Deník: Jurkův pohádkový příběh: z druhé ligy až na MS do Kataru

Zubří – Užít si co možná nejlépe právě probíhající mistrovství světa v Kataru a potom konečně rozseknout nejasnosti kolem svého případného dalšího angažmá ve francouzském týmu St. Raphael. Takové jsou nejbližší plány házenkáře Miroslava Jurky, 27letého odchovance Zubří.

Miroslav Jurka zažil v posledních šesti letech obrovský výkonnostní i kariérní vzestup. Je to až skoro pohádkový příběh. Ze druhé ligy (třetí nejvyšší soutěž), kde až do roku 2008 válel za Lesanu Zubří, postupně pokračoval do extraligových Gumáren Zubří, odtud pak šel v lednu 2013 na půl roku do slovenského Hlohovce. A pak už přišlo angažmá snů v nejvyšší francouzské soutěži v jihofrancouzském St. Raphael, kde má momentálně za sebou půldruhého roku z dvouleté smlouvy.

Francouzská spokojenost ve městě důchodců

Momentálně se jedná o případné další spolupráci a Miroslav Jurka se podle všeho dozví bližší informace až po skončení mistrovství světa. Původně to mělo být jasné už na začátku ledna, ale nakonec se rozhodnutí posouvá údajně až na konec ledna. „Pro mě ale platí stále to samé, v St. Raphaelu bych určitě chtěl i nadále pokračovat. Jsem tam spokojený, všechno mi tam vyhovuje,“ má jasno Miroslav Jurka. Za rok a půl strávený na azurovém pobřeží si Jurka vybudoval solidní pozici v týmu.

„Začátky byly samozřejmě těžké, ale rychle jsem si zvykl. V klubu jsem opravdu spokojený. V letošní sezoně se na pravém křídle pravidelně střídáme s jedním Francouzem a minuty máme rozděleny tak napůl,“ říká 27letý házenkář, jenž do světa velké házené nakoukl v extraligovém Zubří. Francouzskému týmu se zatím v této sezoně daří dobře. „Momentálně jsme v tabulce na třetím místě, což je vlastně nad plán. Klub vyhlásil, že chce být do pátého místa, aby mohl hrát evropské poháry. Tak věřím, že tohle splníme a bude v klubu spokojenost i nadále,“ přeje si Jurka.

Kromě sportovní stránky je levoruký šutér velmi spokojen i po dalších stránkách a na jihu Francie se mu hodně líbí. „Život na jihu Francie je naprosto v pohodě a hodně mi to sedí. V létě je St. Raphael živéměsto plné turistů, v zimě se to zase zklidní a je to spíše město důchodců, Je to fakt v pohodě,“ směje se Miroslav Jurka, jenž měl hlavně v úvodu svého angažmá těžké časy s francouzštinou.

„Je to dost těžký jazyk. Já jsem tam šel s němčinou, která tam byla celkem na nic. Tak jsem musel postupně makat na francouzštině. Teď už to po roce a půl celkem jde. Ohledně házenkářských věcí rozumím všechno a i normálně se to zlepšuje, ale že bych si přelouskal třeba nějakou politiku v časopise, to zase ne,“ usmívá se zuberský odchovanec, jenž je ve Francii i se svou přítelkyní, také házenkářkou Helenou Štěrbovou. Bývalá hráčka Zlína hraje momentálně za druholigový tým Cannes.

„Bydlíme spolu a jsme tady spokojení. Snažíme se co nejvíce cestovat a setkávat se s Čechy, kteří tam jsou. Naopak zase jindy navštěvují naši známí nás, pořád je co dělat,“ popisuje život na azurovém pobřeží Miroslav Jurka. Z jeho slov je zřetelné, že pokud to bude jen trochu možné, bude v St. Raphael rád pokračovat. „Je tu dobré zázemí, hala pro necelé tři tisíce lidí, která bývá na zápasy skoro plná a hlavně je tady super trenér. Každý trénink je úplně jiný a pořád je to zajímavé a pestré. Rád tady budu pokračovat,“ má jasno Miroslav Jurka.

První světový šampionát

Na mistrovství Evropy už si Miroslav Jurka zahrál, bylo to před dvěmalety v Dánsku, kde skončilo Česko patnácté. Nyní se mu však naskytla obrovská šance poprvé si vyzkoušet i mistrovství světa, které se právě v těchto dnech hraje v exotickém a miliardářském Kataru. „Už jsem měl v průběhu sezony indicie, že bych se mohl na mistrovství světa dostat a jsem moc rád, že se mi to nakonec podařilo. Je to obrovská šance zahrát si proti nejlepším družstvům světa,“ říká Miroslav Jurka, kterého těší také fakt, že se hraje právě v Kataru. „Je to hodně exotická země, kam se člověk jen tak asi nedostane. Musím si to všechno maximálně užít, bude to hodně speciální zážitek,“ plánuje si levoruký střelec.

Zuberská stopa na MS v Kataru

Zubří – Výrazná zuberská házenkářská stopa je v českém reprezentačním týmu na právě probíhajícím světovém šampionátu v Kataru. Ve výběru trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše jsou hned tři hráči, kteří ještě v nedávné minulosti působili v Zubří.

Česká reprezentace se dostala na mistrovství světa po dlouhých osmi letech a u návratu nároďáku mezi nejlepší týmy planety nebudou chybět ani tři bývalí Zubřané – křídelník Miroslav Jurka (27 let, momentálně tým St. Raphael, Francie), spojka Michal Kasal (20 let, Pivovarna Laško Celje, Slovinsko) a křídelník Jakub Hrstka (24 let, Tatran Prešov, Slovensko).

Nejvíce zkušeností s reprezentací má Jakub Hrstka, jenž odehrál 47 utkání a dal v nich 135 gólů. Miroslav Jurka má na svém kontě 36 zápasů (72 branek), benjamínkem týmu je mladičký talent Michal Kasal, jenž zatím odehrál v mužské reprezentaci šestnáct duelů a dal v nich jedenáct branek.

Autor: Marek Havran