Cesta ZŠ Zubří sportovní ligou v házené!

Žáci ZŠ Zubří se zúčastnili ve dnech 19. – 20. dubna republikového finále Sportovní ligy základních škol v házené. Hostitelem nám byla ZŠ Pionýrů Frýdek-Místek.

     Cesta na závěrečný boj o pohár ministra školství pro nás začala kvalifikací v Olomouci. Zde jsme se úspěšně utkali s družstvy z Moravskoslezského kraje, reprezentovaného základní školou z Kopřivnice, a z Olomouckého kraje, který zastupovalo místní gymnázium. Obě tato utkání jsme úspěšně zvládli a díky přesvědčivým výsledkům postoupili.

     Ve finálovém turnaji nás los poslal do skupiny s domácím družstvem ZŠ Pionýrů, Frýdek-Místek, a ZŠ Dobiášova, Liberec. Úvodní utkání, které otevřelo celý turnaj, jsme odehráli právě s domácími. Po vyrovnaném průběhu, kdy se skóre na ukazateli přelévalo z jedné strany na druhou, jsme se nakonec mohli radovat z vítězství o jedinou branku. Velice dramatický zápas plný zvratů nastavil turnajovou laťku opravdu vysoko. Ještě ten den jsme odehráli i své druhé utkání ve skupině. Libereckou školu jsme porazili bez větších potíží a už jsme mohli vyhlížet semifinálového soupeře z druhé skupiny. Tím pro nás byla ZŠ Újezd u Brna, která se umístila na druhém místě za ZŠ Jakuba Arbesa, Most. Druhou semifinálovou dvojici tedy tvořily školy z Frýdku a z Mostu.

     Druhý den pro nás začínal již velice brzy, neboť jsme hráli časně ráno. Jak se ukázalo, s náročným programem jsme se vypořádali o poznání lépe než soupeř z Újezdu a jednoznačně postoupili do finále celého turnaje.

     Očekávané finále, konané před televizními kamerami České televize, slibovalo krásný sportovní zážitek, protože soupeřem nám byla opět domácí ZŠ z Frýdku-Místku. Již po úvodním hvizdu rozhodčího bylo vidět, že kluci obou týmů do toho půjdou naplno a těch čtyřicet minut hrací doby bude velice náročných. Po takřka totožném průběhu jako v úvodním utkání přišla strhující koncovka. Nejprve jsme v oslabení dokázali překlopit vedení na svou stranu a soupeři tak zbývalo posledních pár vteřin na vyrovnání. Frýdek využil oddechový čas k naplánování poslední akce. Když to už vypadalo, že se nám podaří ubránit, míč se ocitl u hráče na křídle, který technickou střelou překonal našeho brankáře – a už jsme neměli čas zareagovat. Rozhodnout tak musely sedmimetrové hody. I v těch jsme začali lépe a hned první pokus brankář Jakub Cibulec dokázal zneškodnit. Bohužel naše dva neproměněné pokusy proti jednomu soupeřovu znamenaly, že se musíme spokojit s druhým místem.

     Po prohraném finále pro nás nebylo lehké radovat se z poháru, medailí a především krásného výsledku. Až po odeznění emocí si můžeme říci, že druhé místo v České republice ve školní házené je obrovský úspěch. Tento úspěch byl umocněn zařazením dvou našich hráčů do all-star teamu sportovní ligy – Tomáše Randýska (levá spojka) a Jonáše Jurajdy (pivot).

     Sportovní ligu v házené základních škol jsme si pořádně užili. Kluci poprvé mohli nastoupit v živém vysílání televizního přenosu, byli probíráni komentátory a někteří zkusili odpovídat na zvídavé otázky přímo před kamerou. Tím, že tento nezapomenutelný okamžik s nimi mohla sdílet celá republika, i tím, že ve finále to byl opravdu boj, získali kluci velice cenné zkušenosti, které mohou zužitkovat v dalších sportovních kláních. Již nyní vyhlížíme příští rok, kdy budeme chtít zopakovat tento úžasný výsledek s možná ještě o stupínek šťastnějším koncem.

     Stříbrné medaile získali:

brankáři: Jakub Cibulec, Tomáš Rybiář,

hráči: Tomáš Skýpala, Štěpán Vlk, Martin Adam, Jiří Zeman, Tomáš Randýsek, Štěpán Fiala, Petr Kavka, Jakub Hanskut, Ondřej Krupa, Tomáš Kyryljuk, Jonáš Jurajda, Štěpán Janošek.

 

Matěj Šustáček, ZŠ Zubří

banner2

You may also like...