Bývalí spoluhráči a kamarádi z Coburgu se nyní potkají, jen když proti sobě nastoupí v extraligovém mači

09.03.2017, Milan Novotný

V předchozích třech sezonách byli nerozluční parťáci. Nedali bez sebe ránu, ale nyní nastupují proti sobě, a vzhledem k závazkům se nemohou vídat jako dřív. Jejich přátelství to ovšem nepoznamenalo. Víte, o kom je řeč?

Tomáš Říha a Jiří Vítek spolu válčili tři roky v barvách německého Coburgu. Pomohli klub pozvednout z třetí bundesligy do druhé, a když s týmem loni na jaře vybojovali postup mezi absolutní elitu, nezbylo pro ně v kádru místo. „Končily nám smlouvy. Rádi bychom pokračovali, ale neprodloužili nám je. Byl to trochu hořký konec, ale špatní jsme z toho nebyli“ podotkl za sebe prvně jmenovaný.

Od podzimu tak oba hrají ve svých mateřských klubech – Vítek v Jičíně a Říha v Zubří. Jestliže v Německu spolu se svými rodinami trávili většinu času, od začátku extraligové sezony se viděli jen dvakrát při vzájemných měřeních obou klubů. Tak tomu bylo i minulou sobotu, kdy Zubří doma Jičín porazilo 30:25.

„S Tomášem jsme kámoši. Před zápasem proběhla nějaká komunikace, ale bavili jsme se hlavně o rodinách, a jak zvládáme život v Česku. Během utkání pak došlo i na nějaké to hecování. Tomáš se mě snažil pohlídat v obraně a já se mu naopak nějakým způsobem vyhnout. Když bylo střetnutí za námi, znovu jsme zašli na kus řeči,“ líčil extraligové setkání devětatřicetiletý Jiří Vítek.

Po skončení německého angažmá vedly jeho kroky pochopitelně do Jičína. „Bydlím a pracuji v Hradci Králové, ale do Jičína, kde jsem před dvaceti roky s velkou házenou začínal, dojíždím,“ povídala pravá spojka HBC Ronal Jičín, která strávila šestnáct let v cizině. „Dlouho jsem hrával ve Francii a pak šel ještě do Německa.“

Obě české rodiny bydlely v Coburgu blízko od sebe a rychle se sblížily. „Trávili jsme pohromadě všechen volný čas, slavili výročí a naše manželky spolu chodily každé dopoledne do integračního kurzu. Sice je mezi námi nějaký věkový rozdíl, ale nebylo to znát. Jen jejich děti byli o něco starší než naše,“ vyprávěla dvaatřicetiletá opora obrany Robe Zubří a reprezentace.

Zatímco při zahraničním angažmá měli oba hráči profesionální statut, v Česku si museli najít zaměstnání. „Momentálně žijeme v Rožnově pod Radhoštěm a máme to k sobě přes dvě stě kilometrů. Není to sice zase tak moc, ale kvůli pracovním a klubovým povinnostem se nám ještě nepovedlo uskutečnit ani jednu rodinnou návštěvu. Viděli jsme se, jen když došlo na vzájemná utkání. Nejspíš se všichni sejdeme až po sezoně,“ přemítal Tomáš Říha.

Zubří hraje v extralize na špičce, Jičín boje o účast v play-off. „Máme o něco silnější tým a dvakrát jsme je porazili. Naše vzájemné zápasy nějak speciálně neprožíváme. Spíš máme společně radost, že se při nich můžeme po dlouhé době setkat a popovídat si,“ dodal.

zdroj: extraligahazene.cz

banner2

You may also like...