Chceme vyhrát a kvalifikovat se na Mistrovství Evropy, říká reprezentant Jurka

České házenkářské reprezentanty čeká v posledním dubnovém týdnu nelehký úkol – tři kvalifikační utkání o účast na Mistrovství Evropy 2022. Ve středu 28. dubna se hráči utkají s Ukrajinou, poté odletí na Faerské ostrovy, které v březnu doma porazili. Celou sérii zakončí třetím stěžejním utkáním v neděli 2. května v Brně, kde se v odvetě setkají s ukrajinským výběrem. Co od náročného programu očekává zkušený křídelník Miroslav Jurka, se dozvíte v rozhovoru.

Jak se těšíš na kvalifikační utkání s reprezentací?

Samozřejmě se těším moc. Pro mě je čest reprezentovat a za každou pozvánku do národního týmu jsem hrozně rád. Teď nás čekají tři velmi důležitá utkání a já doufám, že se nám podaří na Mistrovství Evropy kvalifikovat.

V Zubří prožíváte poměrně náročný konec sezóny. Odehráli jste utkání Evropského poháru, náročnou čtvrtfinálovou sérii s Karvinou a teď ještě bojujete o 5. místo…

Po sérii s Karvinou jsem byl trochu zklamaný, protože nám Baník dal čuchnout k výhře a na poslední zápas jsme si věřili. Bohužel jsme nepředvedli dobrý výkon. Tak nějak to ve mně pořád je a myslím, že to bylo vidět i teď v zápase proti Frýdku, který jsme neodehráli dobře, obzvláště pak v obraně. Je to náročné se vyhecovat. Postupně se s tím snažím vyrovnat a z Frýdku si už chceme odvézt výhru.

Ani teď s reprezentací to ale nebude snadné. Čekají vás Faerské ostrovy a dvojzápas s Ukrajinou. Co říkáš na soupeře?

S Ukrajinou jsme se v rámci kvalifikace ještě nesetkali, ale viděli jsme jejich střet s Faerskými ostrovy a určitě nás nečeká nic lehkého. Otázkou také je, kdo všechno se na reprezentačním srazu ukáže, protože jsem slyšel, že například kluky z Německa nechtějí z jejich působišť kvůli rozehrané soutěži pustit, někteří jsou zranění, takže kolik nás nakonec bude, se uvidí až v neděli. Určitě do toho ale jdeme s tím, že chceme postoupit a kvalifikovat se.

Trenér Trtík vyjádřil obavy z toho, že ukrajinské město Záporoží, kde se utkání odehraje, je poměrně blízko konfliktní oblasti s Ruskem. Jak to vnímáš ty?

Nad tímhle jsem se po pravdě ani moc nezamýšlel. My na Ukrajině stejně moc dlouho nepobudeme. Jedeme tam odehrát jedno utkání a hned zase mizíme pryč.

Program je poměrně našlapaný. 28. dubna hrajete na Ukrajině a už o dva dny později zhruba o 3000 km dál máte nastoupit proti Faerským ostrovům.

Je pravda, že cestování bude dlouhé. Z Ukrajiny navíc nepoletíme přímo na Faerské ostrovy, ale budeme mezipřistávat v Praze, čímž se to ještě protáhne. Na druhou stranu máme v realizačním týmu šikovné maséry, takže věřím, že ti udělají všechno proto, abychom měli co největší pohodlí. Takhle náročné to mají všechny týmy, ne jenom my. Nemyslím si, že by to nějak výrazně mohlo ovlivnit náš výkon. Rozhodně bychom se na to nevymlouvali.

Jaká jsou tvá očekávání od kvalifikačních utkání?

Čekají nás tří těžké souboje o postup. Myslím ale, že i dřívější střetnutí s favorizovaným Ruskem byla vyrovnaná a po herní stránce vydařená. Jak už jsem říkal, v současné době hodně záleží na tom, kdo na reprezentační sraz dorazí, kolik nás bude… My musíme vyhrát zápas na Ukrajině, a poté nejlépe i ten doma, který bude stěžejní. Tím už bychom se kvalifikovali. Určitě do toho ale jdeme s tím, že chceme zvítězit ve všech třech utkáních.

Autorka: Kamila Krupová