Česká premiéra: v Zubří měli kemp mladí brankáři házené

Zubří – Vůbec první házenkářský brankářský kemp v České republice se uskutečnil minulý týden na Valašsku. A samozřejmě kde jinde, než v házenkářské baště v Zubří. Právě v tamní sportovní hale a v jejím okolí zhruba třicítka mladých brankářů a také brankářek z Česka a Slovenska absolvovala šestidenní kemp, který probíhal pod patronací trenérů a také dvou bývalých brankářů Jiřího Miky a Aleše Kořínka.

„Věděli jsme, že o takovouto věc bude mezi mladými gólmany zájem, a tak jsme se do toho s Alešem Kořínkem pustili. Musím uznat, že mě do toho Aleš trochu popostrčil, byl v tom asi aktivnější,“ smál se jeden ze dvou hlavních protagonistů a tvůrců kempu Jiří Mika, sám bývalý excelentní gólman a házenkářský kouč.

Snímek obrazovky 2013-08-13 v 22.53.17

Na Valašsko se sjela asi třicítka mladých gólmanů a gólmanek ve věku od 12 do 17 let, pětice z nich byla z domácího Zubří. „Někteří účastníci kurzu jsou v mládežnických reprezentačních výběrech, jiní jsou zase úplně na začátku. Proto jsme se snažili udělat program, který byl zajímavý a přínosný pro všechny výkonnostní kategorie,“ konstatoval Jiří Mika. Celých šest dní lektoři Mika s Kořínkem však do dětí nehustili jen brankářská cvičení, bylo toho samozřejmě mnohem více. „Kromě brankářských cvičení jsme se snažili do kempu zakomponovat také další sportovní doplňkové aktivity, jako například trampolíny nebo stolní tenis. Hlavní důraz jsme kladli na obratnost, rychlost, postřeh. Prostě aby všichni byli lepšími brankáři,“ vysvětlil hlavní motto celého kempu Jiří Mika.

Na kempu pomáhali také někteří hráči zuberského extraligového áčka. „S některými věcmi nám pomohl například gólman Tomáš Janků a také mladí kluboví trenéři Matěj Mizera s Josefem Malinou. Účastníci kurzu bydleli na internátu, stravovali jsme se na hale v Zubří. Všem těm, kteří nám pomáhali, patří velký dík,“ podotkl Mika, jenž loni v květnu dovedl zuberské áčko po patnácti letech k titulu a od té doby pracuje v klubu s mládeží a dělá sportovního ředitele klubu.

Velmi zajímavá akce přišla v předposlední den šestidenního kempu. V rámci kempu se děti mohly potkat také s českým reprezentantem Davidem Juříčkem, jenž je mnohanásobný nejlepší házenkář republiky a v roce 2005 na MS byl vyhlášen nejlepším pivotem celého šampionátu. „Děti s ním měly takovou menší besedu a všichni si mohli s touto velkou osobností české házené povykládat nejen o házené. Myslím, že se to všem líbilo,“ dodal Jiří Mika.

autor: Marek Havran