Deník: Cílem klubu je vychovat z hráčů reprezentanty, říká trenér zuberské mládeže Jiří Mika

ROZHOVOR / Jen těžko byste v zuberském házenkářském klubu hledali člověka, kterému prošlo pod rukama více hráčů, než je Jiří Mika. Zuberský trenér, který byl u všech tří mistrovských titulů mužů, se už dlouhá léta věnuje i mládeži.

„Každá práce má své plusy a mínusy. Mě více vyhovuje právě trénování mládeže,“ říká trenér Mika, který nyní mimo jiné působí jako hlavní kouč úspěšných starších dorostenců. Mladí házenkáři získali nejen mistrovský titul, ale opanovali i Česko-Slovenský pohár. „Sešla se zde generace výborných hráčů, kteří měli i dobrý kolektiv. Za ty roky je to asi druhý mančaft, který mi tak trochu více přirostl k srdci,“ dodal s úsměvem Mika.

Dokážete nyní poznat, jestli jsou mezi nimi talenti typu Hrstka, Řezníček nebo Kašpárek?

Určitě tam ty typy jsou, které když budou mít štěstí, tak se dokážou prosadit. Je to tým, který neměl vyložené outsidery, což byla další jeho přednost. Mohli jsme klidně hráče prostřídat, ale tempo zápasu jsme udrželi, což byla velká výhoda oproti týmům, které nemají tak vyrovnanou lavičku.

Co je pro hráče, kteří přestupují k mužům, nyní nejdůležitější?
Musí být trpěliví a mít i trochu štěstí, aby na tom jejich postě byla v týmu trošku mezera. Samozřejmě musí mít i důvěru trenéra, protože pokud je on nebude chtít, tak to budou mít strašně těžké. Nejsou to hráči typu KubyHrstky, který byl v šestnácti letech nejlepším střelcem družstva, nebo ta jeho generace ročníku 1988 až 1990. To byli výjimeční hráči, kteří v sedmnácti osmnácti letech hráli ligu, a to nejen tak, že tam seděli na lavičce.

Čím to, že je Zubří s mládeží tak úspěšná?
Důležitá je dlouhodobá spolupráce se základní školou. Do třetí třídy jsou kroužky házené, potom jsou sportovní třídy až do devítky. Od šesté třídy je navíc předmět házená, tři hodiny tělesné výchovy plus další dvě sportovní se zaměřením na házenou. Základ úspěchů je tedy v práci ve škole. Nejlepší hráči pak přechází do Tréninkového centra mládeže (TCM), kde jsou doplňováni těmi největšími talenty z okolí. Cílem klubu je vychovat z nich reprezentanty.

Jaké výhody přináší takové centrum?
Velké. Nás klub si musí své hráče vychovávat, protože na to, aby si je kupoval, nemá finance. Tři roky jsme TCM neměli, ale i přesto klub ve spolupráci s městem vytvořil takové podmínky pro práci s mládeží, že ten systém byl zachovaný i bez finanční podpory svazu. Ti hráči pak u nás trénují a hrají, ale zároveň nastupují i za své mateřské kluby.

Setkal jste se někdy s tím, že kluby své hráče nechtěli do takovýchto center pustit?
V minulosti několikrát. V posledních letech to ale většina klubů chápe a umožňuje svým hráčům u nás trénovat. Ne všichni najdou uplatnění u našich mužů a pak se tedy vracejí zpět do svých mateřských týmů. Většina klubů pochopila, že tím pomáhají české házené a zároveň i sobě, když se k nim pak ti hráči vracejí vytrénovaní. Je tady dlouhodobě široký kádr trenérů s nejvyšší licencí. Často to jsou i bývalí ligoví hráči, kteří těm dětem mají co dát.

Co ještě kromě těchto center může české házené pomoci?
Nejlepší by bylo, kdyby tu vznikla nějaká akademie, která by ty podmínky ještě více zlepšila. Třeba tím, že by hráči mohli jezdit na stáže do zahraničí, kde by měli možnost srovnání. Plus konfrontace se zahraničními týmy. O to se v nějaké podobě snažíme, ale je to náročné. Velkou část nákladů pak musí například uhradit rodiče, což není leckdy jednoduché.

Nemrzí vás, že ti nejlepší odchovaní hráči pravidelně odchází do zahraničí?
Mrzí mě to, ale na druhou stranu jim to strašně přeju. Pro nás je určitě výborná vizitka, že v reprezentačním kádru máme neustále tři čtyři odchovance, kteří tam jsou platní. Je to správné, že odchází. Tak jak my v uvozovkách bereme ty hráče z menších klubů, tak ty evropské družstva pak berou od nás. Jen vždycky doufám, že ti hráči, kteří budou třeba ve třiceti končit tam venku, tak že se tady vrátí. Podobně jako Malina nebo Řezníček, aby tady tu kariéru ukončili a vrátili tak trochu klubu to, co jim dal.

Co by pomohlo rozvoji zuberské mládežnické házené?
Určitě by se nám hodila větší podpora místních firem. Málokdo si uvědomuje, že pokud děti nebudou sportovat, tak národ degeneruje. Myslím si, že házená je atraktivní sport, který má navíc v regionu dlouholetou tradici a je škoda, že se některé firmy zdráhají jakkoliv přispět.
Zdroj: http://valassky.denik.cz/ostatni_region/cilem-klubu-je-vychovat-z-hracu-reprezentanty-rika-trener-zuberske-mladeze-jiri-mika-20170603.html

Autor: David  Janošek