Totální rozklad: Zubří odevzdalo Plzni vyhraný zápas

Zubří – Skvělý začátek a euforie, vedení až o osm branek, v poločase vše otevřené a znovu se začínalo od začátku. Ve druhé půli pak obrovský kolaps, totální rozklad družstva a drtivá porážka. Takový byl pro házenkáře Gumáren Zubří sobotní zápas 6. kola extraligy proti Plzni. Třebaže Valaši v průběhu první půle vedli 8:1 a 11:3, zápas ještě o deset branek prohráli a poprvé v sezoně tak padli doma. Zubří – Plzeň 21:31 (14:13) Domácí chtěli dát zapomenout na blamáž ve Zlíně z předchozího kola a vlétli do utkání jako uragán. Po čtvrthodině hry vedli 8:1 a po dvaceti minutách dokonce 11:3. Zubří fungovalo úplně všechno, tým držel dravými průniky a skvělou střelbou Lukáš Václav, jenže to nevydrželo věčně. Plzni pak patřily zbylé minuty do poločasu, ve kterých se až neskutečně rychle podařilo Západočechům vrátit do zápasu a srovnat na 13:13.

„Dokud hrál Lukáš Václav dobře v útoku, šlo to i všem kolem něj. Jenže s postupem času šla křivka výkonu celého týmu až příliš dolů,“ hledal příčiny počínajícího kolapsu trenér zuberského týmu Miroslav Ćelić. A to ještě zdaleka nebyl všemu konec. Zubřané sice ještě těsně před poločasem dali gól na 14:13, a mohli jít tedy do kabin alespoň s malou psychologickou výhodou. Jenže jak se hned po chvíli druhé půle ukázalo, byla jen jejich Labutí píseň. Hned zkraje druhé půle to byli naopak Plzeňští, kteří čtyřmi góly zcela otočili vývoj utkání a definitivně otřesené domácí srazili pěti brankami v řadě, po kterých to v 47. minutě najednou bylo 18:24.

Od tohoto momentu to byla jedna velká agónie a obrovské trápení Zubří. Domácí sice stále dřeli, v obraně vybojovali spoustu míčů, jenže ty si pak házeli jako psovi – v takových případech končily „nahrávky“ rovnou v autu, nebo když se přihrávka zrovna povedla, tak nedávali ani ty nejvyloženější šance včetně sedmiček. Takového luxusu pochopitelně Plzeň s velkým povděkem využila a zcela suverénně si dokráčela pro desetibrankové vítězství. „Měli jsme přímo katastrofální start. Do stavu 11:3 jsme asi vůbec nebyli na hřišti, ale někde na cestě v autobuse. Od 20. minuty jsme začali více bojovat, díky tomu jsme se dostali z nejhoršího ven. Ještě jsme udělali i solidní poločas. Pak jsme si řekli, že se nemůžeme pořád za něco schovávat a že na to musíme vlítnout. Potenciál máme a nemůžeme hrát pořád s nějakou zataženou brzdou. A podařilo se nám to.

Díky zlepšené obraně v čele s Motlíkem jsme dokázali běhat do brejků a dávat góly. To nám v posledních zápasech chybělo. Dnes jsme v dobré obrany vytěžili maximum a proto jsme to zvládli,“ hodnotil zápas velmi spokojený plzeňský asistent trenéra Jiří Hynek. V táboře Zubří a vlastně v celé hale byla po drtivé porážce velmi ponurá nálada. Zápasů, ve kterých vedete o osm a ještě „stihnete“ prohrát o deset, totiž mnoho nebývá. „První dvacet minut jsme dodržovali to, co jsme si řekli před zápasem v šatně. Dokázali jsme to přetavit ve vedení až o osm gólů. Pak se ale opět projevila naše slabost, kterou jsme ukázali i proti Karviné a Frýdku-Místku. Nebyli jsme zodpovědní. Dělali jsme moc chyb. Dali jsme hostům šanci vrátit se do utkání, a oni toho využili,“ hodnotil zpackané utkání zklamaný domácí kouč Miroslav Ćelić. Podle srbského kouče byla rozhodující především psychika. „Mladí hráči mají ve svých výkonech velké skoky nahoru – dolů. Problém je třeba hledat jedině v hlavě. Nemáme problém s kondicí, s bojovností, ale jen v hlavě. Za našeho vedení jsme polevili v koncentraci, přišla jedna, dvě chyby a vedlo to k úplnému kolapsu. Podobně to bylo i ve Zlíně, kde jsme udělali pár chyb už v úvodu a už se to vezlo,“ doplnil smutný rozbor dalšího výbuchu Zubří kouč Ćelić.

Zubří: Janků, Orság – Zahradníček 6, Václav 5, Mičkal 4, Douda 3, Bechný 2/1, Dědek 1, Randýsek, Třeštík, Horut, Trifunovič, Šlachta. Nejvíce branek Plzně: Vinkelhofer 9/4, Linhart 5, Tonar 4, Blecha 4. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 5/1 – 4/4. Vyloučení: 1:5. Diváci: 586.