maďarsko. I přese všechno jsme si ale dokázali, že se nemusíme nikoho bát, rozhodně naše šance na postup je velká! Navíc, když úspěšný kádr zůstane pohromadě.

Jak bude složité nyní přepnout na klubový režim?
Rozhodně jednodušší než opačně. Vše bude v pohodě, tréninkový plán mám nastudovaný. Poprvé jsem se zapojil k týmu v pondělí odpoledne.

Už vám pokladník zuberské kabiny spočítal, kolik vás reprezentační úspěch bude stát?
(smích) Ještě ne, ale snad bude na mě hodný. Něčím asi přispět budu muset, kluci mě na dálku hodně podporovali, fandili.

I v Zubří je to skvěle rozehrané, jste o skóre druzí. Dosáhnete na čtvrtý titul?
To by byl sen! Rozhodně se popereme o přední příčky, chceme opět minimálně medaili, cítím, že na to máme. Uvidíme, i v házené je míč kulatý.

Vy si pamatujete poslední titul Zubří z roku 2012?
Ano, ale to jsem byl ještě starší žák, takže tehdy jsem byl v hledišti fanouškem. Bylo by nádherné poznat tento pocit i z role na palubovce.

Na úvod druhé části sezony jedete o víkendu do Strakonic. Jak to bude těžké?
Rozhodně jedeme vyhrát a doufám, že to bude co nejméně těžké. Pokud předvedeme náš výkon, kvalita by se měla prosadit. Věřím, že nám reprezentační přestávka neuškodila a už s návratem do naší zuberské haly půjde naše forma a výkonnost nahoru. Příští středu bychom měli poprvé ve zrekonstruované hale trénovat.

V prezidentských volbách opět zvítězil váš jmenovec. Stihl jste vůbec dát někomu svůj hlas?
Bohužel nikdo z týmu nebyl ani u jednoho kola voleb, museli bychom na konzulát do Záhřebu. Ale jak už jsme zvyklí, kluci si mě trochu dobírali. Protože v kabině se Zdráhalovi přezdívá Drahoš, i toto téma přišlo občas na přetřes a měli jsme souboj Zemana s Drahošem. (smích) Osobně nevím, koho bych za normálních okolností volil, neviděl jsem debaty, neměl jsem čas kandidáty studovat.

Autor: Martin Břenek
Zdroj: https://valassky.denik.cz/ostatni_region/pivot-zubri-v-kabine-jsme-take-meli-souboj-zemana-s-drahosem-20180129.html