Barcelona mladého házenkáře Kasala očarovala. Potkává tam i Messiho

V květnu bude skládat na Střední škole informatiky, elektrotechniky a řemesel v Rožnově pod Radhoštěm maturitu. Ještě těžší zkouška však čeká talentovaného házenkáře Michala Kasala po letních prázdninách. Po první sezoně v rezervě FC Barcelona by měl dostat bývalý hráč Gumáren Zubří šanci v prvním týmu.

„Zrovna před týdnem mi to volal můj manažer, který se o mně bavil s trenérem áčka,“ povídal Kasal minulý týden mezi kvalifikačními zápasy s Německem. „Říkal, že je se mnou spokojený a že jsem udělal obrovský pokrok a že bych mohl příští sezonu hrát za béčko i áčko.“

PAR4496fe_kasal

Také na sobě cítíte zlepšení?

Na srazu mi to říkal i brankář Petržala. Šel jsem nahoru rychlostně i silově. Uvědomuji si spoustu věcí, o kterých jsem předtím nevěděl. Hlavně herní myšlení. Vím, jak si naběhnout.

Jaká je úroveň soutěže, kterou hrajete s béčkem?

Je podobná jako česká extraliga, možná o trochu lepší. Rozhodně je stylovější, rychlejší. V našem týmu máme čtyři hráče od 25 do 28 let, v mém věku jsme tři.

A daří se vám?

V půlce sezony odešel kapitán a od té doby jsem mezi třemi hráči, co dávají pět až sedm branek. Patřím k oporám.

Sleduje vás trenér áčka?

Nedávno se stal také manažerem klubu, takže má na starosti i shánění hráčů a chodí na každé domácí zápasy. Venkovní se natáčejí na video a pak je vidí.

Trénujete i s áčkem?

Na začátku týdne chodím s rezervou, ve druhé půlce s prvním mužstvem. Je to něco jiného. Jsou tam samí světoví hráči, mám před nimi respekt. Mám se od nich co učit. Všichni se mi ale snaží poradit. Jsou kamarádští.

Který spoluhráč na vás udělal největší dojem?

Mým vzorem byl Filip Jícha. V Barceloně na mém postu ale nastupuje Rutenka. Takže on. Trenér naznačoval, že právě místo něho bych mohl občas nastupovat ve španělské lize, aby si odpočinul na Ligu mistrů.

Co říkáte na španělskou Asobal ligu? Prý šla dolů.

Bundesliga to sice není, ale je to kvalitní soutěž. Čtyři týmy jsou špičkové, za nimi je mezera, protože nejsou peníze. Spousta hráčů kvůli tomu odešla, třeba i do nižších německých soutěží.

Jakou pozici má házená v hierarchii FC Barcelona?

Na prvním místě je jasně fotbal. Pak basketbal a za ním my. Většinou všichni vědí, jak na tom jsme.

Navštěvujete jiné sporty?

Docela pravidelně fotbal. Dostali jsme permanentky. Naposledy jsem viděl Ligu mistrů proti AC Milán. Atmosféra na stadionu je vždycky parádní.

Messiho potkáváte často?

Bydlím v tréninkovém centru, kde trénují také fotbalisté. Občas ho vidím na parkovišti, kde jsou kolem něho malí kluci, aby se s ním vyfotili. Kluci z áčka se s fotbalisty znají ze společných akcích, já ale ještě ne.

Jak se vám žije v Barceloně?

Je to pro mě absolutně vyhovující život. Líbí se mi tam hodně. Krásné počasí. Proti Česku je ve Španělsku větší pohoda. Na nic se nespěchá a platí to i pro házenou. Hráli jsme na vytaženou obranu a moc se mi na ni nedařilo. Byl jsem z toho po zápase špatný a trenér to poznal. Říkal mi, abych si z toho nic nedělal.

Bez přestupu do Barcelony byste se v devatenácti do reprezentace asi nedostal, že?

Z pozvánky jsem byl nadšený. Plakáty Jíchy jsem si nedávno lepil na stěnu a teď jsem ho poznal zblízka.

Zdroj: http://sport.idnes.cz/michal-kasal-hazena-barcelona-postup-do-acka-reprezentace-rozhovor-1fa-/hazena.aspx?c=A130411_1915567_hazena_ten

banner2